Urzekający chłód wielkiej piwnicy - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 410 (998)

Największa sala piwnicy. Tu można organizować np. koncerty. Na górnym piętrze jest miejsce na restaurację. Największa sala piwnicy. Tu można organizować np. koncerty. Na górnym piętrze jest miejsce na restaurację. fot. Tomasz Czyżniewski
Człap, człap, człap - człapałem przez miasto w 30-stopniowym upale z jedną myślą w głowie: trzeba się zaszyć w jakimś chłodnym miejscu. I w końcu się zaszyłem. W wielkiej piwnicy winiarskiej przy parku Sowińskiego. W przyszłym tygodniu będzie dostępna dla wszystkich chętnych na zwiedzanie.

 

- Czyżniewski! Chociaż chłodno było? A w zasadzie przyznaj się, po co wychodziłeś z zacienionej przez cisy i lipy redakcji? - też tak macie, że wasza druga połówka ma tyle pytań i uwag? W domu spokój, bo tym razem posiłek zjedliśmy na zimno i… patelnia jest czyściutka jak ta lala.

Powód wyjścia z redakcji był oczywisty - chciałem odwiedzić piwnicę, która przez wiele, wiele lat była niedostępna dla zwiedzających. Teraz będzie ją można zobaczyć w ramach Lubuskiego Festiwalu Otwartych Piwnic i Winnic. - Już od piątkowego wieczoru (18 czerwca) mieszkańcy i turyści będą mogli zwiedzić 17 historycznych piwnic winiarskich. W każdej z nich czekać będą jedna, dwie, a nawet trzy lubuskie winnice. Będzie można porozmawiać z winiarzami, poznać tajniki produkcji wina, a przede wszystkim spróbować lokalnych trunków. W wydarzeniu weźmie udział 26 winnic z całego województwa - zachęca Szymon Płóciennik, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, jeden z organizatorów przedsięwzięcia. W piątek piwnice będą otwarte od 16.00 do 22.00, w sobotę od 12.00 do 22.00, w niedzielę od 10.00 do 16.00.

 

fot. Tomasz Czyżniewski Dawna piwnica winiarska Ernsta Mühle -  widok od strony parku Sowińskiego. Drugie piętro to współczesna nadbudówka. Na dole wejście do piwnicy.

 

Jestem w parku Sowińskiego, nieopodal fontanny. Dom z czerwonej cegły nie sprawia wrażenia starego budynku.

- Zapraszamy do środka - otwierają drzwi Jarosław Rudiak i Sławomir Wydajko, właściciele nieruchomości. Przechodzimy kilkanaście kroków. Ściany i sklepienia z czerwonej cegły i… ten chłód. Idziemy do kolejnej sali z filarami po środku.

- Tu prawdopodobnie leżakowały beczki z winem - komentuje Bartłomiej Gruszka z Fundacji Tłocznia, jeden z organizatorów festiwalu. - W następnej, wysokiej Sali, zapewne stały urządzenia winiarskie. Pewnie była tutaj prasa, która potrzebuje miejsca. Sala ma z dziesięć metrów wysokości. Gigant.

Należała do Ernsta Mühle. Jak podaje Mirosław Kuleba w „Topografii winiarskiej Zielonej Góry”, Ernst Mühle przez40 lat prowadził wyszynk własnego wina przy dzisiejszej ul. Sikorskiego. Pierwsze ogłoszenie prasowe, oferujące klientom wino rocznika 1826, pochodzi z 1828 r. E. Mühle postawił budynki produkcyjne wzdłuż dzisiejszej al. Konstytucji 3 Maja, biuro miał przy Sikorskiego, a mieszkał przy ul. Sowińskiego. Wszystko w zasięgu ręki. Piwnice po raz pierwszy są wzmiankowane w 1865 r. podczas wyliczania wysokości podatku. Firma należała do rodziny Mühle do 1910 r., kiedy to kupił ją rymarz Richard Schulz. Dalej produkowano w niej wino.

 

Fot. Tomasz Czyżniewski. To prawdopodobnie tutaj leżakowały beczki z winem

Po wojnie był tam m.in. magazyn Społem.

- Kupiliśmy go kilkanaście lat temu. To była ruina. Zawalił się dach. Teraz postanowiliśmy budynek wyremontować. Kupiliśmy 12 tys. starych cegieł klasztornych, by uzupełnić braki - opowiada S. Wydajko.

- Planujemy, że lokal wynajmiemy. Zakładamy, że może tu być świetna restauracja na piętrze i pub lub sala koncertowa w piwnicy - dodaje J. Rudiak.

To tutaj w przyszłą sobotę, 19 czerwca, zostanie otwarty festiwal. - O 11.30 z tego miejsca wyruszy pierwszy spacer winiarski. Pójdziemy w stronę al. Słowackiego, wąwozem po dawnej bocznicy kolejowej, koło domu Förstera. Punktem końcowym będzie piwnica winiarska przy ul. Wodnej - zapowiada B. Gruszka. Drugi spacer zaplanowano na niedzielę (zbiórka o 11.00 w parku koło komendy policji przy ul. Partyzantów).

 Fot. Tomasz Czyżniewski. Do niedawna wejście było zalane betonem. Cała piwnica ma ok. 60 m długości.

Tomasz Czyżniewski
Codziennie nowe opowieści i zdjęcia
Fb.com/czyzniewski.tomasz
marzec 01, 2024

Dworzec PKS budujemy przy dworcu PKP - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 543 (1.133)

To była epokowa zmiana - 22 lipca 1963 r. pierwsze…
luty 09, 2024

To było zagłębie winiarskich skarbów - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 540 (1.130)

Winnice, piwnice, domki winiarza i Wielki Nabot, promenada spacerowa i…
luty 02, 2024

W poszukiwaniu wesołego miasteczka - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 539 (1.129)

Nic na to nie poradzę - karuzele łańcuchowe źle mi…
styczeń 26, 2024

Chrobrego - budujemy naszą małą MDM - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 538 (1.127)

Teren wewnątrz odgrodzony od reszty świata blokami mieszkalnymi. Do środka…
styczeń 19, 2024

Księżna Dino dobrze prowadziła swój biznes - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 537 (1.127)

Lubicie Park Książęcy w Zatoniu? Sądząc po tłumach zielonogórzan przybywających…

Tak powstawał wiadukt na ul. Zjednoczenia - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 546 (1.136)

Powstał w 1978 r., wytrzymał nieco ponad 40 lat i stał się niebezpieczny dla kierowców.…

Na Kupieckiej wyrosną drzewa i jest bruk - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 545 (1.135)

Kostka z polbruku, warstwa asfaltu, nawierzchnia z bruku i… kolejna warstwa bruku - to wszystko…

Budujemy nowy stadion - 70 lat temu - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 544 (1.134)

Ten stadion powstawał dwa razy - 110 lat temu i 70 lat temu. W tym…

Rok 1962 - Zielona Góra jest zielona - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 542 (1.132)

To nie ja teraz wymyśliłem, to redaktorzy „Gazety Zielonogórskiej”! Tak przed 62 laty opisywali nasze…

Tutaj tańczyła słynna rewia lodowa z Paryża - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 541 (1.131)

- Na Walentynki poproszę jakąś niesamowitą, lekką opowieść o Zielonej Górze, o miejscu, w które…

Wznieśmy toast winem, nawet młodym - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 531 (1.121)

Koniec z szalejącymi duchami-moczymordami i pijakami błąkającymi się po ulicach Grünbergu. Dzisiaj elegancko wznosimy toasty.…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.