Mecze 75-lecia: Falubaz - Stal Rzeszów `86

Mecze 75-lecia: Falubaz - Stal Rzeszów `86 fot. falubaz.com
Pierwsza połowa lat 80 była niezwykle udana dla naszej drużyny. Ekipa Falubazu trzykrotnie sięgała po tytuł Drużynowego Mistrza Polski (1981,1982 i 1985) i raz stanęła na najniższym stopniu podium (1984). Do tego indywidualne trofea zdobywał Andrzej Huszcza. Wywalczone przez „Tomka” złoto (1982), srebro (1980) i dwukrotnie brąz (1983 i 1984) Indywidualnych Mistrzostw Polski były zwieńczeniem dobrej passy zielonogórskiego klubu.

 

Po odejściu z klubu Henryka Olszaka, który popadł w konflikt z działaczami, coraz skuteczniej jeździł Maciej Jaworek, który rok 1985 zakończył brązowym medalem IMP, a młodzieżowcy Sławomir Dudek i Zbigniew Błażejczak robili błyskawiczne postępy. Ten drugi zresztą triumfował na lubelskim torze w Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostwach Polski.

Jednak przed startem rozgrywek w 1986 roku z Zielonej Góry do Leszna przeniósł się jeden z autorów drużynowych sukcesów – Jan Krzystyniak. Dwa lata wcześniej karierę zawodniczą zakończył jego brat bliźniak – Alfred. Barwy klubowe zmienił również Stefan Żeromski, który postanowił przejść do drugoligowej Ostrovii Ostrów. Tym samym w zespole doszło do wymuszonej zmiany pokoleniowej.
Tak odmłodzona drużyna przystąpiła do obrony mistrzowskiego tytułu. Na inaugurację sezonu Falubaz rozgromił na torze przy Wrocławskiej Kolejarza Opole. Kluczem do sukcesu była postawa czterech zawodników: Andrzeja Huszczy (15 punktów), Macieja Jaworka (14), Sławomira Dudka ( 12+2) oraz Zbginiewa Błażejczaka (9+3).

W drugiej kolejce do Zielonej Góry przyjechała rzeszowska Stal. W opinii wielu ekspertów zdecydowanym faworytem spotkania byli gospodarze. Początek zawodów zaplanowano na godzinę 15, ale jeszcze przed pierwszym wyścigiem, przy wypełnionych po brzegi trybunach, odbyła się uroczystość przekazania trofeów dla zielonogórskich żużlowców za poprzedni sezon. Sędzią zawodów wyznaczona została legendarna Irena Nadolna z Gdańska.

Trzy pierwsze wyścigi kończyły się podziałem punktów. Wszystko wskazywało, że podobnie będzie w wyścigu czwartym. Jednak prowadzący Maciej Jaworek zanotował defekt i tym samym goście wygrali 2:4 i wyszli na dwupunktowe prowadzenie. Gospodarze zdołali doprowadzić do remisu w biegu szóstym, jednak dwa kolejne biegi kończyły się zwycięstwami gości odpowiednio 2:4 i 1:5.

Kibice zgromadzeni na zielonogórskim stadionie byli w szoku, bo skazywani na pożarcie rzeszowianie świetnie radzili sobie na twardszym niż zazwyczaj torze przy Wrocławskiej. Do tego Falubaz miał w tym dniu wyjątkowego pecha. Poza wspomnianym defektem Jaworka kontuzji doznał Sławomir Dudek, którego nie można było zastąpić z uwagi na brak zawodnika rezerwowego do 21-roku życia.

Nerwowa atmosfera przeniosła się do parku maszyn. Mimo zmiany motocykla zadowolony ze swojej jazdy nie był Andrzej Huszcza. Goście, głównie za sprawą świetnie spasowanego Janusza Stachyry, po trzynastu wyścigach prowadzili 35:43 i wydawało się, że są o krok od sensacyjnego zwycięstwa. W czternastym biegu startowali wspomniany Stachyra, Jaworek, Ryszard Romaniak oraz Zbigniew Błażejczak. Wydawało się, że niepokonany do tej pory lider Stali zapewni przyjezdnym dwa punkty ligowe. Tymczasem jednak upadał na tor i został wykluczony. W powtórce taśmę „zaliczył” Romaniak gospodarzom pozostało spokojnie dowieźć 5 punktów.

W ostatnim biegu emocje sięgnęły więc zenitu. Zielonogórzanie – Andrzej Huszcza i Wiesław Pawlak żeby wygrać musieli pokonać rywali – Grzegorza Kuźniara oraz Andrzeja Surowca. Start należał do gospodarzy, którzy nie oddali już pozycji zawodnikom Stali.

Tym samym, po niezwykle zaciekłym i obfitującym w wiele emocji meczu, lepszy okazał Falubaz choć dla wielu był to jeden z pierwszych sygnałów, że dość mocno odmłodzona drużyna może mieć spore problemy z obroną tytułu Drużynowego Mistrza Polski. Przypomnijmy, że ostateczne zielonogórzanie zajęli czwarte miejsce w ligowej tabeli, tracąc do mistrzowskiego Apatora Toruń zaledwie dwa punkty.

Stal Rzeszów 44
Janusz Stachyra – 12 (3,3,3,3,w)
Roman Lubera 2 (0,1,1)
Ryszard Czarnecki 12 (2,1,3,3,3)
Roman Romaniak 5+3 (1*,-,2*,2*,w)
Grzegorz Kuźniar – 8 (2,2,1,2,1)
Kazimierz Dziura 1 (1,0,0)
Andrzej Surowiec 4+1 (2,0,2*,d)
Krzysztof Nurzyński (0)

Falubaz Zielona Góra 45
Andrzej Huszcza 13+1 (2,3,1,3,1*,3)
Marek Molka 2+1 (1*,1,0,-,0)
Maciej Jaworek 13+1 (3,d,2*,2,3,3)
Ryszard Jasinowski – 0 (0)
Sławomir Dudek 0 (w, ns, ns)
Zbigniew Błażejczak 11 (3,3,2,1,2)
Wiesław Pawlak 6+1 (2,1,1,2*)
Piotr Tomaszewski 0 (0)

W.Dobruszek, Żużlowy leksykon ligowy, t. X, Leszno 2018;
„Gazeta Zielonogórska”;
www.speedwayw.pl

 

falubaz.com

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.