Igor śmiga, że aż miło!

Igor Waliłko (z prawej) i Jules Gounon uradowani po ostatnim zwycięskim wyścigu Igor Waliłko (z prawej) i Jules Gounon uradowani po ostatnim zwycięskim wyścigu Fot. Facebook Igora Waliłko
Jego rówieśnikiem jest Max Verstappen. Z Holendrem, który dziś jest jedną z największych gwiazd F1, zielonogorzanin ścigał się w kartingach. Igor Waliłko, bo o nim piszemy, świetnie odnalazł się w serii wyścigowej GT 3.

 

W miniony weekend 24-latek wygrał na niemieckim torze Sachsenring. Zawody z serii ADAC GT Masters to rywalizacja, w której współpraca dwóch kierowców jest bezcenna, dlatego Igor Waliłko, mówiąc o zawodach używa formy „my”. Jest partnerem Francuza Julesa Gounona. - Nie spodziewałem, że tak mocno będzie wyglądał ten sezon, zwłaszcza, że to mój pierwszy, pełny sezon w GT 3 - przyznaje I. Waliłko. Po ostatnim, zwycięskim weekendzie, z 15-sekundową przewagą nad drugim zespołem, polsko-francuski duet znalazł się na piątym miejscu w klasyfikacji generalnej. Do liderów tracą 25 punktów. - Mamy szansę na walkę o mistrzostwo. To coś niesamowitego, o czym nie marzyłem przed startem tego sezonu. Jesteśmy bardzo szybcy - podkreśla zielonogórzanin.

Waliłko przed sezonem został zaproszony przez zespół Zakspeed na testy. To pół-fabryczna ekipa Mercedesa. - Na testach poszło mi bardzo dobrze, byłem wolniejszy o 0,1 sek. od pole position z wcześniejszego sezonu - wspomina I. Waliłko. Wynik szybko rozniósł się po padoku i o zielonogórzaninie zrobiło się głośno. W konsekwencji 24-latek został sparowany ze starszym od siebie o trzy lata Gounonem. On jest tzw. fabrycznym kierowcą. W przeszłości był już mistrzem w tej serii. Doświadczenie w porównaniu z naszym kierowcą ma ogromne.

Kooperacja układa się świetnie, bo tego wymaga specyfika tej rywalizacji. Przeważnie ściga się 27 aut. Jest to sprint godzinny. Jeden zawodnik jedzie w sobotę kwalifikacje i potem rozpoczyna sobotni wyścig, po czym w połowie wyścigu do auta wskakuje zmiennik i kończy pierwszy dzień rywalizacji. W niedzielę role się odwracają. Ten, który dzień wcześniej kończył, jedzie kwalifikacje i pierwszą połowę wyścigu, a potem zamienia się z partnerem. – Bardzo dużo zależy od tego, jakim sprzętem i z jakim kierowcą się jedzie. Ja bardzo dużo uczę się od Julesa. On jest kierowcą fabrycznym. I to też powoduje, że osiągamy takie wyniki. Moim celem jest zostanie takim fabrycznym kierowcą - zaznacza I. Waliłko, który swoimi wynikami wzbudza zainteresowanie zespołów, bo staje na podium wyłącznie z fabrycznymi kierowcami. Oni pracują dla takich marek jak: Lamborghini, Porsche, Mercedes czy BMW. - Miejmy nadzieję, że moje marzenie się spełni i w niedalekiej przyszłości będę w stanie się ścigać bez wkładu własnego - dodaje.

Waliłko zaczynał od kartingów, potem ścigał się w formułach, a także w seriach wyścigowych Porsche. Teraz zamierza zagościć na dłużej w wyścigach GT 3. Do końca sezonu zostały jeszcze dwa weekendy. W Hockenheim i Nürburg. - Poziom jest niesamowicie wysoki, ale zawsze chciałem się ścigać z najlepszymi. Nigdy nie wybierałem serii, gdzie łatwo mógłbym zwyciężać. Cieszę się, że się udaje i ciśniemy dalej! - kończy.

 

(mk) - łz
październik 15, 2021

Falubaz na urlopie 2021 - Znamy zwycięzców konkursu! [ZDJĘCIA KIBICÓW]

in Sport

by user1

Znamy laureatów tegorocznego konkursu fotograficznego Falubaz na urlopie 2021. W…
październik 15, 2021

To jeszcze nie czas na nerwy, ale jest już niepokój

in Sport

by user1

Enea Zastal BC już teraz ma na koncie tyle porażek,…
październik 15, 2021

Weekend Kibica

in Sport

by user1

Mecze koszykówki, piłki nożnej i ręcznej czekają w nadchodzący weekend…
październik 12, 2021

Za dwa miesiące wielki tenisowy mecz w Zielonej Górze!

in Sport

by user1

Petra Kvitová kontra Iga Świątek? Taki mecz jest bardzo możliwy…
październik 11, 2021

Mecze 75-lecia: Stal - Falubaz `10

in Sport

by user1

W poprzednim wpisie przypominaliśmy spotkanie z gorzowską Stalą, od którego…

To Czesi chcieli zagrać w Zielonej Górze

Zielonogórzanin od przeszło czterech lat rządzi polskim tenisem. Mirosław Skrzypczyński niedawno rozpoczął drugą kadencję prezesowania…

Prace na stadionie żużlowym szykowane są już na ekstraligę

Odwodnienie liniowe – to jeden z wymogów licencyjnych w PGE Ekstralidze. Falubazu w przyszłym roku…

Zuchwałe myśli [FELIETON]

Sezon żużlowy definitywnie się zakończył. Trzymałem kciuki za Bartosza Zmarzlika licząc, że uda mu się…

Obiekty pozwalają szkolić i przyciągają gwiazdy

Zima już piłkarzom straszna nie będzie. W Zielonej Górze powstanie kryte boisko do piłki nożnej.…

Janusz Kubicki: Szkoda, że jeden z trzech właścicieli się w ogóle nie interesuje tematem Falubazu

Jak pan się odnosi do budowy składu Falubazu i czy w I lidze żużlowcy powinni…

Kryte boisko do piłki nożnej - młodzież będzie mogła się rozwijać w warunkach najlepszych w…

W Zielonej Górze powstanie kryte boisko piłkarskie. Informacją podzielił się w mijającym tygodniu prezydent Janusz…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.