Myszy czy Wilki? Dla kogo elita? [MECZ ODWOŁANY]

Myszy czy Wilki? Dla kogo elita? [MECZ ODWOŁANY] fot. Marcin Krzywicki
Stelmet Falubaz dojeżdża do stacji końcowej pt. „walka o PGE Ekstraligę”. Na zielonogórzan nie czeka, jak wieszczono, Abramczyk Polonia Bydgoszcz. Z nią nasz zespół rozprawił się w półfinale. W finale jest Cellfast Wilki Krosno. Pierwszy mecz na Podkarpaciu w niedzielę, 11 września, o 15.00.

 

Nie ma sensacji, bo ośrodek z miasta na drugim końcu Polski był stawiany - jeśli nie w jednym szeregu z zielonogórzanami i bydgoszczanami - to zaraz za nimi. Krosno ma obecnie najlepszy czas dla żużla w historii. Speedway jest tam od lat, ale klub pod różnymi nazwami był raczej w ogonach żużlowej hierarchii. Nigdy nie było tam najwyższej klasy rozgrywkowej. Falubaz z ponad 40 sezonami w elicie i siedmioma tytułami jawi się jak zespół z innej galaktyki, ale to nie będzie wyścig na dokonania historyczne. Czas akcji będzie się toczył tu i teraz, a o tym „czy Wilki po raz pierwszy, czy Falubaz po rocznej banicji” dowiemy się w sumie po 30 wyścigach.

Jak na lotnisku

Z Polonią zielonogórzanie najpierw wygrali u siebie 55:35, by w ostatnią niedzielę obronić zaliczkę z pierwszego meczu, przegrywając „tylko” 43:47. Finałową rywalizację Falubaz otworzy na wyjeździe na torze, o którym spośród pierwszoligowych aren wiedza jest najmniejsza. W rundzie zasadniczej były dwa podejścia do spotkania zielonogórzan w Krośnie. Oba nieudane, a w efekcie walkower dla Falubazu. Rewanż przy W69 też nie był miarodajny, bo w szeregach rywali, z powodu urazów, zabrakło czołowych postaci: Andrzeja Lebiediewa i Vaclava Milika. Zielonogórzanie wygrali 59:30, a rywale już wtedy zapowiadali, że dla nich to przetarcie przed ewentualną konfrontacją w fazie play-off.

- Jakieś utrudnienie jest, bo nie mamy punktów odniesienia. Z drugiej strony, krośnianie inaczej przygotowują tor niż wtedy, gdy był walkower. Zobaczymy, kto wyjedzie na próbę toru, z której będziemy chcieli jak najwięcej wynieść - zaznacza Tomasz Szymankiewicz, menedżer Stelmetu Falubazu. W planie jest też trening na podobnym geometrycznie „lotnisku”. Tor w Krośnie ma 398 metrów i jest najdłuższy w Polsce. - Jest też plan, żeby zrobić, nazwijmy to, integrację. Mechanicy, zawodnicy, sztab szkoleniowy - dodaje T. Szymankiewicz.

Groźba zamknięcia

W statystykach jest bardzo równo. Pierwszą średnią w lidze ma Max Fricke, tuż za nim jest A. Lebiediew. Z krajowych liderów siódmą średnią ma Tobiasz Musielak, a ósmą… Krzysztof Buczkowski. Z innych ważnych ogniw dziewiątym zawodnikiem ligi jest Vaclav Milik, a dziesiątym… Rohan Tungate. Podobne liczby mają też Mateusz Szczepaniak, Piotr Protasiewicz i formacja U-24.

To dane, z których może wyjść arcyciekawy finał. Pierwszy mecz w Krośnie w niedzielę, 11 września. Rewanż tydzień później, 18 września, u nas. I tu ważna informacja, która może przykryć sportowe aspekty tej rywalizacji. Groźba zamknięcia stadionu w Zielonej Górze. Wojewoda lubuski otrzymał od policji wniosek w tej sprawie. To pokłosie m.in. pirotechniki odpalonej podczas meczu z Polonią w Zielonej Górze. Główna Komisja Sportu Żużlowego nałożyła za to na klub karę 80 tys. zł.

(mk)-łz
listopad 30, 2022

"Buczek" za sklepową ladą zaprasza na mikołajkowe zakupy!

in Sport

by user1

Krzysztof Buczkowski zaprasza na mikołajkowe zakupy do Sklepu Kibica. Buczek…
listopad 28, 2022

Sportowe podsumowanie weekendu

in Sport

by user1

Emocje w halach w miniony weekend. Jak się spisały nasze…
listopad 25, 2022

Trefl Tabaka zakończył serię Zastalu

in Sport

by user4

Na pięciu zwycięstwach skończyła się passa Enei Zastalu BC w…
listopad 25, 2022

Rafał „Gonzo” nie zawodzi!

in Sport

by user4

Rafał Gąszczak obronił w tureckiej Antalyi tytuł mistrza Europy w…
listopad 25, 2022

Młodzież Lechii awansowała

in Sport

by user3

Młodzi piłkarze zielonogórskiej Lechii pozazdrościli sukcesów starszym kolegom i po…

Wróciły wspomnienia [FELIETON]

Kiedy sędzia meczu Polska - Meksyk po analizie VAR podyktował rzut karny dla Polski, pomyślałem…

Coś można zrobić [FELIETON]

Podobno najgorzej jest, jak do sportu wchodzi polityka. Z drugiej strony ci, którzy mają jakieś…

Oni mają nas wprowadzić do ekstraligi!

Przemysław Pawlicki, Rasmus Jensen i Luke Becker to nowe twarze w Stelmecie Falubazie Zielona Góra.…

Biesiada z Falubazem - Uroczyste podsumowania sezonu żużlowego [ZDJĘCIA]

Karczma Pod Koziorożcami w Trzebiechowie była miejscem uroczystego podsumowania sezonu żużlowego w wykonaniu zielonogórskiej drużyny.…

Wspólnie pobiegniemy dla Niepodległej!

W Zielonej Górze biegów pod dostatkiem, nie tylko w trakcie Narodowego Święta Niepodległości. W tym…

BRAAAWOOO! Lechia ma ćwierćfinał Pucharu Polski!!! [ZDJĘCIA Z MECZU]

Znów pokonali drużynę z ekstraklasy, tym razem po karnych! Lechia Zielona Góra awansowała do ćwierćfinału…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.