My też możemy! [FELIETON]

My też możemy! [FELIETON] fot. wzg/łz
Przed tygodniem pisałem o mojej wierze, że Falubaz wreszcie coś pokaże i wygra z Orłem w Łodzi pierwszy mecz play-off. Tymczasem zielonogórzanie w czwartym spotkaniu wyjazdowym zaliczyli czwartą porażkę. Kiepsko, bo w każdym z tych spotkań nasz zespół słabł wraz z upływem czasu, prezentując się fatalnie w końcówkach. Co najgorsze - zawodzą najlepsi, ci którzy mieli „ciągnąć” wynik. To prawda, że ich dorobek punktowy w sumie nie wygląda źle, ale jeśli lider zespołu zalicza w całym meczu jedno zwycięstwo, jest to słabe i tyle.

 

Zielonogórzanie zapewne odrobią straty u siebie. Przypuszczam, że jeśli nie, to trafią do czołowej czwórki jako najlepszy z przegranych. Możemy też podpierać się tym, że lider po rundzie zasadniczej - Polonia Bydgoszcz - przegrał swój pierwszy mecz play-off i jeszcze wszystko jest możliwe. To prawda, ale tak wszyscy gadają od początku sezonu i już teraz nie ma czasu na wtopy. Po prostu nie ma marginesu błędu. Porażka w Łodzi już go w całości wyczerpała. Pytam kolegów, którzy o zielonogórskim żużlu wiedzą wszystko: czemu ten klub tak dramatycznie zjeżdża w dół? Odpowiadają, że to nie jest sprawa ostatnich kilku tygodni, ale miesięcy i zaraz cytują słynne powiedzenie: „ryba psuje się od głowy”. Mam nadzieję, że kibice po sezonie doczekają się, aż ktoś powie, dlaczego tak jest...

Ruszył trzecio- i czwartoligowy sezon. Fajnie wystartowała zielonogórska Lechia. Ważne jest dobrze zacząć, a trzy punkty z zawsze silnym Rekordem Bielsko-Biała mają swoją wartość. Teraz czekamy na potwierdzenie tego, że to naprawdę dobry początek. Niestety, nie miałem przyjemności oglądania inauguracji, ale siedząc na plaży śledziłem poczynania Lechii, najpierw denerwując się, kiedy rywal prowadził, potem ciesząc się, kiedy było 3:1, wreszcie czekając na szczęśliwy koniec, kiedy goście zdobyli kontaktowego gola.

Oczywiście na kolejnym spotkaniu i wszystkich innych będę, bo prawdziwy kibic chodzi na mecze zespołu ze swojego miasta. Wylegując się na plaży, przeczytałem dyskusję internautów o tym, czy w Zielonej Górze potrzebny jest piłkarski stadion z prawdziwego zdarzenia. Moje zdanie jest niezmienne od lat. Potrzebny jak najbardziej! Nie jakiś wielki obiekt, ale kameralny - na pięć do ośmiu tysięcy widzów, z oświetleniem, żeby można było grać mecze wieczorem. Niezmiennie uważam i stale to powtarzam, że pozycja miasta i regionu w futbolu wyznacza jego siłę na sportowej mapie Polski. Można mieć świetny żużel, koszykówkę czy siatkówkę, ale jak nie ma się piłki na dobrym poziomie, jest się po prostu słabym. I tak jest z nami. Taka prawda.

W tej internetowej dyskusji odezwali się kibice innych dyscyplin, wskazując że ich ulubione sporty wymagają inwestycji, a nie futbol. Pojawili się złośliwcy, mówiący że w naszym mieście nie ma żadnej piłki, więc po co stadion? To tacy, którzy od lat nie byli na meczu na stadionie w Zielonej Górze, bo wolą siedzieć w fotelu i oglądać - kiedyś Bundesligę, a teraz, Roberta Lewandowskiego grającego w Barcelonie, więc interesuje ich wyłącznie Primera Division. Sorry, ale opinie takich „kibiców” mnie kompletnie nie interesują.

Uważam, że fajny piłkarski stadion może stać się czymś, co może zielonogórski futbol pchnąć na nowe tory. Przyczynić się do zdecydowanie większego zainteresowania kibiców, do przełamania marazmu trzecioligowego, wskoczenia na poziom ogólnopolski i pokazania, że jeśli mogą zrobić to Kołobrzeg, Siedlce czy Tarnobrzeg, Zielona Góra też może.

 

Andrzej Flügel
październik 06, 2022

Falubaz ogłosił zawodników na nowy sezon! Co o nich myślicie?

in Sport

by user1

Rasmus Jensen, Przemysław Pawlicki i Lucke Becker zasilą Stelmet Falubaz…
październik 06, 2022

Polskie "złotka" w strzelectwie sportowym - Złoto wywalczyli także strzelcy z Zielonej Góry!

in Sport

by user1

W Mistrzostwach Polski kobiet i mężczyzn w strzelectwie sportowym, 14…
październik 06, 2022

Rozpoczęły się prace na W69 - Odwodnienie liniowe, park maszyn, oświetlenie...

in Sport

by user1

Awansu nie ma, ale część inwestycji na stadionie żużlowym zostanie…
październik 04, 2022

Pierwsze zwycięstwo akademickich futsalistów!

in Sport

by user1

Pierwsze zwycięstwo po powrocie do I ligi odnieśli futsaliści AZS…
październik 02, 2022

Jubileuszowa Gala Makowskiego za nami [ZDJĘCIA]

in Sport

by user1

Jubileuszowa, dwudziesta gala Makowski Fighting Championship przeszła do historii. W…

Janusz Kubicki: Zarząd Falubazu do dymisji

Na łamach WP Sportowefakty Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry wypowiedział się na temat działań związanych…

Coś z tym trzeba zrobić! [FELIETON]

Smutek, smuteczek. Tak krótko można podsumować nastroje zielonogórzan po rewanżowym meczu finałowym w pierwszej lidze.…

Maku” zaprasza w sobotę na galę

- Kiedyś galę załatwiało się na kilka telefonów, teraz organizacja jest znacznie trudniejsza - mówi…

P. Protasiewicz o budowie składu Falubazu: Sytuacja na rynku jest trudna

Skończył karierę, ale o wakacjach nie ma mowy. Piotr Protasiewicz z kapitana Stelmetu Faubazu stał…

Janusz Kubicki: Nie wycofujemy się z inwestycji na W69. Będą zmiany personalne w klubie

Będzie remont oświetlania, trwa modernizacja systemu odwodnienia, a w kolejce czeka rozbudowa parku maszyn. Szykują…

Bieg 800-lecia Zielonej Góry: Pogoda i uczestnicy dopisali! [ZDJĘCIA]

Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie Biegu 800-lecia Zielonej Góry. Urozmaicona, 6-kilometrowa trasa wiodła starymi…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.