Na razie jest mgła... [FELIETON]

Na razie jest mgła... [FELIETON] fot. wzg / freepik
Jako niepoprawny i niereformowalny fan futbolu chciałem w ostatni weekend, oprócz Lechii, obejrzeć w akcji jakiś inny zielonogórski zespół. Niestety, tradycyjnie nie dałem rady, bo mecze zaczynały się praktycznie o tej samej porze. Dyskutują o tym kibice futbolu, pisałem o tym niezliczoną ilość razy, a moimi tekstami na ten temat można by niemal opasać równik. Wszystko bez jakiegokolwiek rezultatu. Panuje jakiś owczy pęd, żeby grać w sobotę o 17.00 albo o 17.30.

 

Kiedy zapytałem jednego z kierowników drużyny, czemu grają w tym samym czasie co inni, powiedział mi, że taki termin wybrali... piłkarze. Inny działacz kiedyś tłumaczył, że nie wyznaczają spotkań na zbyt wczesne godziny, bo kilku zawodników może być „zmęczonych” po imprezach zaliczonych w poprzednim dniu, a jeśli mecz będzie po południu, to jakoś dojdą do siebie. Tak jakby ci piłkarze nie mogli się zabawić w piątek, gdy spotkanie jest w niedzielę… Albo jeśli zagraliby w sobotę, to w wir szalonej imprezy mogliby się przecież włączyć po meczu. Pytani przeze mnie ludzie z naszych klubów rozumieją, widzą sprawę, kiwają głowami, pochylają się nad problemem i... robią po swojemu, czyli absolutnie nie patrząc na innych.

Oto co opowiedział mi kolega redaktor z miasta podobnego do Zielonej Góry, gdzie mieli taki sam problem. Pewnego dnia do władz miejskich wezwano szefów klubów i powiedziano im wprost: - Pomagamy wam jak możemy, dajemy dotacje, utrzymujemy obiekty, a wy nie potraficie się dogadać w ustalaniu takich godzin rozpoczęcie meczów, żeby - o ile jest to możliwe - nie wchodzić sobie w paradę? Przecież ponoć nie gracie tylko dla siebie, ale dla kibiców. Albo się dogadacie, albo radźcie sobie sami.

I pomogło! Może coś takiego zrobić u nas? Oczywiście będą problemy, gdzieś tam terminy się pewnie nałożą, szczególnie późną jesienią kiedy wcześnie zapada zmrok. Kluby musiałyby też dostosować się jakoś do najsilniejszego, czyli Lechii. Trzecioligowiec czasem podejmuje zespoły z miast oddalonych o kilkaset kilometrów i głupio byłoby im wyznaczać mecz o 11.00, bo rywale musieliby wyjeżdżać w środku nocy, potem taki sam ból sprawiliby naszym, planując mecz u siebie. Co ciekawe prezesi i trenerzy zielonogórskich klubów znają się jak łyse konie, dogadują się w wielu sprawach. Nie mogą tylko w tej jednej. Dla mnie to kompletnie niezrozumiałe. Może jednak zrobić coś takiego, jak w opisanym przeze mnie przypadku? Pewności czy uda się coś zdziałać nie ma, ale spróbować chyba warto.

Kibice dyskutują, co będzie dalej z zielonogórską koszykówką. Na razie wszystko zasnute jest mgłą. Z jednej strony słyszymy zapewnienia, że klub dalej będzie grać w ekstraklasie. Z drugiej prezes zaznacza, co zupełnie zrozumiałe, że chciałby zmiany układu właścicielskiego, czyli oprócz niego pojawiliby się inni udziałowcy. A wtedy zaraz pojawia się pytanie: co będzie, jeśli się nie pojawią? Cóż, pozostaje nam tylko czekać z nadzieją, że komunikaty będą pozytywne, nie odwrotnie.

Kibicowałem Treflowi, ale zespół z Sopotu odpadł już w pierwszej rundzie play-off. To dla mnie niespodzianka, bo przy takich nakładach i zestawieniu personalnym, i z takim trenerem ta ekipa powinna uplasować się znacznie wyżej.

Wiosnę mamy w pełni. Żużlowcy zielonogórscy wygrywają, czyli robią to, co sobie zaplanowali. I bardzo dobrze! Miejmy nadzieję, że nie dadzą się zepchnąć z tej ścieżki sukcesów do samego końca rozgrywek i na koniec zamiast nerwówki, łez i szukania - jak w poprzednim sezonie - winnych, będzie wielka feta.

 

Andrzej Flügel
czerwiec 09, 2023

Tuż za pudłem

in Sport

by user3

Na czwartym miejscu skończyli rozgrywki w Centralnej Lidze Juniorów do…
czerwiec 09, 2023

Jeszcze dwa mecze

in Sport

by user3

Tylko jeden punkt w czterech ostatnich spotkaniach zdobyli w III…
czerwiec 09, 2023

Człowiek, który przeskoczył siebie

in Sport

by user1

Przed kilkoma dniami zmarł Edward Czernik. Wielokrotny mistrz i rekordzista…
czerwiec 09, 2023

Weekend Zielonogórskiego Kibica

in Sport

by user1

Zielonogórski kibic nie będzie się nudzić podczas tego weekendu! Sprawdź…
czerwiec 07, 2023

Podnoszenie ciężarów to sport… dla każdego!

in Sport

by user3

Zaczynał w wieku 9 lat. Ma na koncie brązowe medale…

Nie jechali tam od lat

Niemal 17 lat nie ścigali się ze sobą o ligowe punkty żużlowcy drużyn z Zielonej…

Cisza przed burzą? [FELIETON]

Ekstraklasa piłkarska zakończyła rozgrywki. Przyszedł czas podsumowań, rankingów i spekulacji - kto i gdzie zostaje,…

W sobotę Falubaz jedzie z Orłem! Zapraszamy na falubazowy Dzień Dziecka!

Mecz Enea Falubaz Zielona Góra - H.Skrzydlewska Orzeł Łódź już w sobotę. Dziś poznaliśmy awizowane…

Koło się zamyka [FELIETON]

Wpadliśmy z żoną na kilka dni do Gdańska. Przyjechaliśmy, akurat kiedy Lechia Gdańsk grała z…

Enea Falubaz i… cała reszta!

W tabeli 1 ligi ścisk jest ogromny, ale zielonogórzanie są nad „kotłem”. Enea Falubaz pewnie…

Szczypiorniak ma 20 lat! (ZDJĘCIA)

Możliwość spotkania po latach, wspomnień, ale i rywalizacji. UKS Szczypiorniak Zielona Góra świętuje 20-lecie istnienia.…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.