Szeroka ulica pobiegnie przez park Tysiąclecia - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 533 (1.123)

Plac pomiędzy parkiem Tysiąclecia i ul. Krzywoustego. Część terenu zajmuje ogrodzone murem ogrodnictwo wraz ze szklarnią w środku. Plac pomiędzy parkiem Tysiąclecia i ul. Krzywoustego. Część terenu zajmuje ogrodzone murem ogrodnictwo wraz ze szklarnią w środku. Fot. Bronisław Bugiel
Taki był plan - po zbudowaniu wiaduktu na ul. Sulechowskiej samochody pojadą na wprost ul. Cichą, przez park Tysiąclecia w kierunku ul. Wrocławskiej. Brzmi niesamowicie? Tego zamierzenia nie udało się zrealizować. Powstały jedynie wieżowce przy ul. Krzywoustego.

- Czyżniewski! Dobrze, że tego pomysłu nie zrealizowano. Dzisiaj nie byłoby gdzie postawić tężni. Zamiast drogi powstały wieżowce? - moja żona natychmiast zrobiła w myślach przegląd urbanistyczny okolic parku Tysiąclecia, po czym poszła do kuchni. Zapewne zrobić lustrację patelni. Na razie nic nie słychać.

Cicha ul. Cicha

O tej uliczce pisałem w poprzednim odcinku Spacerownika. To przy niej, na rogu przedszkolnego parku, stał tajemniczy nabot. Wiele osób go wspominało na Facebooku.

- Rok 1971, właśnie rozpocząłem swoją pierwszą pracę w ZPB. Wiadukt był już na ukończeniu. Ulica, którą widać na tej fotce, była cała rozkopana - wspomina Marian Stasiak. - Prowadzona była tam budowa instalacji kanalizacyjnej do powstającego osiedla Chrobrego. Prace te z pewnością były utrudnieniem dla amatorów złocistego napoju idących z ul. Wyspiańskiego do baru „U Franka” przy muszli koncertowej. To były lata, kiedy Zielona Góra była wielką budową i ja w tym uczestniczyłem.

- Pod koniec 1971 roku oddano do użytku wiadukt Sulechowska-Wyspiańskiego i mniej więcej w tym czasie ul. Cicha w planach miała być przelotową przez park Tysiąclecia do Wrocławskiej - opowiada Jolanta M-ka. - Zburzono murowany płot przedszkola nr 6. Mogę się mylić o dwa, trzy lata.

Fot. Bronisław Bugiel. Luty 1972 r. - koniec montażu wieżowców przy ul. Krzywoustego

Droga przez park i wieżowce

O drodze przez park mówiło się od wielu lat. Podobnie jak o wiadukcie nad torami kolejowymi. Władze miasta interesował też niezabudowany teren pomiędzy wybudowanym w latach 50. XX wieku osiedlem Chrobrego a parkiem Tysiąclecia. Postanowiono go zabudować i w latach 60. wprowadzono odpowiednie zapisy w planie przestrzennego zagospodarowania. To był łakomy kąsek, bo teren wokół był uzbrojony, co obniżało koszty inwestycji. Mieszkańcom pomysł zabudowy sporego placu, który m.in. służył dzieciom do zabawy, niezbyt się podobał. O tym, że staną tutaj wieżowce „Gazeta Zielonogórska” wzmiankowała już w sierpniu 1968 r. Rok później opublikowała obszerny opis planowanego osiedla.

- Staną na nim trzy budynki tzw. średnio-wysokie o 11 kondygnacjach. Będą one około 10 m szerokie, 25 m długie i ponad 30 m wysokie - informowała „Gazeta Zielonogórska” w wydaniu z 11 sierpnia 1969 r. w tekście pt. „Powstanie piękny, nowoczesny zespół architektoniczny”. - W każdym budynku będzie po 40 mieszkań o wysokim standardzie i większej powierzchni mieszkaniowej od budowanych obecnie. Łącznie we wszystkich zamieszka ok. 120 rodzin tj. ok. 500 osób, pracowników Zastalu, ponieważ inwestorem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa „Metalowiec”.

„GZ” zapowiadała, że oprócz wieżowców powstaną pomieszczenia handlowe i usługowe, sklep spożywczy i kawiarnia. Oczywiście też teren zabawowy dla dzieci, a chętni do uprawiania sportu będą mogli pójść na stadion przy ul. Wyspiańskiego.

- Budowa rozpocznie się w 1970 r. - zapowiadała „GZ”. O drodze przez park się nie rozpisywano. Mowa była jedynie o poszerzeniu ul. Cichej kosztem terenu przedszkola.

Fot. Bronisław Bugiel. Uczniowie z budowlanki ZPB wraz z instruktorami na dachu wieżowca

Piszemy do KC PZPR

Inwestycja rozpoczęła się rok później. W maju 1971 r. na placu budowy pojawiła się ekipa Zielonogórskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego. Plan zakładał budowę czterech budynków - dwóch wieżowców i dwóch niższych bloków - w sumie na 600 osób. Jako inwestor pojawiła się również Zielonogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Reakcja mieszkańców była natychmiastowa - 20 maja grupa młodzieży napisała skargę do Komitetu Centralnego PZPR, domagając się zmiany lokalizacji budynków, ponieważ zabierają teren do wypoczynku.

Sprawą zajęło się Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, władze wojewódzkie i miejskie. Budowy nie wstrzymano, planu budowy domów nie zmieniono. Rozbudowano ofertę rekreacyjną.

- W zamian za wyboisty i porośnięty chwastami plac władze miejskie wydzieliły w parku Tysiąclecia miejsca na urządzenia następujących obiektów: dwóch boisk do siatkówki, tyluż do koszykówki, boiska do gry w kometkę i piłkę ręczną oraz tor do jazdy na wrotkach - informowała „Gazeta Zielonogórska” w wydaniu z 16 lipca 1971 r. - Kiedy to będzie zbudowane? Teren został wydzielony i młodzież może rozpocząć tam prace w czynie społecznym.

Fot. Ze zbiorów Dariusza Frejmana. Ul. Krzywoustego - lata 70.

Boiska miały powstać pomiędzy ul. Cichą i Staszica nieopodal bloków przy ul. Kołłątaja. Dzisiaj, po rewitalizacji parku Tysiąclecia, jest to teren spacerowy.

Tuż przy artykule „GZ” opublikowała zdjęcie makiety planowanych zmian, niestety nie nadaje się ono do publikacji. Zaznaczono na niej przebieg dwujezdniowej drogi przez park. Przy niej miał się znaleźć duży parking. Nie zrealizowano tego. Inne pomysły tak - np. amfiteatr z kręgiem tanecznym czy pawilon gastronomiczny.

Budowa ruszyła pełną parą. Montaż ostatniego wieżowca zakończono 2 lutego 1972 r. Oprócz robotników z ZPB pracowali tam również uczniowie z Zasadniczej Szkoły Budowlanej. Zrobili sobie nawet pamiątkowe zdjęcie na dachu wieżowca. Roboty wykończeniowe trwały do końca roku.

 

Tomasz Czyżniewski
Codziennie nowe opowieści i zdjęcia
Fb.com/czyzniewski.tomasz

 

 

 

luty 09, 2024

To było zagłębie winiarskich skarbów - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 540 (1.130)

Winnice, piwnice, domki winiarza i Wielki Nabot, promenada spacerowa i…
luty 02, 2024

W poszukiwaniu wesołego miasteczka - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 539 (1.129)

Nic na to nie poradzę - karuzele łańcuchowe źle mi…
styczeń 26, 2024

Chrobrego - budujemy naszą małą MDM - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 538 (1.127)

Teren wewnątrz odgrodzony od reszty świata blokami mieszkalnymi. Do środka…
styczeń 19, 2024

Księżna Dino dobrze prowadziła swój biznes - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 537 (1.127)

Lubicie Park Książęcy w Zatoniu? Sądząc po tłumach zielonogórzan przybywających…
styczeń 12, 2024

Chrobrego - budujemy naszą małą MDM - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 536 (1.126)

Na pierwszy rzut oka miejsca trudne do zidentyfikowania - zwykła…

Rok 1962 - Zielona Góra jest zielona - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 542 (1.132)

To nie ja teraz wymyśliłem, to redaktorzy „Gazety Zielonogórskiej”! Tak przed 62 laty opisywali nasze…

Tutaj tańczyła słynna rewia lodowa z Paryża - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 541 (1.131)

- Na Walentynki poproszę jakąś niesamowitą, lekką opowieść o Zielonej Górze, o miejscu, w które…

Wznieśmy toast winem, nawet młodym - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 531 (1.121)

Koniec z szalejącymi duchami-moczymordami i pijakami błąkającymi się po ulicach Grünbergu. Dzisiaj elegancko wznosimy toasty.…

Młode wino nawet duchowi plącze nogi - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 530 (1.120)

Duch szalał, demolował piwnicę, hałasował i… wypił morze wina. - Tylko dlaczego rozmiłował się w…

Pogrzeb Beuchelta w wielkiej hali fabrycznej - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 528 (1.118)

To mogło się wydarzyć tylko w przedwojennym Zastalu. I mogło dotyczyć jedynie założyciela fabryki. I…

Zaduszki przy grobowcu rodziny Beuchelta - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 527 (1.117)

Przed rokiem przy grobowcu Beuchelta wraz z Adamem Strugiem śpiewaliśmy barokowe pieśni żałobne. Teraz w…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.