Kibice wracaja na stadiony!

Kibice wracaja na stadiony! fot. falubaz.com
Kibice są nieodłącznym elementem wydarzeń sportowych. Budują atmosferę i potrafią wznieść sportowców  na wyżyny ich umiejętności. W czasie pandemii na stadionach jest smutno i szaro. Coraz więcej państw europejskich deklarowało, że są o krok, aby publiczność zasiadła na trybunach, a warto nadmienić, iż istnieją państwa, w których odbywają się mecze przy niemalże stuprocentowej frekwencji. Dziś wiadomo kiedy kibice będą mogli zasiąść na trybunach.

 

Polska a inne kraje europejskie

Polska jest krajem, w którym kibice mają zakaz wchodzenia na różnego rodzaju wydarzenia sportowe ze względu na panującą epidemię koronawirusa, jednak od dnia 15. maja na stadionach dopuszczalna będzie liczba 25% publiczności.

W innych krajach europejskich – takich jak na przykład Holandia – fani pojawili się na trybunach w weekend 23-25 kwietnia. W tych dniach odbyły się mecze w Eredevisie i mecz między Ajaxem Amsterdam a AZ Alkmaar obejrzało na żywo około 7,5 tysiąca fanów, natomiast pojedynek Feyenoordu z Vitesse Arnhem zobaczyło 6,5 tysiąca widzów na stadionie.

 

Kibice podczas meczów eliminacji Mistrzostw Świata 2022

Pierwsze mecze eliminacji Mistrzostw Świata 2022 w Polsce odbyły się bez udziału kibiców, jednak w  Izraelu, w którym zaszczepiono ponad połowę obywateli, na trybunach zasiadło po pięć tysięcy osób w spotkaniach z Danią i Szkocją. Holenderscy fani także cieszyli się z przywileju wejścia na stadion w meczu z Łotwą.

W przypadku Holendrów, negatywny wynik testu na koronawirusa był “biletem” na możliwość obejrzenia wydarzenia sportowego. Największym wynikiem odnośnie do frekwencji kibiców na stadionie europejskim może pochwalić się Gruzja, w której odnotowano, iż na trybunach zasiadło około 16 tysięcy ludzi.

 

Pełne trybuny na meczu w Teksasie

Do niesamowitej sytuacji doszło w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w Teksasie podczas meczu baseballowego. Na stadion przybyło 38 238 osób, a więc trybuny zostały zapełnione niemalże do ostatniego miejsca, ponieważ pojemność stadionu to 40 tysięcy miejsc.

W Teksasie nie obowiązują żadne obostrzenia, a stan ogłosił “wygraną” z pandemią. Nowy prezydent USA, Joe Biden nazwał wydarzenie błędem. Dziennikarz Zielonogórskiego Portalu Sportowego (www.sport.zgora.pl), Łukasz Sawicki ocenił decyzję włodarzy klubu z Teksasu, a także wyraził własną opinię na temat wpuszczania kibiców na stadiony:

– Uważam, że zachowanie właścicieli klubu baseballowego w Teksasie jest bardzo nieodpowiedzialne. Nawet jeżeli władze stanu ogłosiły zwycięstwo w walce z pandemią. Choć jestem zwolennikiem częściowego otwarcia stadionów dla kibiców, to mam w pamięci wydarzenia po ubiegłorocznym meczu piłkarskiej Ligi Mistrzów w Mediolanie. Na po brzegi wypełnionym stadionie swój mecz rozgrywała drużyna Atalanty Bergamo. Po zwycięstwie włosi w swoim biesiadnym stylu świętowali triumf swojej drużyny po czym w całym regionie wzmogła się epidemia Covid-19. Przy takim skupisku ludzi jak na pełnym stadionie zdecydowanie łatwiej o nowe zarażenia. Jestem za racjonalnym otwieraniem stadionów w pełnym reżimie sanitarnym. Może na początku warto wpuścić 1/4 pojemności stadionu i zachować większe odstępy społeczne. Jeżeli to się sprawdzi to można zdecydować się na 50% obłożenia.

 

Publiczność podczas rozgrywek Euro 2020

Do meczu otwarcia Euro 2020 pozostały niespełna dwa miesiące. Turniej ma odbyć się w dwunastu krajach, co w obecnej sytuacji wydaje się być nie zbyt racjonalnym pomysłem. Komitet Wykonawczy UEFA zniósł ograniczenie zapełnienia trybun maksymalnie trzydziestu procent miejsc na stadionie i zdecydował, że decyzja o liczbie dozwolonych widzów będzie należała do właściwych władz lokalnych lub krajowych. Z komunikatu wynika, że jeżeli w państwie sytuacja pandemiczna jest opanowana, to frekwencja na stadionie może być bardzo duża.

Władze Bukaresztu poinformowały, że każdy z czterech meczów Euro 2020, które odbędą się w stolicy Rumunii, będzie mogło obejrzeć na żywo maksymalnie 13 000 osób. Ministerstwo sportu dodało również, że każdy kibic, który wyrazi chęć obejrzenia danego spotkania z trybun, zostanie poddany testowi na obecność koronawirusa w dniu meczu.

 

Autor: Robert Sadzisz
czerwiec 09, 2023

Tuż za pudłem

in Sport

by user3

Na czwartym miejscu skończyli rozgrywki w Centralnej Lidze Juniorów do…
czerwiec 09, 2023

Jeszcze dwa mecze

in Sport

by user3

Tylko jeden punkt w czterech ostatnich spotkaniach zdobyli w III…
czerwiec 09, 2023

Człowiek, który przeskoczył siebie

in Sport

by user1

Przed kilkoma dniami zmarł Edward Czernik. Wielokrotny mistrz i rekordzista…
czerwiec 09, 2023

Weekend Zielonogórskiego Kibica

in Sport

by user1

Zielonogórski kibic nie będzie się nudzić podczas tego weekendu! Sprawdź…
czerwiec 07, 2023

Podnoszenie ciężarów to sport… dla każdego!

in Sport

by user3

Zaczynał w wieku 9 lat. Ma na koncie brązowe medale…

Nie jechali tam od lat

Niemal 17 lat nie ścigali się ze sobą o ligowe punkty żużlowcy drużyn z Zielonej…

Cisza przed burzą? [FELIETON]

Ekstraklasa piłkarska zakończyła rozgrywki. Przyszedł czas podsumowań, rankingów i spekulacji - kto i gdzie zostaje,…

W sobotę Falubaz jedzie z Orłem! Zapraszamy na falubazowy Dzień Dziecka!

Mecz Enea Falubaz Zielona Góra - H.Skrzydlewska Orzeł Łódź już w sobotę. Dziś poznaliśmy awizowane…

Koło się zamyka [FELIETON]

Wpadliśmy z żoną na kilka dni do Gdańska. Przyjechaliśmy, akurat kiedy Lechia Gdańsk grała z…

Enea Falubaz i… cała reszta!

W tabeli 1 ligi ścisk jest ogromny, ale zielonogórzanie są nad „kotłem”. Enea Falubaz pewnie…

Szczypiorniak ma 20 lat! (ZDJĘCIA)

Możliwość spotkania po latach, wspomnień, ale i rywalizacji. UKS Szczypiorniak Zielona Góra świętuje 20-lecie istnienia.…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.