Małe boiska, ale na nich wielka gra

Ligi wystartowały 22 sierpnia. Wcześniej, prowadzące rozgrywki Zielonogórskie Towarzystwo Piłki Nożnej Pięcioosobowej, postanowiło zmienić nieco ich kształt. Zrezygnowano z dwóch grup w trzeciej lidze, powołano piątą ligę. Dziś szóstki to pięć szczebli rozgrywek grupujących po 12 zespołów i sześciodrużynowa liga 45 Plus.
Choć w futbolu halowym i tym rozgrywanym na otwartych, małych boiskach, walczą zespoły pięcioosobowe, w Zielonej Górze zespoły liczą sześciu zawodników (pięciu graczy z pola plus bramkarz). Taka lokalna tradycja. Warto wspomnieć, że Zielona Góra była jednym z pierwszych miast, które zorganizowały podobne rozgrywki i długo miała największą ligę w kraju.
Większość spotkań odbywa się na sztucznej nawierzchni dwóch boisk przy ul. Sulechowskiej (w poniedziałek, środę i czwartek od 18.30, we wtorek i piątek od 19.30), a tylko kilka w piątej lidze ,,Pod Hubą” (w poniedziałki i wtorki od 19.00).
Mecze są bardzo zacięte. To otwarta liga, na boisku można więc spotkać różnych zawodników. Są np. obecni gracze zespołów z Zielonej Góry i okolicy oraz byli znani zawodnicy, którzy mają za sobą grę m.in. w ekstraklasie albo na drugim szczeblu rozgrywek. Ale grają też amatorzy, którzy nigdy nie występowali na dużych boiskach. Ten konglomerat tworzy fajną i barwną całość. Oczywiście podczas spotkań bywa gorąco, pojawiają się kontrowersyjne sytuacje, niektórym zawodnikom czasem puszczają nerwy, ale wszystko wraca do normy i góruje zasada fair-play. Prowadzone są, podobnie jak na dużych boiskach, klasyfikacje snajperów i wszystko to, co towarzyszy ligom prowadzonym przez PZPN. Słowem - małe boiska, ale duża gra.
Tytułu mistrzowskiego broni zespół Eko-Pol. Ekipa wystartowała znakomicie. W czterech rozegranych do tej pory meczach pokonała rywali i jest żelaznym kandydatem do złota, choć przed zespołami jeszcze wiele spotkań. Tabele, terminarze i klasyfikacje są dostępne w sieci. Wystarczy wpisać hasło „Zielonogórskie szóstki piłkarskie”.
(af) - łz