„Łubu dubu”, ale... [FELIETON]

„Łubu dubu”, ale... [FELIETON] fot. Piotr Jędzura / wzg
Czekaliśmy tyle na ten jeden mecz i już po wszystkim. Mimo porażki uważam, że naszemu zespołowi, szkoleniowcom, działaczom klubu, ale także szefostwu MOSiR-u i władzom miejskim należą się wielkie brawa. Wiem, że to wygląda nieco na słynne „łubu dubu”, ale dla Zielonej Góry przeprowadzenie takiego meczu, imprezy masowej i w dodatku jeszcze spotkania o podwyższonym ryzyku, to wielka sprawa, coś ekstra, z czym praktycznie nigdy się nie stykamy. Równie dobrze, biorąc pod uwagę opinię policji, można było stwierdzić: sorry, nie mamy obiektu na takie mecze, nie jesteśmy w stanie przyjąć znanych w całej Polsce z różnych zadym kiboli Legii i unieść ciężaru obostrzeń. Zagramy w Polkowicach, Grodzisku Wielkopolskim albo w ostateczności w Warszawie.

 

Daliśmy radę, nie było wstydu. Na trybunach była świetna atmosfera. Policja, która zjawiła się w sporej sile, ale znacznie mniejszej, kiedy nasze miasto raczył odwiedzić prezes partii rządzącej, nie musiała interweniować. Poza wynikiem wszystko zagrało naprawdę fajnie. Miło było czytać dobre opinie o zespole z czwartego poziomu rozgrywek, który potrafił dojść tak daleko. Przyjemnie odbierało się też wpisy niektórych kibiców Legii, nieskorych do pochwał rywali swojej ukochanej drużyny, o szacunku dla piłkarzy amatorów, którzy nie pękają w meczach z zawodowcami.

Do mnie jednak, odrzucając skrajne opinie naśmiewające się z przaśności naszego stadionu, najbardziej trafiły te, które wyrażały zdumienie, że 140-tysięczne miasto nie ma obiektu na miarę naszych czasów. Takiego, na którym aż chce się oglądać mecze, oświetlonego, kiedy nie trzeba w listopadzie czy w marcu grać o 13.00. Stadiony piłkarskie powstają w wielu miastach, wcale nie większych niż Zielona Góra i niekoniecznie mających ekstraklasę. Na przykład w Gorzowie plany przebudowania obiektu, na którym grają Stilon i Warta już się materializują. W Zielonej Górze, o czym nie mówi się głośno, a co jest powszechnie znane, na przeszkodzie stoi polityka i skłócenie tych sił, które działając razem mogłyby doprowadzić sprawę do finału. Czy jest szansa, żeby to się zmieniło? Trzeba mieć nadzieję, chociaż...

O stronie sportowej, o tym czym jest futbol i jaką pełni rolę w sportowej hierarchii miast i regionów napisałem przez lata tyle tekstów, że można by nimi opasać równik. To, co Lechia zrobiła w Pucharze, a szczególnie mecz z Legią pokazał, że jest zapotrzebowanie na futbol. Nawet w mieście, gdzie żużel jest najważniejszy i stanowi oczko w głowie władz. Tym bardziej, że pierwszy raz od wielu lat klub jest prowadzony dobrze, solidnie i z pomysłem. Trudno, tak jak to bywało wcześniej, coś zarzucić dzisiejszym prezesom i udziałowcom, a marketing jest, jak wielokrotnie pisałem, w lidze centralnej. Tyle, że to wszystko jest na finansowym poziomie trzecioligowym i brakuje pieniędzy, by wskoczyć na inny, wyższy krąg. Udowodniła to mijająca przerwa zimowa. Klub, mając w perspektywie taki mecz jak pojedynek z Legią, nie dość że się nie wzmocnił, jeszcze się osłabił. I trudno tu winić szefostwo Lechii, bo pewnie gdyby mieli możliwości, z chęcią sięgnęliby po dwóch albo trzech doświadczonych zawodników z ligową przeszłością. Pomyślmy jak wyglądałaby ta ekipa, nawet nie w meczu z Legią, bo i tak warszawianie byliby silniejsi, ale w spotkaniach trzecioligowych?

Tak więc cieszę się z tego, co mogliśmy przeżyć dzięki Lechii, szczególnie z goszczenia takiej ekipy jak Legia. Martwię się jednak, że mimo tego pięknego błysku, do rozpalenia piłkarskiego ognia w Zielonej Górze jeszcze jest bardzo, bardzo daleko.

Obym się mylił...

 

Andrzej Flügel
marzec 31, 2023

Praca u podstaw, by przerwać ten marazm

in Sport

by user3

To chyba jedna z najbardziej nieodwzajemnianych sportowych miłości w naszym…
marzec 31, 2023

12 wspaniałych lat z Gwardią

in Sport

by user1

Na emeryturę odchodzi prezes Gwardii Jerzy Karwecki. W czasie 12…
marzec 31, 2023

Weekend Kibica - Nasi do boju!

in Sport

by user1

Mecz koszykówki, piłki nożnej, piłki ręcznej, a może rugby? Gdziekolwiek…
marzec 30, 2023

Talent o wielkim sercu - Najmłodszy zawodnik Falubazu ma 12 lat! [ZDJĘCIA]

in Sport

by user1

Julian Wronecki to najmłodszy licencjonowany zawodnik drużyny Falubazu. W tym…
marzec 30, 2023

Lechia na Stilon w różowych strojach!

in Sport

by user1

Lechia Zielona Góra szykuje się na niedzielne spotkanie z rezerwami…

Jarosław Hampel wygrywa "Mistrzostwa Piotra Protasiewicza" [VIDEO]

PePe dziękujemy - w sobotę cały zielonogórski stadion wypełnił się tym okrzykiem. "Mistrzostwa Piotra Protasiewicza"…

Zostaje już tylko polska liga

Enea Zastal BC Zielona Góra zakończył udział w rozgrywkach European North Basketball League. Podopieczni Olivera…

J.Kubicki: #muremzaPePe! O co chodzi?

 - Jak kogoś musi boleć, że tak wspaniały człowiek jak PePe chce i angażuje się…

Wujek dobra rada [FELIETON]

W rozmowach z kolegami, fanami żużla, często śmiałem się z przekładania meczów na przykład z…

Trzeba zejść na ziemię... [FELIETON]

Bolesne było zmierzenie się z trzecioligową rzeczywistością. Po radosnym oczekiwaniu, wielkiej batalii, żeby mecz z…

Brawo! Jesteśmy trzecią drużyną w kraju!

Aldemed SKM Zastal Zielona Góra w kategorii do lat 19 gra jak z nut. Pisaliśmy…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.