Nie jechali tam od lat

2006 r. Przedstawiciele zielonogórskiej drużyny wychodzą do kibiców po ostatnim biegu ostatniego meczu sezonu w Ostrowie. 2006 r. Przedstawiciele zielonogórskiej drużyny wychodzą do kibiców po ostatnim biegu ostatniego meczu sezonu w Ostrowie. Fot. Marcin Krzywicki
Niemal 17 lat nie ścigali się ze sobą o ligowe punkty żużlowcy drużyn z Zielonej Góry i Ostrowa Wlkp. W niedzielę to się zmieni.  

W 2006 roku ówczesny ZKŻ Kronopol i KM Intar Lazur Ostrów Wlkp. rywalizowały ze sobą o awans. Po rundzie zasadniczej więcej powodów do radości i pozycję lidera mieli ostrowianie, ale w rundzie finałowej, w której raz jeszcze zmagały się ze sobą czołowe drużyny z miejsc 1-4, to zielonogórska ekipa się nie myliła, w dodatku gromiąc rywali u siebie. Dziś o awansie decyduje dwumecz finałowy, wtedy trzeba było punktować przez cały sezon. Kluczowy do awansu zielonogórzan okazał się wysoki triumf nad ostrowianami przy W69. W sierpniu drużyna zielonogórska wygrała aż 61:29. Kalendarz ułożył się tak, że na koniec ZKŻ jechał w Ostrowie. Zielonogórzanie potrzebowali zaledwie… 30 punktów. Taki wynik dawał żółto-biało-zielonym awans. Spotkanie zakończyło się wygraną gospodarzy 49:40, ale radość panowała tylko w jednym sektorze.

Liderem zielonogórzan był w całym sezonie Grzegorz Walasek, który w tym ostatnim spotkaniu zdobył 15 punktów w sześciu startach. „Walas” to od kilku lat zawodnik związany z ostrowskim środowiskiem żużlowym. W drużynie zielonogórskiej jeździł wtedy też Mariusz Staszewski, czyli… obecny trener ostrowian. Jeszcze juniorem, ale bardzo zdolnym, wkraczającym dopiero do poważnego żużla był jeżdżący w Zielonej Górze Fredrik Lindgren. Ponadto drużynę wspomagał schodzący powoli ze sceny Billy Hamill.

Ostrowianie mieli lidera w osobie doświadczonego Petera Karlssona. 13+1 Szweda na nic się zdało. „Dwucyfrówkę” po ostrowskiej stronie zapisał też Mariusz Węgrzyk - 12. Trzech żużlowców ostrowskiej drużyny, którzy brali udział w tamtym meczu, nie ma już z nami: Mateja Ferjana, Tomasza Jędrzejaka i Sebastiana Brucheisera.

Obie drużyny spotkały się ze sobą jeszcze rok później, w dwumeczu barażowym o ekstraligę. W 2007 roku, przedostatni w elicie ZKŻ, nie dał szans pierwszoligowym rywalom, wygrywając oba mecze.

mk-łz
wrzesień 22, 2023

Bilety na mecz przy W69 w sprzedaży od poniedziałku!

in Sport

by user1

W poniedziałek 25 września rozpocznie się sprzedaż biletów na drugi…
wrzesień 22, 2023

Linia najmniejszego oporu [FELIETON]

in Sport

by user1

No i zaczynamy. W piątek Enea Zastal BC otwiera kolejny…
wrzesień 22, 2023

Weekend Zielonogórskiego Kibica

in Sport

by user1

Zielonogórski kibic nie ma powodów do narzekań na brak wydarzeń…
wrzesień 21, 2023

Znamy daty i godziny meczów finałowych 1. ligi żużlowej!

in Sport

by user1

30 września w Rybniku odbędzie się pierwszy mecz finałowy 1.…
wrzesień 15, 2023

Sezon niewiadomych

in Sport

by user3

W niedzielę, meczem w Poznaniu z Grunwaldem, rozpocznie nowy sezon…

Dziś przy W69 pierwszy finał DMPJ - Na zawody wstęp wolny!

Dziś przy W69 początek finałowej rywalizacji o tytuł Drużynowego Mistrza Polski Juniorów. Młodzieżowcy Falubazu Zielona…

Trzy kroki od ekstraligi

Przemysław Pawlicki show w Ostrowie! Gdy do lidera Enei Falubazu dołączyli koledzy, było już z…

Nie ogarniam tego... [FELIETON]

Wprawdzie do początków sezonu w ekstraklasie koszykarzy jeszcze dość daleko, bo prawie dwa miesiące, ale…

O finał powalczymy z ostrowianami

Arged Malesa Ostrów Wlkp. będzie półfinałowym rywalem Enei Falubazu. Pierwszy mecz w kolejną sobotę, 9…

Czas PlayOffów - Bilety na ćwierćfinał w sprzedaży od środy!

W środę 16 sierpnia o godzinie 12:00 wystartuje sprzedaż biletów na ćwierćfinałowy mecz Enei Falubazu…

Okręgówka też rusza

Zielonogórskim jedynakiem w stawce zespołów klasy okręgowej będzie w tym sezonie Zorza Ochla. Działacze postawili…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.