Mecze 75-lecia: Unia - Falubaz `89

Mecze 75-lecia: Unia - Falubaz `89 fot. falubaz.com
Trzeci tytuł Drużynowego Mistrza Polski wywalczony przez Falubaz w 1985 r. kończył złoty okres naszej drużyny w tej dekadzie. Po tym sukcesie zielonogórskie środowisko żużlowe przeżywało mniejsze lub większe dramaty. Wśród nich był wyjazd za granicę świeżo upieczonego Indywidualnego Mistrza Polski z 1986 r. i zarazem jednego z filarów zespołu – Macieja Jaworka czy też tragiczna śmierć Wiesława Pawlaka, który zmarł 13 sierpnia 1987 r. w wyniku obrażeń odniesionych po upadku podczas spotkania ligowego z Apatorem Toruń.

 

W ostatnim wpisie wspominaliśmy o szybkich postępach formacji młodzieżowej Falubazu, przede wszystkim Sławomira Dudka i Zbigniewa Błażejczaka. Cenne oczka w poszczególnych meczach dorzucał Marek Molka. Później dołączyli do nich Jarosław Szymkowiak i Jan Połubiński a pierwsze kroki na ligowych torach stawiać zaczął również Andrzej Zarzecki. Tak odmłodzona drużyna z Andrzejem Huszczą na czele w latach 1987-1988 zajmowała odpowiednio piąte i czwarte miejsce, zaskakując wielu ekspertów i unikając wieszczono spadku z najwyższej klasy rozgrywkowej.

Sezon 1989 zawodnicy Falubazu rozpoczęli od rozgromienia ostrowskiej Ostrovii  67:23. Był to prawdziwy pokaz siły zielonogórskiej drużyny. Zawody jako niepokonani kończyli Andrzej Huszcza (15), Jan Połubiński (10+5) i Sławomir Dudek (14+1). Podopieczni Czesława Czernickiego i Jana Grabowskiego spisywali się  bardzo dobrze tocząc niemal przez całe rozgrywki rywalizację o pierwsze miejsce z aktualnym Drużynowym Mistrzem Polski – Unią Leszno.

Z tą właśnie ekipą Falubazowi przyszło zmierzyć się 25 maja na wyjeździe. Był to jeden z najciekawszych pojedynków sezonu. Na stadionie pojawiło się ponad 25 tysięcy kibiców. Przed zawodami, które poprowadzić miał po raz pierwszy w I lidze sędzia Henryk Kowalski z Bydgoszczy, wydawało się, że faworytami są podopieczni Zdzisława Dobruckiego.
Jednak mecz fantastycznie rozpoczęli goście. Po pierwszej serii startów było 8:16. Gospodarze nie zamierzali się poddać i już po siedmiu biegach wyszli na prowadzenie 22:20. A to głównie za sprawą świetnie spasowanych tego dnia Zbigniewa Krakowiaka, Zenona Kasprzaka i Romana Jankowskiego.

Ze strony zielonogórskiej wynik starowali się ratować jak zawsze Andrzej Huszcza, Zbigniew Błażejczak oraz Sławomir Dudek. Było to natomiast za mało i Unia Leszno po jedenastu wyścigach zwiększyła przewagę do sześciu punktów choć z dalszej rywalizacji musiał się wycofać Jankowski, który doznał kontuzji. W biegach dwunastym i trzynastym nastąpiła wymiana ciosów. Najpierw podwójnie wygrał Falubaz, ale Unia odpowiedziała natychmiast. Zatem przed dwoma ostatnimi gonitwami przewaga obrońców złotego medalu DMP ponownie wynosiła sześć punktów i zwycięstwo było na wyciągnięcie ręki.

W czternastym biegu para Huszcza-Błażejczak nie dała szans Piotrowi Pawlickiemu i Sławomirowi Buśkiewiczowi. O losach meczu zadecydować miał więc ostatni wyścig. W nim świetnym startem popisali się Marek Molka oraz Andrzej Huszcza, który pilotował młodszego kolegę aż do mety.

Tym samym sensacyjne zwycięstwo „młodego” Falubazu 44:46 stało się faktem. Liderami przyjezdnych byli wspomniani wielokrotnie Huszcza (14+1), Błażejczak (12+2) i Dudek (9). Dla miejscowych najwięcej punktów zdobyli Kasprzak (14+1), Krakowski (12) i kontuzjowany w jedenastym biegu Jankowski (8).

Jak wspominał na łamach „Gazety Lubuskiej” redaktor Krzysztof Hołyński: W tym pasjonującym meczu było wszystko co stanowi o uroku sportu żużlowego. Były zatem i radość i dramaty, szala przechylała się to na jedną to na drugą stronę. O minimalnym, ale chyba zasłużonym zwycięstwie Falubazu zadecydował bardziej wyrównany skład zespołu i wprost nieprawdopodobna umiejętność skoncentrowania się w beznadziejnej-jak się wydawało – sytuacji.

Falubaz dzięki zwycięstwu wyprzedził Unię w tabeli. Jednak ostatecznie na koniec sezonu to „Byki” trzeci raz z rzędu zajęły pierwsze miejsce, wyprzedzając zielonogórzan zaledwie jednym „oczkiem”.

Falubaz Zielona Góra 46
Zbgniew Błażejczak 12+2 (3,2,1,2,2*,2*)
Marek Molka 5+1 (1,1*,0,-,3)
Sławomir Dudek 9 (3,2,1,2,1)
Jarosław Szymkowiak 4 (1,0,3,0)
Andrzej Huszcza 14+1 (3,1,2,3,3,2*)
Ryszard Jasinowski 2+1 (2*,0,-,w,0)
Jacek Guzowski ns
Jan Połubiński 0 (0)

Unia Leszno 44
Roman Jankowski 8 (2,1,3,2, u)
Dariusz Kasprzak 2+1 (0,-,0,-,2*)
Piotr Pawlicki 2 (0,0,1,w,1)
Zbigniew Krakowski 12 (2,3,3,3,1)
Zenon Kasprzak 14+1 (w,3,2*,3,3,3)
Sławomir Buśkiewicz 3+1 (1,-,2*,-,0)
Dariusz Baliński 2 (1,1)
Dariusz Łowicki (1,0)

Źródła:
„Gazeta Lubuska” – Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa;
www.speedwayw.pl
Żużlowe Vademecum. Liga polska. Część II: 1976-1996.

 

falubaz.com
sierpień 05, 2021

Patryk Dudek: Przeżywałem to wszystko i na gorąco ciężko było coś wykrztusić

in Sport

by user1

Grubość koła – mniej więcej tyle zabrakło Patrykowi Dudkowi, aby…
sierpień 03, 2021

Pięcioro zielonogórskich paraolimpijczyków - “Już jesteście zwycięzcami”!

in Sport

by user1

Paraolimpijczycy Startu Zielona Góra pożegnani. W poniedziałek, w siedzibie klubu…
lipiec 28, 2021

Mecze 75-lecia: Falubaz - Motor `04 [ARCHIWALNE FILMY]

in Sport

by user1

Runda finałowa zmagań żużlowej ekstraligi w sezonie 2004 układała się…
lipiec 28, 2021

FOGO Unia osłabiona w niedzielnym meczu!

in Sport

by user1

Kłopoty zdrowotne jednego z podstawowym zawodników FOGO Unii Leszno. Australijczyk…
lipiec 27, 2021

Zielonogórzanka Joanna Łochowska na Olimpiadzie zakończyła swoją karierę - pokłoniła się sztandze

in Sport

by user1

Joanna Łochowska, wychowanka i wieloletnia zawodniczka UKS-u Zielona Góra, a…

P. Protasiewicz: Będziemy musieli trzymać kciuki za mecz, w którym nic nie będzie od nas…

Poniedziałkowy mecz Marwis.pl Falubazu z Fogo Unią Leszno był 300. w barwach zielonogórskiej drużyny dla…

Los Falubazu przechodzi w ręce rywali

Znów z nieba do piekła! Marwis.pl Falubaz przegrywa z Fogo Unią Leszno 44:46 po dramatycznym…

Falubaz jedzie o życie - dziś mecz z mistrzem Polski

Żużlowcy Marwis.pl Falubazu rozegrają dziś “mecz o życie”. Zielonogórzanie podejmować będą mistrza Polski – Fogo…

Andrzej Huszcza: Jestem pewien, że obronimy PGE Ekstraligę dla Zielonej Góry

Przed Marwis.pl Falubazem Zielona Góra ostatni mecz rundy zasadniczej na własnym torze. W spotkaniu z…

W sierpniu Ninja Warrior na zielonogórskiej starówce!

Biegi przeszkodowe zyskują w Polsce na popularności. Charakteryzuje je przede wszystkim widowiskowość pokonywania przeszkód. Runaway…

Medale zielonogórskich parakajakarzy

Na poznańskiej „Malcie” w dniu 24 lipca odbyły się X Mistrzostwa Polski w parakajakarstwie. W…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.