Derby kiedyś rozpalały bardziej

W ubiegłym roku Stal pewnie pokonała Falubaz 52:38. Teraz też jest zdecydowanym faworytem. W ubiegłym roku Stal pewnie pokonała Falubaz 52:38. Teraz też jest zdecydowanym faworytem. fot. PGE Ekstraliga/Radek Kalina
Po trzech tygodniach przerwy do ligowego ścigania wracają żużlowcy Marwis.pl Falubazu. I od razu jadą na teren najgorętszy z możliwych, do rywala zza miedzy. Kiedyś o konfrontacjach zielonogórsko-gorzowskich rozprawiano od wielu dni przed pierwszym biegiem, a dziś?

 

Trzy tygodnie bez ligi w samym środku lata? To idealna okazja, by między kalendarz startowy wpleść krótki wypoczynek. Tak zrobili zielonogórzanie. Patryk Dudek był w Chorwacji, Mateusz Tonder obrał kurs na Grecję. - Jestem w pełni naładowany, by powrócić do ścigania. Mogłem odpocząć i tak zorganizować czas, żeby nie nudzić się, tylko zająć czymś głowę – powiedział M. Tonder.

- Od początku kariery nie miałem czasu, żeby móc tak wypocząć. Pierwszy raz się udało i jestem bardzo zadowolony z tego – stwierdził z kolei P. Dudek, który miał już okazję do gorzowskiego rekonesansu przed derbami. W niedzielę zielonogórzanin ścigał się w Memoriale Edwarda Jancarza. Przeszedł jak burza przez fazę zasadniczą, którą wygrał. Najlepszy był też w rywalizacji półfinałowej, ale w finale przyjechał na końcu stawki. Z występu był jednak zadowolony. - Tor na pewno będzie się różnić od tego, który był na memoriale. On w ogóle często się zmieniał, patrząc na wcześniejsze lata. Nie patrzymy w zapiski, bardziej działamy spontanicznie, w czasie meczu. Lubię się ścigać w Gorzowie. Lubię geometrię tego toru, jest krótki, techniczny – podkreśla Duzers.

Doświadczenie derbowe ma ogromne. W lubuskich konfrontacjach bierze udział nieprzerwanie od 2009 roku. Sam mówi, że w potyczkach zielonogórsko-gorzowskich widział już wszystko. - Nie wiem, co jeszcze mogłoby mnie zaskoczyć. Fajnie jak coś się dzieje i jak jest doping kibiców z obu stron. To słychać w parkingu i to jeszcze bardziej nakręca. Kilka dni temu wyświetlił mi się filmik z dopingiem kibiców. Przez 13 minut, non stop, robili ogień na trybunach, zagłuszali stadion gospodarza. Fajnie to wyglądało – dodał zielonogórzanin.

Temperatura derbów jest jednak znacznie niższa niż w tych pierwszych, w których startował Duzers. Oba zespoły są na różnych biegunach tabeli. Dziś Stal to wicelider, z punktem straty do wrocławian. Falubaz jest przedostatni, czuje oddech grudziądzan, których wyprzedza tylko o punkt. - Nawet w telewizji zmienili nasz mecz. Miał być w niedzielę, przełożyli na piątek. Teoretycznie chyba mniej fascynujący. Ja jednak nie mogę się doczekać tego meczu – zaznacza lider „Myszy”.

Przed derbowy spokój pasuje trenerowi Falubazu. Piotr Żyto jest zdania, że w takiej atmosferze przygotowania przebiegają lepiej. - Kiedyś mieliśmy dwóch takich prezesów, którzy to nakręcali. Teraz jest większy spokój i dobrze. Derby są debrami, sprężamy się na nie jak najbardziej.

Do Gorzowa zielonogórzanie pojadą bez Fabiana Ragusa. Młodzieżowiec Falubazu doznał urazu nadgarstka w zawodach młodzieżowych w Ostrowie Wlkp. Zastąpi go Jakub Osyczka. Pierwszy bieg derbowego spotkania w Gorzowie w ten piątek, 23 lipca o 20.30. Przy W69 Stal wygrała 50:40.

 

(mk) - łz
wrzesień 22, 2023

Bilety na mecz przy W69 w sprzedaży od poniedziałku!

in Sport

by user1

W poniedziałek 25 września rozpocznie się sprzedaż biletów na drugi…
wrzesień 22, 2023

Linia najmniejszego oporu [FELIETON]

in Sport

by user1

No i zaczynamy. W piątek Enea Zastal BC otwiera kolejny…
wrzesień 22, 2023

Weekend Zielonogórskiego Kibica

in Sport

by user1

Zielonogórski kibic nie ma powodów do narzekań na brak wydarzeń…
wrzesień 21, 2023

Znamy daty i godziny meczów finałowych 1. ligi żużlowej!

in Sport

by user1

30 września w Rybniku odbędzie się pierwszy mecz finałowy 1.…
wrzesień 15, 2023

Sezon niewiadomych

in Sport

by user3

W niedzielę, meczem w Poznaniu z Grunwaldem, rozpocznie nowy sezon…

Dziś przy W69 pierwszy finał DMPJ - Na zawody wstęp wolny!

Dziś przy W69 początek finałowej rywalizacji o tytuł Drużynowego Mistrza Polski Juniorów. Młodzieżowcy Falubazu Zielona…

Trzy kroki od ekstraligi

Przemysław Pawlicki show w Ostrowie! Gdy do lidera Enei Falubazu dołączyli koledzy, było już z…

Nie ogarniam tego... [FELIETON]

Wprawdzie do początków sezonu w ekstraklasie koszykarzy jeszcze dość daleko, bo prawie dwa miesiące, ale…

O finał powalczymy z ostrowianami

Arged Malesa Ostrów Wlkp. będzie półfinałowym rywalem Enei Falubazu. Pierwszy mecz w kolejną sobotę, 9…

Czas PlayOffów - Bilety na ćwierćfinał w sprzedaży od środy!

W środę 16 sierpnia o godzinie 12:00 wystartuje sprzedaż biletów na ćwierćfinałowy mecz Enei Falubazu…

Okręgówka też rusza

Zielonogórskim jedynakiem w stawce zespołów klasy okręgowej będzie w tym sezonie Zorza Ochla. Działacze postawili…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.