W dawnej kawiarni było kameralne kino Zuch - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 511 (1.100)

W dawnej kawiarni było kameralne kino Zuch - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 511 (1.100) Ze zbiorów Sławomira Ronowicza. Przed wojną w budynku mieściła się kawiarnia Café Kaiserkrone.
Pilz, Centralna, partyjni agitatorzy, uczniowie SP 5 i kino Zuch… w jednym stali budynku, przy al. Niepodległości 10. Tylko nie w jednym czasie. Było tu m.in. studium wojskowe WSInż, później Telekomunikacja Polska. Teraz od kilku dni urzęduje redakcja „Łącznika”.

 

- Czyżniewski! Zajęliście cały wielki budynek, którego data powstania jest wyeksponowana na jednym z balkonów. To już wam tylko brakuje kręgielni na tyłach - moja żona wie, że lubię tropić przedwojenne kręgielnie, których kiedyś było u nas sporo. Jednak zaraz sprowadziła mnie na ziemię. - Skoro się przenieśliście, w końcu zrób porządek z patelnią!

Dom Pilzów
Od kilku tygodni trwa przeprowadzka kolejnych wydziałów magistratu do budynku przy al. Niepodległości 10. Informujemy o tym na str. 3. Redakcja „Łącznika” mieści się we współczesnej dobudówce na tyłach. To tutaj była kręgielnia. Jednotorowy, zadaszony, parterowy budynek o długości toru 25,7 m. Przy nim znajdowała się niewielka salka główna i druga boczna. Jego zarys można znaleźć na planie parceli z 1898 r.
A kiedy powstał główny gmach? Odpowiedź jest prosta i widnieje na jednym z balkonów - w 1896 r.
Zaglądam do dokumentów przechowywanych w zielonogórskim archiwum państwowym. 11 kwietnia 1896 r. Robert Pilz przedstawił policji budowlanej dokumentację domu przy Bahnhofstrasse 31, czyli dzisiejszej Niepodległości 10. Pod projektem podpisali się: G. Szadkowski - technik budowlany oraz mistrz murarski i przedsiębiorca budowlany Carl Mühle, który postawił w Zielonej Górze wiele obiektów.

Al. Niepodległości - 1985 r. Na deptaku jest niewiele drzew. Ze zbiorów Michaliny Michalskiej

Znakomici lokatorzy
Budynek należał do braci Roberta i Ernsta Pilzów, którzy zamieszkali na wyższych kondygnacjach. Ernst zajmował się kawiarnią Café Kaiserkrone, którą intensywnie reklamował w przewodnikach po mieście. Zachwalał, że gościom oferuje normalną salę kawiarnianą, dużą salę konferencyjną, pokój z bilardem i osobną salę dla kobiet. I co bardzo ważne dla turystów - lokal był oddalony od dworca kolejowego tylko o 10 minut drogi. Kto zmarzł w trakcie spaceru, mógł w bufecie zamówić gorącą czekoladę.
Robert skupił się na handlu winami - był współudziałowcem hurtowni win Heinrich Mühle & Co. Ciekawostką jest, że w tym samym budynku mieszkał dyrektor gimnazjum realnego przy pl. Słowiańskim, dr Hans Raeder, ojciec osądzonego w Norymberdze admirała floty niemieckiej.
W kamienicy przy al. Niepodległości mieszkało osiem rodzin, m.in. chirurg i lekarz chorób kobiecych Richard Erebk i Wilhelm Lorenc - właściciel fabryki papy przy ul. Bema.


Przed wojną na parterze była kawiarnia. W tej samej sali zorganizowano później kino Zuch. Ze zbiorów Tomasza Czyżniewskiego

Centralna i ośrodek partyjny
Po 1945 r. kawiarnia dalej działała, tylko pod zmienioną nazwą. Café Kaiserkrone została zamieniona w Centralną, którą prowadził Franciszek Idziak. Lokal zapraszał na „świeże ciasta poza domem” i codzienne koncerty. Przetrwał kilka lat. W 1950 r. Zielona Góra została miastem wojewódzkim. Potrzebne były pomieszczenia na biura dla administracji wojewódzkiej i personelu partyjnego. Gmach trafił w ręce PZPR. Urzędował tutaj Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Partyjnego. Organizowano spotkania dla grup samokształceniowych przy KW PZPR. 25 stycznia 1955 r. lektor KC miał wykład na temat: „Partia komunistyczna w walce o kolektywizację rolnictwa” w ramach seminarium „Walka o podstawy taktyczne partii bolszewików”.
Tak było jeszcze przez rok. Na fali odwilży październikowej w 1956 r. doszło do olbrzymich zmian. I sekretarzem KC PZPR został Władysław Gomułka. Wiatr zmian dotarł również do Zielonej Góry. Szefem KW PZPR został Tadeusz Wieczorek (zastąpił Feliksa Lorka). Ulicę Stalina zmieniono na al. Niepodległości. Po fali krytyki partyjne instytucje zaczęły się wyprowadzać z zajmowanych obiektów, które przeznaczono na prywatne mieszania lub na potrzeby innych placówek. Komitety miejski i powiatowy przeniesiono do KW PZPR, dzięki czemu odzyskano 16 mieszkań.

Fragment „Gazety Zielonogórskiej”

Zakładamy kino i szkołę
Budynek Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Partyjnego postanowiono przeznaczyć na szkołę podstawową i kino. Powstała nowa świecka szkoła SP 5. Meble przywieziono w połowie listopada 1956 r. Kilka dni później dzieci rozpoczęły naukę. W odróżnieniu od innych placówek nie uczono tu religii (właśnie wróciła do szkół). Placówka z blisko 600 uczniami funkcjonowała dwa lata. 1 września 1958 r. została przeniesiona do nowej szkoły przy ul. Chopina (dzisiaj SP 13).
Dłużej przetrwało kino.
- Miasto nasze otrzyma nowe kino Zuch. Mieścić się ono będzie w gmachu byłego Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Partyjnego przy al. Niepodległości - pisała „Gazeta Zielonogórska” w wydaniu z 30 listopada 1956 r. - W nowym kinie o 120 miejscach wyświetlane będą zestawy filmów dokumentalnych, popularno-naukowych oraz filmy dla młodzieży.
Kino ruszyło 1 grudnia. Jako pierwszy film wyświetlano „Wyprawę w przeszłość” z zaznaczeniem, że to film dla dorosłych.
Kino zajmowało salę dawnej kawiarni na parterze, pozostałe piętra szkoła. Szybko rozpoczęła się dyskusja, czy ta lokalizacja jest słuszna. Jak pogodzić kino ze szkołą?
W międzyczasie podstawówka wyprowadziła się z budynku - zastąpiło ją liceum pedagogiczne.
Kino działało dalej. Funkcjonował w nim Dyskusyjny Klub Filmowy. Zlikwidowano je po kilku latach sporów - przestało działać 1 stycznia 1962 r.
Po powstaniu WSInż przez wiele lat był to budynek akademicki - mieściło się w nim m.in. studium wojskowe oraz lektoraty języków obcych.

Tomasz Czyżniewski
Codziennie nowe opowieści i zdjęcia
Fb.com/czyzniewski.tomasz
wrzesień 08, 2023

Z Mirosławem Kulebą wędrujemy po Zielonej Górze - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 520 (1.109)

Wreszcie - w poniedziałek, w Sali Szeptów, Mirosław Kuleba będzie…
sierpień 04, 2023

Stawiamy wieżowce nieopodal amfiteatru - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 515 (1.104)

- Panie Tomku, poproszę więcej historii z lat 70. -…
lipiec 28, 2023

Uczymy się chodzić po Kubusia Puchatka - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 514 (1.103)

Pod takim tytułem „Gazeta Zielonogórska” opisywała 59 lat temu finał…
luty 03, 2023

Hurra! Możemy oglądać II program telewizji - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 489 (1078)

To było wydarzenie medialne dekady – równo pół wieku temu,…
grudzień 23, 2022

Tak, ta ulica to jest centrum Zielonej Góry - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 485 (1074)

- Oj, jak mnie korciło, żeby pokazać starą pocztówkę, bez…

W centrum miasta stały sowieckie armaty - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 523 (1.112)

Podczas odsłonięcia muralu ze swoją podobizną Maryla Rodowicz wspominała dzieciństwo spędzone w Zielonej Górze. Mieszkała…

Pół wieku podstawówki nr 1 przy ul. Wyszyńskiego - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 522 (1.111)

To nietypowy jubileusz - najstarsza szkoła w mieście świętuje 50-lecie funkcjonowania w nowym gmachu. -…

Dziewczynka z bałwanem i kieliszkiem w dłoni - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 521 (1.110)

To najbardziej zaskakujące zdjęcie na najnowszej wystawie w zielonogórskim muzeum. Ma ze 100 lat. Ciągle…

Winiarka Emma czyją miała twarz? SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 519 (1.108)

Uff…. W zeszły piątek odsłoniliśmy pomnik Winiarki Emmy. Zaciekawiła zielonogórzan - na uroczystość przyszło 150-200…

Emmę odsłoniliśmy, listy piszemy nadal - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 517 (1.106)

W piątek 25 sierpnia odłoniliśmy rekonstrukcję przedwojennego pomnika Winiarki Emmy. Pomnik stoi, ale dalej piszemy…

W piątek odsłaniamy Emmę i idziemy na spacer - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 517 (1.106)

Wrr, wrr! Zbigniew Salwin i Rusłan Nguyen wiercą ostatnie otwory z boku pomnika Emmy. Trafią…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.