Tak powstawał wiadukt na ul. Zjednoczenia - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 546 (1.136)

- Jeszcze miesiąc temu roboty koncentrowały się na budowie dojazdów do nowego wiaduktu nad torami w rejonie ul. Dąbrowskiego - pisała „Gazeta Lubuska” z 24 maja 1977 r. - Obecnie prowadzi się także prace przy montażu przęseł wiaduktu. - Jeszcze miesiąc temu roboty koncentrowały się na budowie dojazdów do nowego wiaduktu nad torami w rejonie ul. Dąbrowskiego - pisała „Gazeta Lubuska” z 24 maja 1977 r. - Obecnie prowadzi się także prace przy montażu przęseł wiaduktu. Fot. Bronisław Bugiel
Powstał w 1978 r., wytrzymał nieco ponad 40 lat i stał się niebezpieczny dla kierowców. W listopadzie 2022 r. rozpoczęto rozbiórkę pierwszej nitki przeprawy. W przyszłym roku to samo czeka drugą część wiaduktu.

 

- Czyżniewski! To moje rejony i wydawało mi się, że stał tam od zawsze - moja żona wdała się w opowieści, jak to chodziła na basen przy Źródlanej, a wzdłuż ul. Batorego za skrzyżowaniem z Energetyków nie było żadnych bloków. Pola, ogrody, łąki… i ani słowa o patelni.

 

Fot. Bronisław Bugiel. Budowa ul. Zjednoczenia nieopodal dzisiejszej Castoramy. Trochę dziwi sposób przechowywania lamp gotowych do zamontowania. Było ich ponad 160.

Strefa przemysłowa

W latach 60. zapadła decyzja, by na północnym skraju Zielonej Góry wybudować wielką strefę przemysłowo-składową. Tu miały znaleźć swoje siedziby nowe firmy oraz umiejscowiono hurtownie i wielkie składy np. przy ul. Chemicznej. W 1962 r. szacowano, że koszt inwestycji wyniesie 130 mln zł. Prowadziła do niej ciasna ul. Dąbrowskiego, dodatkowo przecięta często zamkniętymi rogatkami na linii kolejowej Wrocław-Szczecin.

Fot. Bronisław Bugiel. Wrzesień 1977 r. Materiały zgromadzone przez Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych, które było głównym wykonawcą drogi.

Zbudujemy nową, szeroką ulicę oraz wiadukt nad torami - zapadła decyzja.

Zbudujemy, ale nie teraz - zapadła kolejna decyzja.

- Mimo starań nie rozpoczęto jednak realizacji dwóch najważniejszych inwestycji w mieście, a mianowicie II etapu centralnego ujęcia wody i budowy wiaduktu przy ul. Dąbrowskiego - pisała „Gazeta Zielonogórska” w wydaniu z 7 lipca 1971 r. - Budowę wiaduktu trzeba było odłożyć na okres po 1976 r. ze względu na brak środków.

Fot. Bronisław Bugiel. Luty 1978 r. Po drugiej stronie al. Wojska Polskiego wyburzono stare domy, w ich miejsce stawiając bloki z wielkiej płyty.

Powstaje Trasa Północna

Wcześniej, bo w czerwcu 1974 r. rozpoczęto budowę Trasy Północnej od skrzyżowania z ul. Poznańską (dzisiaj rondo przy CRS) do skrzyżowania z ul. Dąbrowskiego i drogą na Przylep. Za 128 mln zł zrobiono 4,7 km jednojezdniowej drogi. Z góry zakładano, że w drugim etapie zostanie dobudowana druga jezdnia i zostawiono na nią miejsce. Planowano również, że nowa droga będzie w przyszłości wydłużona w kierunku Kisielina i Raculi, gdzie połączy się z nową obwodnicą miasta na trasie E-14.

- W III etapie dwujezdniową jezdnią ulica połączy Przylep z wiaduktem przy ul. Dąbrowskiego i al. Wojska Polskiego - opisywała plany „Gazeta Lubuska” w wydaniu z 19 sierpnia 1976 r. W grudniu 1976 r. zabrano się do roboty. Rok później gazeta pisała o przełomie w zielonogórskim systemie komunikacyjnym.

Fot. Bronisław Bugiel. Montaż kolejnych przęseł - 1977 r.

- Na podkreślenie zasługuje przede wszystkim budowa nowoczesnej arterii komunikacyjnej, którą nazwano Nową, a która stanowić będzie jak gdyby wydłużenie ulicy Dąbrowskiego - pisała „GL” 27 maja 1977 r. Nowa ulica o długości 2,5 km miała zaczynać się na al. Wojska Polskiego i w rejonie ul. Chemicznej łączyć się z ul. Dąbrowskiego. Koszt - 190 mln zł. Pierwsza nitka jezdni miała być gotowa latem 1977 r. Prace prowadziło Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych (KPRI).

Budujemy wiadukt

Tymczasem prace przy budowie wiaduktu przebiegały wolniej. Przedsiębiorstwo Budowy Mostów z Płocka stawiało dopiero pierwsze przęsła. Rok później, wiosną 1978 r. trwały intensywne prace wykończeniowe na wiadukcie. Jeszcze nie ustalono nowej nazwy ulicy. Kiedy w maju podczas czynu społecznego pracownicy urzędu wojewódzkiego porządkowali teren, gazeta podała kolejną nazwę - Nowodąbrowskiego. Fajna? Zwyciężyła polityka. Właśnie obchodzono 30. rocznicę tzw. zjednoczenia ruchu robotniczego i powstania PZPR. Powstała ul. Zjednoczenia, chociaż dzisiaj nikt się nie zastanawia kto z kim i kiedy się jednoczył.

Wiadukt, a właściwie dwa wiadukty - każdy mający po 327 m długości - i ulica były gotowe na początku lipca 1978 r. Oficjalnie otwarto je 18 lipca 1978 r. jako prezent przed Świętem Odrodzenia, czyli 22 lipca.

Fot. Piotr Jędzura. Listopad 2022 r. - początek burzenia pierwszej nitki wiaduktu

- Jej przedłużeniem będzie projektowany odcinek obwodnicy śródmiejskiej, który w przyszłości okrąży stare miasto i będzie miał wylot na obecną trasę E-14 w rejonie ul. Wrocławskiej - opisywała plany „GL”. Chodziło o dzisiejszą al. Konstytucji 3 Maja. Zbudowano ja trzy lata później. Natomiast jeszcze w 1978 r. zburzono stare zabudowania przy ul. Św. Trójcy. Stanęły tam bloki z wielkiej płyty.

 

 

Tomasz Czyżniewski
Codziennie nowe opowieści i zdjęcia
Fb.com/czyzniewski.tomasz

 

 

 

kwiecień 05, 2024

Telewizor i zalew podarunkiem na XX-lecie - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 548 (1.138)

Zastanawialiście się może, ile lat ma kąpielisko przy ul. Botanicznej…
marzec 29, 2024

Basen gdzieś tam hen za miastem - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 547 (1.137)

Przepis na zielonogórski basen był prosty - znajdujesz strumyk, kopiesz…
marzec 01, 2024

Dworzec PKS budujemy przy dworcu PKP - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 543 (1.133)

To była epokowa zmiana - 22 lipca 1963 r. pierwsze…
luty 09, 2024

To było zagłębie winiarskich skarbów - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 540 (1.130)

Winnice, piwnice, domki winiarza i Wielki Nabot, promenada spacerowa i…
luty 02, 2024

W poszukiwaniu wesołego miasteczka - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 539 (1.129)

Nic na to nie poradzę - karuzele łańcuchowe źle mi…

Jak ulicę Józefa Bema burzono i przebudowano - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 550 (1.140)

To był chyba jedyny taki przypadek w Zielonej Górze - dom, wokół którego ze wszystkich…

W wielkie upały tłum na kąpielisku w Ochli - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 549 (1.139)

Latem 1971 r. w Zielonej Górze panowały niemiłosierne upały - pisała „Gazeta Zielonogórska” z 7…

Tak powstawał wiadukt na ul. Zjednoczenia - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 546 (1.136)

Powstał w 1978 r., wytrzymał nieco ponad 40 lat i stał się niebezpieczny dla kierowców.…

Na Kupieckiej wyrosną drzewa i jest bruk - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 545 (1.135)

Kostka z polbruku, warstwa asfaltu, nawierzchnia z bruku i… kolejna warstwa bruku - to wszystko…

Budujemy nowy stadion - 70 lat temu - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 544 (1.134)

Ten stadion powstawał dwa razy - 110 lat temu i 70 lat temu. W tym…

Rok 1962 - Zielona Góra jest zielona - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 542 (1.132)

To nie ja teraz wymyśliłem, to redaktorzy „Gazety Zielonogórskiej”! Tak przed 62 laty opisywali nasze…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.