Idealny plastron? Taki chyba nie istnieje

Idealny plastron? Taki chyba nie istnieje fot. falubaz.com
Dla mnie plastron to nieodzowny i charakterystyczny element żużlowego stroju - mówi nam Przemysław Cukiernik kolekcjoner z Zielonej Góry, z którym przygotowujemy dla Was cykl przedstawiający historię zielonogórskich plastronów żużlowych.

 

Pamiętasz pierwszy plastron, który pozyskałeś? 


Oczywiście. Pierwszy to był plastron ZKŻ Polmos używany w latach 1998 – 2001. Otrzymałem go od siostry żużlowca naszego klubu, Sebastiana Smotera. Korzystając z okazji chciałbym serdecznie pozdrowić Martę. Była to dla mnie niezwykle miła niespodzianka i niesamowity prezent a także niejako spełnienie marzenia z dzieciństwa. Wcześniej żużel oglądałem z trybun i nie miałem styczności z zawodnikami, ze sprzętem i żużlowym wyposażeniem. A nagle w rękach trzymałem plastron, w którym zawodnicy się ścigali i zdobywali punkty. Bardzo mnie to zafascynowało, powróciły wspomnienia z dzieciństwa, z czasów Morawskiego, kiedy marzył mi się właśnie ten kolorowy przedmiot z wielką emką. Od razu pojawił się też pomysł na nowe hobby. 

 

Ile w tym momencie plastronów posiadasz?


Zbieram głównie plastrony klubowe z Zielonej Góry oraz z imprez rozgrywanych w naszym mieście. Takich mam 43. Do tego trzeba doliczyć kilka plastronów reprezentacji Polski oraz z turniejów, w których startowali nasi zawodnicy, np. plastron Rafała Kurmańskiego z autografem z turnieju Piasta, plastron Patryka Dudka ze Zlatej Prilby, gdzie otarł się o zwycięstwo, plastron Piotra Protasiewicza z Drużynowego Pucharu Świata, w którym polska reprezentacja zdobyła srebrne medale. Łącznie w mojej kolekcji jest około 60 plastronów.

 

Który jest dla ciebie najcenniejszy i dlaczego?


Nie ma jednego najcenniejszego. Wszystkie są dla mnie ważne, z każdym wiąże się jakaś opowieść, wspomnienia. Te plastrony tworzą historię naszego klubu.

 

Czy jest jakiś plastron, którego brakuje w Twojej kolekcji?


Niestety, kilku brakuje. Z zawodów rozgrywanych w Zielonej Górze nie mam plastronu z rundy kwalifikacyjnej do IMŚ z 9 maja 2004 roku. Co ciekawe, wykonała go zielonogórska firma BEST, a nie znani producenci tego typu akcesoriów. O plastronach z lat 50. i 60. nawet nie marzę, bo o ile jakiś przetrwał do naszych czasów, to jego zdobycie graniczy z cudem. A jak słyszę, że kiedyś nie było co zrobić ze starymi plastronami i ktoś je spalił w piecu, włos mi się jeży na głowie. Z nieco bliższych czasów brakuje mi plastronu z lat 1985-89 z charakterystycznym logo ZSMP. W tych z sezonu 1990 widać w miejscu logo ślady po wyprutej nici, więc możliwe, że plastronów z ZSMP już po prostu nie ma, że zostały przerobione przed kolejnym sezonem. Brakuje mi też dwóch z sezonów 1995-96, z czasów ZKŻ Polmos – BERAM. I na koniec marzenie – plastron KS Morawski (a właściwie dwa, pierwszy z 1991 produkcji KEA i z 1994 uszyty przez firmę WK z Gniezna).

 

 

Wspominałeś o plastronie Morawskiego, dlaczego to Twoje największe marzenie?


Wiąże się to z dzieciństwem. Mimo iż byłem kilka razy na żużlu jeszcze w czasach dawnego Falubazu, to za Morawskiego zaczęła się moja pasja i regularne chodzenie na mecze. Zapadły mi w pamięci kolorowe kombinezony i właśnie te plastrony, które się wyróżniały na tle innych. Niestety, do tej pory go nie zdobyłem, choć cały czas na niego poluję i wierzę, że w końcu mi się uda. 

 

Jak zdobywa się nowe plastrony?


Plastron to specyficzny gadżet, którego nie kupi się w klubowym sklepie. Owszem, można złożyć zamówienie u producenta, ale dla kolekcjonera nie przedstawia on żadnej wartości. Dla mnie liczy się, że to część ekwipunku żużlowców. Niektórzy nawet ich nie czyszczą po zawodach z resztek nawierzchni. Wtedy widać, że to oryginał. Plastrony można kupić na portalach aukcyjnych, ogłoszeniowych w Internecie, ale nie ma zbyt dużego wyboru i często trafiają się podróbki lub, jak niektórzy to ładnie nazywają, repliki. W przypadku plastronów z Zielonej Góry przez ostatnie 20 lat trafiłem może na cztery ogłoszenia. Jako osoba urzędowa i funkcyjna na zawodach, jestem blisko klubu i sportowców. Dzięki temu moja kolekcja powiększa się na bieżąco, za co serdecznie dziękuję życzliwym ludziom z klubu. Ostatnio popularne są licytacje charytatywne. Można wtedy nabyć plastron przekazany przez klub czy zawodnika i jednocześnie pomóc potrzebującym. Czasami uda się pozyskać plastrony od zawodnika czy mechanika, choć to niełatwe, bo wielu żużlowców zachowuje je na pamiątkę. Warto też czasami wymienić się z innymi kolekcjonerami. Tutaj bardzo dziękuję mojemu przyjacielowi Grzegorzowi Sońskiemu, który ma największą kolekcję plastronów żużlowych na świecie. Jak tylko może, pomaga powiększać moją. Zdarzają się sytuacje, że ktoś wie o mojej pasji i przekazuje plastron w prezencie lub sprzedaje właśnie mi, bo wie, że trafia w dobre ręce i zostanie w Zielonej Górze. Tu gdzie jego miejsce. 

 

W Twoich zbiorach poza plastronami znajdują się także inne żużlowe gadżety.

 
Gdy zacząłem chodzić na żużel, automatycznie pojawiało się u mnie coraz więcej programów, a dzięki Internetowi systematycznie uzupełniałem swoją kolekcję. Mam niespełna tysiąc programów z Zielonej Góry, najstarszy z 1965 roku. W momencie usunięcia tradycyjnych plastronów z rozgrywek, żeby zachować ciągłość kolekcji postanowiłem, że dołączą do niej kevlary klubowe. Posiadam ich około 20, a jeden wraz z plastronem można podziwiać w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze na wystawie „Dziedzictwo i współczesność”, na którą serdecznie zapraszam. Posiadam też około 40 proporczyków, przypinki, medale, fotografie, plakaty, kaski i nawet okolicznościowy talerz z okazji zdobycia DMP w 1985 roku.

 

Wróćmy do żużlowych plastronów. Dziś używa się ich tylko podczas zawodów indywidualnych. W meczach zastąpiły je jednolite kevlary. Jak oceniasz tę zmianę?


Negatywnie. Dla mnie plastron to nieodzowny i charakterystyczny element żużlowego stroju. Mam wrażenie, że w pewnym momencie władze polskiego speedwaya na siłę chciały ulepszyć rozgrywki, czerpiąc pomysły z innych dyscyplin i wprowadzając wiele niepotrzebnych zmian. Niewielkim pocieszeniem w tej sytuacji jest wprowadzenie od kilku lat obowiązkowych plastronów treningowych dla drużyn PGE Ekstraligi. Może dzięki temu jeszcze kiedyś tradycyjne plastrony ligowe wrócą do łask. 

 

Jak Twoim zdaniem powinien wyglądać idealny plastron żużlowy?


Jak plastron Morawskiego. A poważnie, to chyba nie ma czegoś takiego jak idealny plastron. Na pewno muszą być spełnione pewne kryteria w zależności od przeznaczenia. Na pojedyncze turnieje plastrony są drukowane, ale według mnie klubowe powinny być wyszywane. Dzięki temu lepiej wyglądają. Klub z Zielonej Góry jako jeden z nielicznych, a może i jedyny w Polsce miał przez lata (poza sezonami 1995-1996) właśnie wyszywane plastrony. Może dlatego są tak trudne do zdobycia, bo robią ogromne wrażenie. 

 

Przed sezonem 2021 zielonogórski klub zorganizował konkurs na projekt plastronu treningowego. Jak podobały Ci się pomysły kibiców?


Wielki ukłon za tę inicjatywę.  To był świetny pomysł, a biorąc pod uwagę  fakt, że konkurs spotkał się z tak dużym zainteresowaniem fanów mam nadzieję, że nie będzie to jednorazowa akcja. Projekty kibiców były różnicowane i ciekawe. Zabrakło mi jedynie choćby małego akcentu nawiązującego do rocznicy 75-lecia żużla, którą teraz obchodzimy. 

 

Podoba ci się zwycięski projekt?


Był moim faworytem, więc tym bardziej się cieszę, że posiadam go teraz w kolekcji.  

 

Na koniec chcę zapytać o projekt, który szykujesz we współpracy z klubem. Dotyczy on właśnie Twojej kolekcji plastronów. Czy możesz zdradzić więcej szczegółów?


W związku z obchodami 75-lecia na stronie klubu pojawiają się artykuły o najważniejszych meczach w historii i wyjątkowe zdjęcia w cyklu Falubaz Retro. Chcemy jeszcze wspólnie przybliżyć kibicom, jak prezentowały się przez lata plastrony naszych zawodników, zarówno klubowe, jak i okazjonalne z imprez rozgrywanych przy W69. 

 

Dziękuję. 


Zapraszam do śledzenia cyklu z plastronami na profilu Falubazu oraz do odwiedzenia profilu Przemek Falubaz Speedway Kolekcja. Znajdziecie tam wiele niepowtarzalnych zdjęć i informacji. Chciałbym też zwrócić się do kibiców: jeśli posiadcie jakieś plastrony i chcielibyście mi pomóc w uzupełnieniu i powiększeniu kolekcji, podzielić się zdjęciami i ciekawostkami, zapraszam do kontaktu. 

 

falubaz.com
sierpień 05, 2021

Patryk Dudek: Przeżywałem to wszystko i na gorąco ciężko było coś wykrztusić

in Sport

by user1

Grubość koła – mniej więcej tyle zabrakło Patrykowi Dudkowi, aby…
sierpień 03, 2021

Pięcioro zielonogórskich paraolimpijczyków - “Już jesteście zwycięzcami”!

in Sport

by user1

Paraolimpijczycy Startu Zielona Góra pożegnani. W poniedziałek, w siedzibie klubu…
lipiec 28, 2021

Mecze 75-lecia: Falubaz - Motor `04 [ARCHIWALNE FILMY]

in Sport

by user1

Runda finałowa zmagań żużlowej ekstraligi w sezonie 2004 układała się…
lipiec 28, 2021

FOGO Unia osłabiona w niedzielnym meczu!

in Sport

by user1

Kłopoty zdrowotne jednego z podstawowym zawodników FOGO Unii Leszno. Australijczyk…
lipiec 27, 2021

Zielonogórzanka Joanna Łochowska na Olimpiadzie zakończyła swoją karierę - pokłoniła się sztandze

in Sport

by user1

Joanna Łochowska, wychowanka i wieloletnia zawodniczka UKS-u Zielona Góra, a…

P. Protasiewicz: Będziemy musieli trzymać kciuki za mecz, w którym nic nie będzie od nas…

Poniedziałkowy mecz Marwis.pl Falubazu z Fogo Unią Leszno był 300. w barwach zielonogórskiej drużyny dla…

Los Falubazu przechodzi w ręce rywali

Znów z nieba do piekła! Marwis.pl Falubaz przegrywa z Fogo Unią Leszno 44:46 po dramatycznym…

Falubaz jedzie o życie - dziś mecz z mistrzem Polski

Żużlowcy Marwis.pl Falubazu rozegrają dziś “mecz o życie”. Zielonogórzanie podejmować będą mistrza Polski – Fogo…

Andrzej Huszcza: Jestem pewien, że obronimy PGE Ekstraligę dla Zielonej Góry

Przed Marwis.pl Falubazem Zielona Góra ostatni mecz rundy zasadniczej na własnym torze. W spotkaniu z…

W sierpniu Ninja Warrior na zielonogórskiej starówce!

Biegi przeszkodowe zyskują w Polsce na popularności. Charakteryzuje je przede wszystkim widowiskowość pokonywania przeszkód. Runaway…

Medale zielonogórskich parakajakarzy

Na poznańskiej „Malcie” w dniu 24 lipca odbyły się X Mistrzostwa Polski w parakajakarstwie. W…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.