Co to był za mecz! [FELIETON]

Co to był za mecz! [FELIETON] pot. pixabay
Z piłkarskiego sezonu 2021/22 pozostał nam tylko finał wojewódzkiego Pucharu Polski. W sobotę w Lubsku zmierzą się trzecioligowcy - Lechia Zielona Góra i Warta Gorzów. Liczę, że Lechia potwierdzi, iż w końcówce rundy chwyciła formę i wygra, choć z pewnością łatwo nie będzie. Ostatnia kolejka w okręgówce i klasie A nie przyniosła niespodzianek, a Drzonkowianka Racula, której do powrotu do okręgówki wystarczało skromne zwycięstwo, postawiła ostrą pieczęć, pokonując swego rywala na wyjeździe aż 12:1.

 

Żużlowcy Stelmetu Falubazu nie mieli problemów, by wygrać z Orłem Łódź i dołożyć bonus. Tyle, że łodzianie w tym sezonie nie pokazują nic ciekawego. Ważne, że na tor powrócił kapitan zespołu Piotr Protasiewicz. Wierzę, że jeszcze w tym sezonie wszystkim, którzy już odsyłali go na emeryturę, pokaże co potrafi i na co go jeszcze stać. Zresztą to, co dzieje się teraz w ligach żużlowych nie ma aż takiego znaczenia, skoro ktoś wymyślił coś tak dziwnego, że w play-offach wystartuje sześć pierwszych zespołów. Czyli teraz można się poczołgać, pogubić nawet gdzieś punkty, byle nie zająć miejsca siódmego albo ósmego i zabrać się do roboty w play-offach. Wychodzi na to, że szósty zespół ekstraligi może zostać mistrzem Polski, tym bardziej, że w play-offie wyższa pozycja w rundzie zasadniczej nie daje żadnego handicapu, bo rozgrywanie rewanżowego meczu na własnym torze to zbyt mała nagroda za zajęcie wyższego miejsca. Wie o tym szefostwo ligi, ale nic w tej sprawie nie robi. Zamiast tego kombinuje, jak udziwnić słuszną i wymyśloną przez Amerykanów dla uatrakcyjnienia rozgrywek metodę play-off. Przewiduję kilka zaskakujących wyników na tym etapie rozgrywek we wszystkich ligach.

Jednym z najbardziej pasjonujących meczów, jakie ostatnio oglądałem, był finał Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych Łomża Vive Kielce - FC Barcelona. Co za dramaturgia, co za walka i to w obecności 20 tysięcy widzów zgromadzonych w hali! Byłem i jestem pod wrażeniem. Oczywiście nie zgadzam się z tymi, którzy mówią, że nasz zespół był lepszy, bo gdyby tak było wygrałby rzuty karne i przywiózł do Kielc piękny puchar. Trzeba jednak przyznać, że rzeczywiście Barcelona wygrała o włos, a nawet pół włosa, bo czym jest jeden zmarnowany karny? Nie ma jednak wyjścia, ktoś musiał popełnić błąd. Szkoda, że nasz zawodnik, a nie gracz rywala. Tak czy inaczej, Łomża Vive Kielce to sama czołówka europejskiego handballu. I bardzo fajnie.

Bardzo podobała mi się zasada, że obcokrajowcy, których w Łomży Vive występuje cały tłum, muszą się uczyć polskiego, a wszelkie odprawy czy uwagi trenera podczas brania czasu w trakcie meczu są udzielane w naszym języku. To fajna zasada i widać na przykładzie ekipy z Kielc, że jak się chce to nasz trudny język, choćby tylko w warstwie komunikacyjnej, spokojnie potrafi opanować Niemiec czy Hiszpan.

Zupełnie inaczej jest w koszykówce. W polskiej lidze trener w czasie brania czasu mówi po angielsku, także w tym języku są prowadzone wszelkie zajęcia, odprawy itd. Często w sytuacji, kiedy w zespole jest na przykład trzech Amerykanów, jeden Serb, a reszta to Polacy. Słyszałem nawet o takim przypadku, że z młodym i obiecującym naszym rodakiem nie podpisano kontraktu, bo nie umiał angielskiego i nie bardzo garnął się do nauki tego języka. Wyszło na to, że trener nie bardzo chciał wszystko powtarzać po polsku, więc chłopak musiał szukać szczęścia gdzie indziej. I działo się to w polskiej lidze!

Dla mnie to pomieszanie z poplątaniem...

 

Andrzej Flügel
listopad 30, 2022

"Buczek" za sklepową ladą zaprasza na mikołajkowe zakupy!

in Sport

by user1

Krzysztof Buczkowski zaprasza na mikołajkowe zakupy do Sklepu Kibica. Buczek…
listopad 28, 2022

Sportowe podsumowanie weekendu

in Sport

by user1

Emocje w halach w miniony weekend. Jak się spisały nasze…
listopad 25, 2022

Trefl Tabaka zakończył serię Zastalu

in Sport

by user4

Na pięciu zwycięstwach skończyła się passa Enei Zastalu BC w…
listopad 25, 2022

Rafał „Gonzo” nie zawodzi!

in Sport

by user4

Rafał Gąszczak obronił w tureckiej Antalyi tytuł mistrza Europy w…
listopad 25, 2022

Młodzież Lechii awansowała

in Sport

by user3

Młodzi piłkarze zielonogórskiej Lechii pozazdrościli sukcesów starszym kolegom i po…

Wróciły wspomnienia [FELIETON]

Kiedy sędzia meczu Polska - Meksyk po analizie VAR podyktował rzut karny dla Polski, pomyślałem…

Coś można zrobić [FELIETON]

Podobno najgorzej jest, jak do sportu wchodzi polityka. Z drugiej strony ci, którzy mają jakieś…

Oni mają nas wprowadzić do ekstraligi!

Przemysław Pawlicki, Rasmus Jensen i Luke Becker to nowe twarze w Stelmecie Falubazie Zielona Góra.…

Biesiada z Falubazem - Uroczyste podsumowania sezonu żużlowego [ZDJĘCIA]

Karczma Pod Koziorożcami w Trzebiechowie była miejscem uroczystego podsumowania sezonu żużlowego w wykonaniu zielonogórskiej drużyny.…

Wspólnie pobiegniemy dla Niepodległej!

W Zielonej Górze biegów pod dostatkiem, nie tylko w trakcie Narodowego Święta Niepodległości. W tym…

BRAAAWOOO! Lechia ma ćwierćfinał Pucharu Polski!!! [ZDJĘCIA Z MECZU]

Znów pokonali drużynę z ekstraklasy, tym razem po karnych! Lechia Zielona Góra awansowała do ćwierćfinału…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.