Człowiek, który przeskoczył siebie

Edward Czernik był pięciokrotnym mistrzem Polski i siedmiokrotnym rekordzistą kraju Edward Czernik był pięciokrotnym mistrzem Polski i siedmiokrotnym rekordzistą kraju Fot. Archiwum
Przed kilkoma dniami zmarł Edward Czernik. Wielokrotny mistrz i rekordzista Polski, znakomity skoczek wzwyż, potem trener. Przez większość część życia był związany z Zieloną Górą.

 

Edward Czernik urodził się w 1940 roku w Dublanach, w regionie lwowskim. Po wojnie, jak wielu Polaków z Kresów, jego rodzina przeniosła się na Ziemie Zachodnie, konkretnie do Górzycy koło Słubic. Zaczynał, jak większość młodych chłopców w tamtych czasach, od piłki nożnej. Wystartował w lekkoatletycznych zawodach szkolnych, w których wygrał skok wzwyż z rezultatem 1,45 m. Jako uczeń Liceum Pedagogicznego w Ośnie Lubuskim wziął udział w zawodach w Gorzowie. Tam wypatrzył go trener Zbigniew Majewski i ściągnął do Zielonej Góry. Zaczął robić postępy.

 

Rekord w Szwecji

Pierwszy sukces osiągnął we Wrocławiu. Tak o tym występie opowiadał Szymonowi Kozicy w książce „Mistrzowie, legendy, idole. Z kart historii lubuskiego sportu”: - Zdobyłem tam tytuł mistrza Polski juniorów. W związku z tym jeden z redaktorów „Sztandaru Młodych” napisał, że taki mały, gruby z Zielonej Góry wygrał, ale bez perspektywy. Ja to sobie przeczytałem i postanowiłem, że będę dzień i noc trenował, ale pokażę ci, że potrafię jakiś tam sukces osiągnąć. No i po roku bardzo ciężkiego treningu, dwa razy dziennie, już zacząłem liczyć się w kategorii seniorów, mimo że byłem jeszcze juniorem.

Tak się stało i wkrótce E. Czernik został nie tylko najlepszym skoczkiem w Polsce, ale jednym z najlepszych w Europie i świecie. Bił kolejne rekordy, zdobywał tytuły. Przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio w 1964 r. śrubował swój najlepszy wynik. W 1963 r. skoczył 2,15 m., w lipcu 1964 r. - podczas mityngu w Szwecji - uzyskał, jak się potem okazało, swój najlepszy wynik - 2,20 m. Stał się jednocześnie jednym z faworytów do podium w Tokio. Niestety, ten występ nie należał do udanych. E. Czernik z rezultatem zaledwie 2,06 m. zajął dopiero 11. miejsce. Jak potem mówił, ta trauma i świadomość niewykorzystanej szansy została z nim do końca życia. Później prześladowały go kontuzje, które uniemożliwiły mu wyjazd na kolejne igrzyska w Meksyku.

 

Zawsze pomocny

Po zakończeniu kariery E. Czernik, absolwent Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Poznaniu, został trenerem, szkoląc młodych adeptów skoków, potem zajął się kadrą narodowa, którą prowadził w latach 1976-1980. Przez ponad 20 lat był trenerem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, tam zajmował się także długodystansowcami, miotaczami i wieloboistami. Po powrocie do Zielonej Góry, już na zasłużonej emeryturze, zawsze służył radą i pomocą środowisku lekkoatletycznemu. W 1985 r. napisał autobiograficzną książkę wydaną przez Lubuskie Towarzystwo Kulturalne pod tytułem „Przeskoczyłem siebie”.

W sumie był pięciokrotnym mistrzem Polski (lata 1961, 63, 64, 66, 67), siedmiokrotnym rekordzistą kraju (od 2,08 m. w 1961 r. do 2,20 m. w 1964). Pozostał rekordzistą Polski stylem przerzutowym. 28 razy wystąpił w reprezentacji Polski w meczach międzypaństwowych, odnosząc w nich 12 zwycięstw indywidualnych.

 

(af)
wrzesień 22, 2023

Bilety na mecz przy W69 w sprzedaży od poniedziałku!

in Sport

by user1

W poniedziałek 25 września rozpocznie się sprzedaż biletów na drugi…
wrzesień 22, 2023

Linia najmniejszego oporu [FELIETON]

in Sport

by user1

No i zaczynamy. W piątek Enea Zastal BC otwiera kolejny…
wrzesień 22, 2023

Weekend Zielonogórskiego Kibica

in Sport

by user1

Zielonogórski kibic nie ma powodów do narzekań na brak wydarzeń…
wrzesień 21, 2023

Znamy daty i godziny meczów finałowych 1. ligi żużlowej!

in Sport

by user1

30 września w Rybniku odbędzie się pierwszy mecz finałowy 1.…
wrzesień 15, 2023

Sezon niewiadomych

in Sport

by user3

W niedzielę, meczem w Poznaniu z Grunwaldem, rozpocznie nowy sezon…

Dziś przy W69 pierwszy finał DMPJ - Na zawody wstęp wolny!

Dziś przy W69 początek finałowej rywalizacji o tytuł Drużynowego Mistrza Polski Juniorów. Młodzieżowcy Falubazu Zielona…

Trzy kroki od ekstraligi

Przemysław Pawlicki show w Ostrowie! Gdy do lidera Enei Falubazu dołączyli koledzy, było już z…

Nie ogarniam tego... [FELIETON]

Wprawdzie do początków sezonu w ekstraklasie koszykarzy jeszcze dość daleko, bo prawie dwa miesiące, ale…

O finał powalczymy z ostrowianami

Arged Malesa Ostrów Wlkp. będzie półfinałowym rywalem Enei Falubazu. Pierwszy mecz w kolejną sobotę, 9…

Czas PlayOffów - Bilety na ćwierćfinał w sprzedaży od środy!

W środę 16 sierpnia o godzinie 12:00 wystartuje sprzedaż biletów na ćwierćfinałowy mecz Enei Falubazu…

Okręgówka też rusza

Zielonogórskim jedynakiem w stawce zespołów klasy okręgowej będzie w tym sezonie Zorza Ochla. Działacze postawili…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.