Coś można zrobić [FELIETON]

Coś można zrobić [FELIETON] fot. pixabay/wzg
Podobno najgorzej jest, jak do sportu wchodzi polityka. Z drugiej strony ci, którzy mają jakieś poparcie u władzy zawsze mogą coś ugrać dla swoich dyscyplin czy dla swoich drużyn. Stąd jedne kluby są na przykład finansowane ze spółek skarbu państwa i przynajmniej do czasu zmiany rządu nie muszą się kłopotać o kasę, a inne klepią biedę, z trwogą oglądając każdą złotówkę. Są też takie „od zawsze” sponsorowane przez państwowe koncerny tyle tylko, że kiedy zmienia się władza w kraju zmienia się także w klubie.

 

W naszym regionie, niestety, nie mamy takiego przypadku. Choć wolałbym, żeby polityka była daleko od sportu, to gdyby jakaś wielka państwowa firma chciała na poważnie wejść na przykład w futbol, to nie miałbym nic przeciwko temu, nawet gdyby to byli nominaci obecnej władzy. Parafrazując zdanie pewnego polityka byłbym za, ale bez specjalnej radości.

Czemu naszło mnie na temat styku polityki ze sportem? Stało się to na kanwie dyskusji o stadionie piłkarskim w Zielonej Górze. Jestem oczywiście za tym, by taki powstał. Gadanie, że mamy najpierw  mieć drużynę na odpowiednim poziomie, a potem myśleć o porządnym obiekcie uznaję za ściemnianie. Tyle, że polityka tak dzieli tych, którzy w tym temacie mogliby i powinni współpracować, że nie widzę szans na realizację tego pomysłu w najbliższej przyszłości. Nie wgłębiając się w to, kto jest winny, kto zaczął i kto dokłada do pieca, to między władzami miasta a urzędem marszałkowskim dziś fruwają tylko granaty. Z kolei ministerstwo sportu, które może i powinno pomóc w finansowaniu tego przedsięwzięcia, jak słychać, nie podejmie współpracy z władzami samorządowymi województwa, bo na tej linii też jest wojna na całego. Tak więc wszyscy deklarują dobre chęci, ale nic z tego, przynajmniej w najbliższym czasie, niestety, nie będzie. Może więc warto wdrożyć w życie pomysł rewitalizacji „dołka”. Ma już być dach nad trybuną, można jeszcze dołożyć miejsca i przede wszystkim pomyśleć o oświetleniu. Ono na stadionach w zachodniej Europie jest normalką, niezależnie od ligi, w jakiej gra miejscowy zespół. Zwykły element infrastruktury, coś jak dziś samochód w każdej rodzinie.  U nas ciągle uznawane jest za jakiś cymes, coś wyjątkowego przypisanego tylko ośrodkom mającym zespół w najwyższych ligach. Czas z tym skończyć. Może właśnie w Zielonej Górze, skoro pomysł budowy porządnego obiektu, także - a może przede wszystkim -  mimo chęci i deklaracji z obu stron, z uwagi na politykę się nie uda, pomyśleć o zmodernizowaniu dołka? Coś można przecież zrobić!

Jestem za. Tym bardziej, że mamy zespół, który pokazuje, że potrafi.  Ma świetną jesień, udowadnia,  że nie pęka i walczy. Ma małą stratę do lidera i  kto wie, jeśli utrzyma to, co pokazuje tej jesieni, to może wiosną temat zrobienia czegoś więcej, na przykład na dołku, może stać się jeszcze bardziej aktualny? Bardzo bym tego chciał. Nie wspominam tu o wspaniałych występach w Pucharze Polski bo z uwagi na cykl wydawniczy „Łącznika Zielonogórskiego” piszę te słowa przed czwartkowym meczem z Radomiakiem. Uważam jednak, że obojętnie od wyniku i tego czy uda nam się postawić skutecznie zespołowi z ekstraklasy, tanio skóry nie sprzedamy.

Koszykarze Enei Zastalu BC pokazują, że zespół jest coraz mocniejszy i lepiej się rozumie. Pewnie, że lepiej się powstrzymać od hurraoptymizmu, nie widzieć naszej ekipy już na podium i warto dmuchać na zimne. Jednak nie da się ukryć, że fajnie to wygląda. Widać, że poukładało się pod względem sportowym. Żeby tylko jeszcze jakoś poukładało się w finansach, to kibice mogliby spać spokojnie. Oby tak się stało!

 

 

Andrzej Flügel
grudzień 09, 2022

Sportowy Weekend

in Sport

by user1

Sportowe wydarzenia w Zielonej Górze na które warto się wybrać.…
grudzień 09, 2022

Walka o mistrzostwo kraju. Wielki tenis w CRS!

in Sport

by user4

W hali Centrum Rekreacyjno-Sportowego od czwartku trwa turniej Final Four…
grudzień 08, 2022

Co tam Panie w Falubazie? Rozmowy z Protasiewiczem i Buczkowskim [VIDEO]

in Sport

by user1

Sezon zimowy w pełni? Niekoniecznie. Żużlowcy Stelmetu Falubazu Zielona Góra…
grudzień 06, 2022

Żużlowy Mikołaj Falubazu [VIDEO]

in Sport

by user1

Żużlowy Mikołaj zawitał dziś do Centrum Zdrowia Matki i Dziecka…
grudzień 06, 2022

Zielonogórscy futsaliści kończą rok zwycięstwem!

in Sport

by user1

Na dziewiątym miejscu w jedenastozespołowej grupie południowej I ligi zakończyli…

W zielonogórskiej hali CRS rozpoczął się Final Four w rozgrywkach Lotto Superligi

CKT Grodzisk Mazowiecki, BKT Advantage Bielsko-Biała, KT Kubala Ustroń i WKT Mera Warszawa – jedna…

Wróciły wspomnienia [FELIETON]

Kiedy sędzia meczu Polska - Meksyk po analizie VAR podyktował rzut karny dla Polski, pomyślałem…

Coś można zrobić [FELIETON]

Podobno najgorzej jest, jak do sportu wchodzi polityka. Z drugiej strony ci, którzy mają jakieś…

Oni mają nas wprowadzić do ekstraligi!

Przemysław Pawlicki, Rasmus Jensen i Luke Becker to nowe twarze w Stelmecie Falubazie Zielona Góra.…

Biesiada z Falubazem - Uroczyste podsumowania sezonu żużlowego [ZDJĘCIA]

Karczma Pod Koziorożcami w Trzebiechowie była miejscem uroczystego podsumowania sezonu żużlowego w wykonaniu zielonogórskiej drużyny.…

Wspólnie pobiegniemy dla Niepodległej!

W Zielonej Górze biegów pod dostatkiem, nie tylko w trakcie Narodowego Święta Niepodległości. W tym…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.