Historia bardzo bolesna [FELIETON]

Historia bardzo bolesna [FELIETON] fot. pixabay / łz
Niech ktoś powie, że sport nie jest zaskakujący i nieprzewidywalny! Czy można było postawić w finale koszykarskiej ekstraklasy na Legię, szósty zespół po rundzie zasadniczej? Skąd! Zresztą, kto wpadłby na taki szalony pomysł? Owszem, kiedyś Czarni Słupsk wyeliminowali pierwszy Anwil Włocławek, ale potem zajęli już tylko czwarte miejsce.

 

Oczywiście, jak każdy zielonogórzanin mam żal, że w półfinale z Czarnymi jest Śląsk nie Zastal, ale to już historia. Dla nas bardzo bolesna i wciąż omawiana na forach, w wywiadach i dyskusjach fanów. Jak to bywa, padają czasem mocne słowa, niektóre argumenty przy szukaniu przyczyn porażki nie trzymają się kupy, inne jak najbardziej. Dla mnie ten cały sezon był nietypowy, bo przecież ciągle pojawiała się sprawa pieniędzy, a raczej ich braku. Potem wybuchła wojna i skończył się nasz udział w lidze VTB. Na samym finiszu doszło do sytuacji wcześniej nieznanej, kiedy zawodnik w trakcie play-offów, przed najważniejszymi meczami w sezonie, zrejterował. Wystarczy jak na jeden sezon? Pewnie tak. Była też strona sportowa. Ta wyglądała raczej średnio niż dobrze, a momentami słabo. Te dziwne zapaści ekipy,  która wyraźnie prowadziła i wygrywała, a potem dawała się dojść rywalowi. Dziewięć porażek w rundzie zasadniczej, z których można by usprawiedliwić może cztery, no niech będzie - pięć. Brak lidera w decydujących momentach, tak widoczny w piątym spotkaniu ze Śląskiem. Wszystko to spada na sztab trenerski i zawodników.

Część kibiców od dawna „jechała” ze szkoleniowcem twierdząc, że w poprzednim sezonie we Wrocławiu, mając tylko dwóch albo trzech klasowych zawodników i resztę średniaków, potrafił poukładać z tego fajny zespół. W Zastalu, mając do dyspozycji więcej indywidualności, nie dał rady. Przyjmując część tych argumentów warto jednak zauważyć, że to nie trener „wykręcał” fatalne statystyki w rzutach za trzy i nie on jest odpowiedzialny za „zjazd” z formą kilku czołowych graczy, którzy byli wyraźnie słabsi niż w rundzie zasadniczej, jak na przykład Dragan Apić.

Tak czy inaczej zaliczyliśmy porażkę. Ważne, co będzie dalej. Uważam, że trzeba wziąć na przeczekanie. Zmontować zespół za mniejsze pieniądze, z mniej znanych, ale ambitnych zawodników. Odpuścić gadanie o powrocie na pudło, czy udział w europejskich pucharach. Prawdziwi kibice się nie odwrócą. Zresztą, w tym dopiero co zakończonym sezonie do hali CRS przez cały czas przychodzili ci najwierniejsi, bo bywało, że na trybunach zasiadało zaledwie po półtora tysiąca osób, dopiero w końcówce na meczach ze Stalą czy Śląskiem było tak jak dawniej. Jak będzie, zobaczymy...

Kiedy usłyszałem, że nowosolska Astra awansowała do pierwszej ligi siatkarzy, bardzo się ucieszyłem. Skoro tam nikogo albo prawie nikogo nie obchodzi futbol, to dobrze, że postawiono na siatkówkę. Ciesząc się z sukcesu Astry pomyślałem sobie, że siatka, dyscyplina z takimi sukcesami w naszym kraju, akurat w Zielonej Górze cofnęła się i to wyraźnie. Przez lata była tu druga liga. AZS grał lepiej gdy na studia trafiali bardziej utalentowani, słabiej kiedy edukację na uczelni podejmowali słabsi, ale zawsze jakoś się to kręciło. Teraz jest trzecia liga, w której praktycznie może zagrać każdy. Szkoda, że tak się podziało...

Nie ukrywam, że z wielkim niepokojem oczekiwałem wieści z Wodzisławia, gdzie Odra podejmowała Lechię. Mecz był bardzo ważny, bo Odra wygrywając uciekała nam na pięć punktów, my w razie sukcesu opuszczaliśmy strefę spadkową. Lechia wygrała i mam nadzieję, że teraz będzie już tylko patrzyła w górę tabeli. Czekam na sukces już w sobotę z rezerwami Miedzi Legnica.

 

Andrzej Flügel
lipiec 01, 2022

Wejście smoka i puchar dla Lechii

in Sport

by user4

Zielonogórska Lechia po raz trzeci z rzędu zdobyła wojewódzki Puchar…
lipiec 01, 2022

Zielonogórzanin ściga się w serii GT3 - powalczy na włoskim torze Misano!

in Sport

by user1

Zielonogórzanin Igor Waliłko rywalizuje w wyścigowej serii GT3. W przedostatniej…
czerwiec 30, 2022

Krzysztof Buczkowski: Musimy po prostu jechać lepiej [ROZMOWA]

in Sport

by user1

Krzysztof Buczkowski to jeden z liderów Stelmetu Falubazu Zielona Góra.…
czerwiec 30, 2022

Wyboista droga Stelmetu Falubazu Zielona Góra do powrotu do Ekstraligi

in Sport

by user1

Nie ma co ukrywać, wbrew pozorom to nie jest łatwy…
czerwiec 29, 2022

Studentka wychowania fizycznego UZ na podium pucharu świata!

in Sport

by user1

W minioną niedzielę (26 bm.) w tureckiej Ankarze zakończyła się…

ŻUŻEL: Piotr Żyto przestaje pełnić funkcję trenera Stelmet Falubazu Zielona Góra

Zarząd ZKŻ SSA po wnikliwej analizie obecnej sytuacji drużyny podjął decyzję o zakończeniu współpracy z…

W niedzielę zielonogórska Starówka zostanie opanowana przez najmłodszych sportowców!

Wakacje w pełni, większość ligowców ma przerwę, ale nie znaczy to, że sportowych imprez w…

Futbol jest wspaniały! [FELIETON]

To już naprawdę koniec. W środę skończyła trzecia liga, podczas weekendu pozostałe. Lechia nie musiała…

Najpierw na żużel, potem na rower

To ma być weekend pod znakiem kręcenia kółek. Przede wszystkim tych żużlowych, bo w sobotę,…

Krok do tyłu, dwa do przodu? [FELIETON]

Finał Ligi Mistrzów zamknął klubowy europejski sezon. Jak już kiedyś pisałem, nie mam poza Polską…

Radni Platformy Obywatelskiej chcą cofnięcia dotacji dla klubu żużlowego?

Czy radnym Platformy Obywatelskiej zaczęły przeszkadzać ostanie zwycięstwa żużlowców Stelmetu Falubazu Zielona Góra? Jak dowiedzieliśmy…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.