Droga kręta i daleka [FELIETON]

Droga kręta i daleka [FELIETON] fot. falubaz.com - Damian Grabski / wzg
Po słabych występach żużlowców Stelmetu Falubazu i nerwówce wśród kibiców pisałem kilkakrotnie, że najważniejsze mecze dopiero przed zespołem i nie ma sensu już teraz zaliczać sezonu do nieudanych, domagać się głów i rozliczeń, trzeba poczekać do końca. Z drugiej strony wspominałem, że jeśli coś się odmieni i zespół pokaże na co go stać, wcześniejsze porażki i smutne mecze pójdą w zapomnienie, a fani będą wspominać sezon, w którym najpierw było źle, a potem bardzo dobrze.

 

Po pierwszym meczu półfinałowym wydaje się, że ta druga opcja właśnie ma miejsce. Oczywiście nie należy spieszyć się z wizją naszego zespołu w ekstralidze, bo już odezwali się hurraoptymiści. Najpierw trzeba obronić przewagę. Przypominam, że Polonia w finale drugiej ligi, przed kilkoma laty, zaliczyła łomot w Poznaniu i kiedy wszyscy już widzieli klub z Wielkopolski w pierwszej lidze, odrobiła straty. Tak więc poczekajmy.

Szkoda tylko, że cieniem na meczu położył się straszliwy wypadek Adriana Miedzińskiego. Martwi mnie też, że zamiast pisać o świetnej postawie zielonogórzan, media rozpisują się o chuligańskim ataku na kilku fanów Polonii na trybunie VIP. Pytanie, gdzie była w tym momencie ochrona jest cały czas aktualne i mam nadzieję, że ktoś na nie odpowie...

Przed tygodniem wspomniałem o tym, że liczę na awans dwóch polskich zespołów do fazy grupowej Pucharu Konfederacji. Dość pechowo nie udało się Rakowowi, tracić bramkę w doliczonym czasie dogrywki to dramat. Na szczęście awansował Lech, któremu kibicuję i liczę, że nie da plamy. Tym, którzy wpadli w euforię i krzyczeli, że mamy zespół w kolejnej rundzie przypominam - to trzecia liga europejskich pucharów, a w owej fazie grupowej znalazł się nawet mistrz Lichtensteinu, więc nie ma sensu obwieszczać jakiegoś sukcesu. Trzymam kciuki za Lecha. Uważam, że miarą przyzwoitości będzie awans do kolejnej fazy. Nie będę miał pretensji gdy naszą drużynę wyprzedzi hiszpański Villareal, ale jeśli zrobią to dwaj pozostali grupowi rywale - będę je miał i to wielkie.

Pisząc przez lata o zielonogórskim futbolu przeżyłem kilka chwil, w których wydawało się, że to jest ten moment, by Lechia wskoczyła na wyższy poziom. Zdawało się, że mamy zespół, który zaraz wypłynie na szersze wody, kibice przychylniejszym okiem spojrzą na tę najważniejszą i najlepszą dyscyplinę, pojawią się sponsorzy, większe zainteresowanie i wreszcie przestaniemy być uważani za antyfutbolowe miasto, gdzie na mecze przychodzi po sto osób. Zawsze jednak następowało bolesne rozczarowanie. Marsz w górę okazywał się ułudą i po fajnych momentach (cztery sezony na drugim szczeblu rozgrywek, liderowanie w trzeciej lidze, ćwierćfinał Pucharu Polski) przychodziła stagnacja, marazm i średniactwo.

Ponieważ sparzyłem się boleśnie kilka razy, nie chcę mówić i pisać, że właśnie teraz jest ten moment. Jednak trzeba zauważyć, że zespół całkiem fajnie wystartował w trzeciej lidze. Po dwóch zwycięstwach, na trzecim spotkaniu pojawiło się więcej niż zwykle publiczności. A już pucharowy mecz z pierwszoligowym Podbeskidziem pokazał, że zespół potrafi walczyć, na stadionie może być fajna atmosfera, wielkie emocje i radość, której tu dawno nie przeżywano.

Cieszę się, ale nauczony doświadczeniem wolę dmuchać na zimne. I dmucham, więc nie obwieszczam, że wychodzimy z piłkarskich opłotków, bo droga to kręta i daleka. Jednak nie da się zaprzeczyć, że na razie fajnie to wygląda...

 

Andrzej Flügel
listopad 30, 2022

"Buczek" za sklepową ladą zaprasza na mikołajkowe zakupy!

in Sport

by user1

Krzysztof Buczkowski zaprasza na mikołajkowe zakupy do Sklepu Kibica. Buczek…
listopad 28, 2022

Sportowe podsumowanie weekendu

in Sport

by user1

Emocje w halach w miniony weekend. Jak się spisały nasze…
listopad 25, 2022

Trefl Tabaka zakończył serię Zastalu

in Sport

by user4

Na pięciu zwycięstwach skończyła się passa Enei Zastalu BC w…
listopad 25, 2022

Rafał „Gonzo” nie zawodzi!

in Sport

by user4

Rafał Gąszczak obronił w tureckiej Antalyi tytuł mistrza Europy w…
listopad 25, 2022

Młodzież Lechii awansowała

in Sport

by user3

Młodzi piłkarze zielonogórskiej Lechii pozazdrościli sukcesów starszym kolegom i po…

Wróciły wspomnienia [FELIETON]

Kiedy sędzia meczu Polska - Meksyk po analizie VAR podyktował rzut karny dla Polski, pomyślałem…

Coś można zrobić [FELIETON]

Podobno najgorzej jest, jak do sportu wchodzi polityka. Z drugiej strony ci, którzy mają jakieś…

Oni mają nas wprowadzić do ekstraligi!

Przemysław Pawlicki, Rasmus Jensen i Luke Becker to nowe twarze w Stelmecie Falubazie Zielona Góra.…

Biesiada z Falubazem - Uroczyste podsumowania sezonu żużlowego [ZDJĘCIA]

Karczma Pod Koziorożcami w Trzebiechowie była miejscem uroczystego podsumowania sezonu żużlowego w wykonaniu zielonogórskiej drużyny.…

Wspólnie pobiegniemy dla Niepodległej!

W Zielonej Górze biegów pod dostatkiem, nie tylko w trakcie Narodowego Święta Niepodległości. W tym…

BRAAAWOOO! Lechia ma ćwierćfinał Pucharu Polski!!! [ZDJĘCIA Z MECZU]

Znów pokonali drużynę z ekstraklasy, tym razem po karnych! Lechia Zielona Góra awansowała do ćwierćfinału…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.