Futbol jest wspaniały! [FELIETON]

Futbol jest wspaniały! [FELIETON] fot. pixabay/łz
To już naprawdę koniec. W środę skończyła trzecia liga, podczas weekendu pozostałe. Lechia nie musiała się denerwować do ostatniej kolejki, bo przed pożegnalnym meczem u siebie z rezerwami Górnika Zabrze, utrzymała się na tym szczeblu. Jeśli chodzi o nerwówkę, jaka była jeszcze przed kilkoma tygodniami to fajnie, bo końcówka (z wyłączeniem meczu, w którym Lechia swoją ospałością wsparła Carinę Gubin) była udana i to już dało się bez specjalnych nerwów oglądać. Z drugiej strony ciągle jest mniej więcej środek albo druga połowa trzeciej ligi. Zapowiedzi ludzi dowodzących klubem sprzed lat i z czasów wcale niedalekich, o ewentualnym awansie na szczebel centralny są tak dalekie od rzeczywistości, jak Polska pod obecnymi rządami od normalności.

 

Tyle, że trudno mieć pretensje do szefów klubu, bo taka jest rzeczywistość miasta, w którym futbol nie jest pierwszym wyborem i to nie tylko władz, ale i kibiców. Owszem, pojawiają się nowe inwestycje, w kilku klubach i akademiach fajnie szkoli się młodzież. Tylko co z tego, skoro nie mamy zespołu seniorów na solidnym, przynajmniej drugoligowym, poziomie? W ten sposób szykujemy piłkarzy innym, możniejszym. Wiem, że marudzę, wiem że pisałem o tym już wiele razy, ale taka jest rzeczywistość i ona się, mimo upływu lat, nie zmienia.

A propos szkolenia. Przykład Szymona Kobusińskiego pokazuje, że zaczynając karierę w malutkiej Cybince, nabywając szlifów w Zielonej Górze, dzięki talentowi i pracowitości można trafić do ekstraklasy. Trzymam kciuki, by Szymonowi wyszło w Zagłębiu Lubin i żeby trafiał do siatki tak regularnie, jak to czynił w pierwszej lidze. Zresztą trenerzy młodzieży w lubuskich klubach mają znakomity przykład dla swoich podopiecznych, że można... Inna sprawa to taka, że kariera 24-letniego napastnika Zagłębia to mimo wszystko wyjątek, który potwierdza regułę. A ta jest taka, że nasi młodzi piłkarze już w wieku kilkunastu lat trafiają do możnych klubów. Także z tego powodu, że nie widzą szans, by na miejscu, u siebie, zagrać w zespole walczącym wyżej niż trzecia liga.

Z innych naszych nieźle spisała się młodzież Lechii wsparta kilkoma doświadczonymi zawodnikami, która utrzymała się w czwartej lidze. Po odmłodzeniu zespołu słabszy sezon zaliczyła w okręgówce Zorza Ochla. Chynowianka, która w poprzednim sezonie utrzymała się na tym poziomie, w ostatniej chwili tym razem zderzyła się ze ścianą i z hukiem spadła do klasy A. Może jednak miasto zachowa tam stan posiadania, bo Drzonkowiance, żeby powrócić do okręgówki brakuje tylko jednego zwycięstwa. Oby.

A propos klubów z zielonogórskich dzielnic, które do momentu połączenia z miastem reprezentowały ,,swoje” miejscowości. Minęło kilka lat, a dalej w nazewnictwie pojawiają się Ikar Zawada, Zorza Ochla, Sparta Łężyca itd. Coś z tym trzeba zrobić. Przecież kiedy miejscowości stały się dzielnicami miast zmieniały nazwy. Nie ma Hutnika Nowa Huta tylko jest Hutnik Kraków, nie piszemy Świt Skolwin tylko Świt Szczecin, kiedyś drugoligowy klub AKS Niwka dziś grający w klasie A nosi nazwę AKS Niwka Sosnowiec. To być może drobiazg, ale coś z tym trzeba zrobić, zresztą  przecież z drobiazgów składa się życie.

Czy futbol nie jest wspaniały? Przed ponad tygodniem oczy nas bolały jak w drugiej połowie meczu Belgia - Polska gospodarze nas bezlitośnie ogrywali. Trzy dni później niemal wszyscy obstawiali ile goli strzeli nam Holandia. Tymczasem po fajnym meczu mieliśmy remis. Oczywiście zaraz odezwą się sceptycy, że Holendrzy spaprali w ostatniej minucie karnego. To ich problem, a poza tym w futbolu trzeba mieć trochę szczęścia...

 

Andrzej Flügel
lipiec 01, 2022

Wejście smoka i puchar dla Lechii

in Sport

by user4

Zielonogórska Lechia po raz trzeci z rzędu zdobyła wojewódzki Puchar…
lipiec 01, 2022

Zielonogórzanin ściga się w serii GT3 - powalczy na włoskim torze Misano!

in Sport

by user1

Zielonogórzanin Igor Waliłko rywalizuje w wyścigowej serii GT3. W przedostatniej…
czerwiec 30, 2022

Krzysztof Buczkowski: Musimy po prostu jechać lepiej [ROZMOWA]

in Sport

by user1

Krzysztof Buczkowski to jeden z liderów Stelmetu Falubazu Zielona Góra.…
czerwiec 30, 2022

Wyboista droga Stelmetu Falubazu Zielona Góra do powrotu do Ekstraligi

in Sport

by user1

Nie ma co ukrywać, wbrew pozorom to nie jest łatwy…
czerwiec 29, 2022

Studentka wychowania fizycznego UZ na podium pucharu świata!

in Sport

by user1

W minioną niedzielę (26 bm.) w tureckiej Ankarze zakończyła się…

ŻUŻEL: Piotr Żyto przestaje pełnić funkcję trenera Stelmet Falubazu Zielona Góra

Zarząd ZKŻ SSA po wnikliwej analizie obecnej sytuacji drużyny podjął decyzję o zakończeniu współpracy z…

W niedzielę zielonogórska Starówka zostanie opanowana przez najmłodszych sportowców!

Wakacje w pełni, większość ligowców ma przerwę, ale nie znaczy to, że sportowych imprez w…

Futbol jest wspaniały! [FELIETON]

To już naprawdę koniec. W środę skończyła trzecia liga, podczas weekendu pozostałe. Lechia nie musiała…

Najpierw na żużel, potem na rower

To ma być weekend pod znakiem kręcenia kółek. Przede wszystkim tych żużlowych, bo w sobotę,…

Krok do tyłu, dwa do przodu? [FELIETON]

Finał Ligi Mistrzów zamknął klubowy europejski sezon. Jak już kiedyś pisałem, nie mam poza Polską…

Radni Platformy Obywatelskiej chcą cofnięcia dotacji dla klubu żużlowego?

Czy radnym Platformy Obywatelskiej zaczęły przeszkadzać ostanie zwycięstwa żużlowców Stelmetu Falubazu Zielona Góra? Jak dowiedzieliśmy…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.