Mecze 75-lecia: Falubaz - Polonia `03

Mecze 75-lecia: Falubaz - Polonia `03 fot. falubaz.com
Po awansie do ekstraligi w sezonie 2002 w zielonogórskim środowisku żużlowym doszło do kilku zmian zarówno organizacyjnych jak i kadrowych. Przede wszystkim ze stanowiska prezesa zrezygnował Zbigniew Bartkowiak, a jego miejsce zajął ówczesny poseł na Sejm RP - Robert Smoleń. Początkowo Bartkowiak pozostawał jeszcze członkiem zarządu Zielonogórskiego Klubu Żużlowego, ale w marcu 2003 roku definitywnie postanowił zakończyć swoją działalność w speedwayu.

 

Jeżeli chodzi o zmiany kadrowe tych było sporo. Trzon drużyny nadal stanowili Billy Hamill, Andrzej Huszcza i Rafał Kurmański. Z klubem pożegnali się natomiast m.in. Nicki Pedersen, który postanowił pozostać w pierwszej lidze i zasilił szeregi rybnickiego RKM-u, Maciej Kuciapa, Krzysztof Stojanowski i Dawid Kujawa. Działaczom udało się za to zakontraktować: świetnie zapowiadającego się Rafała Okoniewskiego, doświadczonego Piotra Śwista czy 19-letniego wychowanka Stali Gorzów – Zbigniewa Sucheckiego. Z ZKŻ-tem związał się również, polecany przez starszego rodaka - 23 letni Billy Janniro. W obwodzie byli także Grzegorz Kłopot i Antonin Svab oraz zawodnicy młodzieżowi.

Głównym celem tak zbudowanej drużyny było spokojne utrzymanie w ekstralidze. Zielonogórscy kibice byli przyzwyczajeni, że od 1994 roku drużyna balansowała miedzy „elitą” a jej zapleczem. Stąd stawiano przede wszystkim na stabilizację i dłuższe utrzymanie wśród ekip walczących o medale Drużynowych Mistrzostw Polski.

Na inaugurację sezonu 2003, która została zaplanowana 30 marca, beniaminek musiał zmierzyć się z obrońcą tytułu DMP – Plusssz Polonią Bydgoszcz, w szeregach której startowali m.in. bracia Gollobowie. Do końca jednak nie było pewne czy bydgoszczanie przyjadą w pełnym składzie, głównie z powodów problemów finansowych.

O tym jaka atmosfera panowała na stadionie może przekonać się z fragmentów relacji Zielonogórskiej Telewizji Przewodowej:

Mecz rozpoczął się od niemałej sensacji. W pierwszym biegu dość nieoczekiwanie wygrał Janniro, który minął na drugim łuku pierwszego okrążenia Tomasza Golloba. Do tego Todd Wiltshire stracił trzecią pozycję na rzecz Hamilla i tym samym ZKŻ objął prowadzenie, którego nie oddał już do końca spotkania.

Kolejna dwa biegi to podwójne zwycięstwa gospodarzy choć niemal cały stadion zamarł podczas pierwszej odsłony drugiego wyścigu. W nim Jacek Krzyżaniak, próbując wyprzedzić Grzegorza Kłopota, stracił kontrolę nad motocyklem, zahaczył o przednie koło naszego zawodnika a sam uderzył z całym impetem w bandę, która została poważnie uszkodzona. Żużlowiec Polonii został odwieziony do szpitala natomiast Kłopot w powtórce, wspólnie z Rafałem Okoniewskim, przywiózł podwójne zwycięstwo nad Jackiem Gollobiem.

W trzecim biegu pecha miał Mark Loram. Indywidualny Mistrz Świata z 2000 roku zanotował defekt na drugiej pozycji i tym samym ZKŻ ponownie wygrał 5:1 a to za sprawą Rafała Kurmańskiego i Piotra Śwista.
Po biegu ósmym przewaga gospodarzy wzrosła do 12 punktów i wydawało się, że może ona się jeszcze zwiększyć. Tym bardziej, że w szeregach gości jedynie Tomasz Gollob i Mark Loram potrafili przywozić „trójki”.
Jednak Polonia odpowiedziała w wyścigu dziesiątym. Bracia Gollobowie nie mieli najmniejszych problemów z pokonaniem Śwista i Janniro. W dwóch kolejnych biegach kibice byli świadkami wymiany ciosów. Najpierw Okoniewski i Kurmański ponownie zwiększyli przewagę do 12 punktów, ale po chwili Loram i Jacek Gollob ponownie przywieźli 5 punktów, pokonując osamotnionego Andrzeja Huszczę. Ten wyścig też miał swoją dramaturgię. Ze startu najlepiej wyszli Hamill i Huszcza, jednak legendarnego kapitana naszego zespołu ścigał szybki tego dnia Mark Loram. Podczas drugiego okrążenia Amerykanin nie opanował motocykla i upadł, a próbujący go ominąć Anglik także zapoznał się z nawierzchnią zielonogórskiego toru. Zaraz po tym Hamill na kolanach podszedł do rywala i go przeprosił. Obrazek ten wielokrotnie był pokazywany jako wzór postępowania w takich sytuacjach.

Poniżej fragment z pierwszej odsłony dwunastego biegu:

Powtórka należała już do gości. Na tablicy wyników był rezultat 40:32. O końcowym sukcesie gospodarzy zadecydował bieg trzynasty, w którym Rafał Kurmański wyprzedził Mirosława Kowalika a Grzegorz Kłopot pokonał Grzegorza Musiała, co oznaczało zwiększenie przewagi ZKŻ do 10 punktów przed dwoma ostatnimi wyścigami.

Mistrzowie Polski zmniejszyli przewagę gospodarzy dopiero w biegu piętnastym kiedy to Loram i młodszy z braci Gollobów pokonali Rafała Okoniewskiego choć nowy zawodnik ZKŻ-tu wyszedł najlepiej ze startu. Biegu nie dokończył Hamill, który zanotował defekt. Tym samym mecz zakończył się zwycięstwem beniaminka 48:42.

Była to bardzo dobra inauguracja choć eksperci zwracali uwagę na fakt, że zielonogórzanie mogli wygrać jeszcze większą liczbą punktów. W szeregach miejscowych świetne spotkania odjechali Rafał Kurmański (12+1) oraz Rafał Okoniewski (11). Z dobrej strony pokazał się Piotr Świst (7+3) i nawet nieco słabsza dyspozycja Hamilla nie wpłynęła na końcowy wynik. Polonii najwięcej oczek zdobyli Tomasz Gollob (15+2) oraz Mark Loram (12). Lepszą drugą połowę meczu miał również Jacek Gollob (9+2).

W trakcie sezonu do drużyny dołączył Krzysztof Słaboń, który został wypożyczony z Wrocławia. Ostatecznie drużyna zakończyła rozgrywki na piątym miejscu, mając niemal do końca rundy zasadniczej szansę na awans do pierwszej czwórki. Przed kolejnym rokiem apetyty w Zielonej Górze urosły….. O tym więcej w kolejnym wpisie z cyklu #Mecze75-lecia

ZKŻ Quick-mix Zielona Góra 48
9. Billy Hamill 7 (1,3,3,w,0)
10. Billy Janniro 6+1 (3,1,1,0,1*)
11. Rafał Okoniewski 11 (3,2,2,3,1)
12. Grzegorz Kłopot 3+1 (2*,d,-,-,1)
13. Piotr Świst 7+3 (2*,1*,1*,1,2)
14. Zbigniew Suchecki ns
15. Rafał Kurmański 12+1 (3,2,2,2*,3)
16. Andrzej Huszcza 2+1 (1*,1)

Plusssz Polonia Bydgoszcz 42
1. Tomasz Gollob 15+2 (2,3,3,3,2*,2*)
2. Todd Wiltshire 1 (0,1,0)
3. Jacek Krzyżaniak 0 (w,-,-,-)
4. Jacek Gollob 9+1 (1,0,0,3,2*,3)
5. Mark Loram 12 (d,2,3,1,3,3)
6. Grzegorz Czechowski 1 (1,0,-,-,0)
7. Grzegorz Musiał 0 (0,0,0)
8. Mirosław Kowalik 4 (2,2)

 

falubaz.com

Źródło:
Gazeta Lubuska
www.speedwayw.pl
fot. Tomasz Gawałkiewicz
sierpień 05, 2021

Patryk Dudek: Przeżywałem to wszystko i na gorąco ciężko było coś wykrztusić

in Sport

by user1

Grubość koła – mniej więcej tyle zabrakło Patrykowi Dudkowi, aby…
sierpień 03, 2021

Pięcioro zielonogórskich paraolimpijczyków - “Już jesteście zwycięzcami”!

in Sport

by user1

Paraolimpijczycy Startu Zielona Góra pożegnani. W poniedziałek, w siedzibie klubu…
lipiec 28, 2021

Mecze 75-lecia: Falubaz - Motor `04 [ARCHIWALNE FILMY]

in Sport

by user1

Runda finałowa zmagań żużlowej ekstraligi w sezonie 2004 układała się…
lipiec 28, 2021

FOGO Unia osłabiona w niedzielnym meczu!

in Sport

by user1

Kłopoty zdrowotne jednego z podstawowym zawodników FOGO Unii Leszno. Australijczyk…
lipiec 27, 2021

Zielonogórzanka Joanna Łochowska na Olimpiadzie zakończyła swoją karierę - pokłoniła się sztandze

in Sport

by user1

Joanna Łochowska, wychowanka i wieloletnia zawodniczka UKS-u Zielona Góra, a…

P. Protasiewicz: Będziemy musieli trzymać kciuki za mecz, w którym nic nie będzie od nas…

Poniedziałkowy mecz Marwis.pl Falubazu z Fogo Unią Leszno był 300. w barwach zielonogórskiej drużyny dla…

Los Falubazu przechodzi w ręce rywali

Znów z nieba do piekła! Marwis.pl Falubaz przegrywa z Fogo Unią Leszno 44:46 po dramatycznym…

Falubaz jedzie o życie - dziś mecz z mistrzem Polski

Żużlowcy Marwis.pl Falubazu rozegrają dziś “mecz o życie”. Zielonogórzanie podejmować będą mistrza Polski – Fogo…

Andrzej Huszcza: Jestem pewien, że obronimy PGE Ekstraligę dla Zielonej Góry

Przed Marwis.pl Falubazem Zielona Góra ostatni mecz rundy zasadniczej na własnym torze. W spotkaniu z…

W sierpniu Ninja Warrior na zielonogórskiej starówce!

Biegi przeszkodowe zyskują w Polsce na popularności. Charakteryzuje je przede wszystkim widowiskowość pokonywania przeszkód. Runaway…

Medale zielonogórskich parakajakarzy

Na poznańskiej „Malcie” w dniu 24 lipca odbyły się X Mistrzostwa Polski w parakajakarstwie. W…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.