Obym się mylił! [FELIETON]

Obym się mylił! [FELIETON] fot. freepik
Niekończąca się opowieść. Tak można by nazwać to, co w ostatnich dniach działo się wokół zielonogórskiego Zastalu. Oświadczenia, wypowiedzi, zarzucanie sobie kłamstw, rady nadzorcze zakończone patem, dyskusja: zwalniać trenera, czy nie?

 

W końcu jest rezultat. Oświadczenie dotychczasowego włodarza, że się wycofuje, nowy szef rady nadzorczej, nowa prezes, asystent trenera pierwszym szkoleniowcem. Ponoć od teraz ma być normalniej organizacyjnie i sportowo.

Bardzo bym chciał. Może jestem w mniejszości, ale uważam, że zwolnienie trenera w takim momencie i desygnowanie na jego miejsce asystenta to ruch pozorny, który - obym się mylił - da niewiele albo zgoła nic. Po pierwsze - asystent, jakby nie patrzeć, jest współodpowiedzialny za dzisiejszy wygląd zespołu. Po drugie - jeśli za ową decyzją stoją nie tylko względy oszczędnościowe, ale chęć wstrząśnięcia drużyną i poukładania tego, co da się jeszcze poukładać, ekipę powinien objąć ktoś z zewnątrz. Najlepiej doświadczony, ambitny, z nazwiskiem i umiejętnościami. Ktoś, komu zaoferuje się kontrakt do końca sezonu z opcją przedłużenia na kolejny już w klubie bez problemów, większości długów i wyraźnej gęby utracjusza. Inna sprawa, czy znajdzie się ktoś z referencjami, kto chciałby przyjść do klubu z tak fatalną opinią… A jest tragiczna, o czym przekonano się, próbując ściągnąć zawodnika, który może nam pomóc w utrzymaniu. Ostatni nabytek to jedyny koszykarz z kilku namawianych, który chciał tu przyjść. Tak to niedawną dobrą opinię w Europie (o tym, co mówią o nas w kraju nawet nie wspominam), na którą pracowały między innymi fajne występy w pucharach, przysłoniły „BAT-y”, długi i szeptanka o tym, że w Zielonej Górze regularnie nie płacą, obiecują, a zaległości trzeba wprost wyrywać po ciężkiej walce.

Piszę to wszystko przed meczem ze Śląskiem Wrocław, w tym roku na razie zespołem ze środka tabeli. Chciałbym bardzo, żeby mój sceptycyzm nie znalazł żadnego uzasadnienia. Będę się cieszyć, jeśli pojawi się znany w wielu dyscyplinach i klubach efekt „nowej miotły” i zielonogórzanie pokażą inną niż w kilku poprzednich meczach twarz. I nawet jeśli przegrają, to nie po takiej beznadziei jak ostatnio. A może uda się zwyciężyć? Bardzo bym się cieszył!

Koniec przerwy. Na boiska wraca piłkarska trzecia liga, za tydzień czwarta, potem okręgówka i kolejne. Przed zbliżającą się wiosną zielonogórskiej Lechii trzeba być optymistą. Zespół wyraźnie się wzmocnił i jeśli chodzi o transfery, to w gronie lubuskich trzecioligowców można nazwać go nawet „królem polowania”. Dwóch doświadczonych, solidnych zawodników mających za sobą grę na wyższym poziomie może wskazywać, że zespół ma w planie zostać w czołówce i być groźnym dla najlepszych. Kiedyś w rozmowie z trenerem Andrzejem Sawickim zapytałem, czy nie odnosi wrażenia, że nad nim i klubem zawisł taki szklany i nie do przebicia sufit. Bo jakby nie spojrzeć, mimo ambicji szkoleniowca, fajnej roboty działaczy, pracy z młodzieżą, posiadania solidnych zawodników, z uwagi na barierę finansową, czyli budżet jakim Lechia dysponuje, nawet gdyby stawała na uszach - wyżej środka tabeli nie podskoczy.

Dziś mam wrażenie, że ta szklana bariera jakby drgnęła i uniosła się lekko w górę. Jeśli ten mityczny sufit, wiszący od lat nad klubem, znów się trochę podniesie, kto wie - może nie w tym, ale w kolejnym sezonie Lechia powalczy o coś więcej niż spokojna, górna połówka tabeli?

Nie muszę przekonywać, jak bardzo bym tego chciał...

 

Andrzej Flügel
kwiecień 19, 2024

Jeden wieczór i 17 walk!

in Sport

by user3

Mieszane sztuki walki zawitają do Zielonej Góry. Dokładniej do hali…
kwiecień 19, 2024

Macie w drużynie talizman [ROZMOWA]

in Sport

by user1

W niedzielę, 21 kwietnia, NovyHotel Falubaz Zielona Góra zmierzy się…
kwiecień 19, 2024

Hej, Zastal nigdy nie spadnie!

in Sport

by user1

Właśnie takie okrzyki kibiców niosły się pod koniec czwartej kwarty…
kwiecień 19, 2024

Wielkie otwarcie Strefy Falubaziaka

in Sport

by user1

Legenda Falubazu, niezniszczalny i niezatapialny Andrzej Huszcza, otworzy dla was…
kwiecień 16, 2024

Plandeka na W69

in Sport

by user1

Kolejna nowość na stadionie żużlowym w Zielonej Górze. W piątek…

NovyHotel Falubaz lepszy od ZOOleszcz GKM-u! [WIDEO]

– Czas na podboje, wracamy na swoje – napisali kibice Falubazu na pierwszym łuku. Na…

Oddech ulgi i niepokój [FELIETON]

Uff! Tak wielki oddech ulgi było słychać w niedzielę w hali CRS. Enea Stelmet Zastal…

ŻUŻEL - Po pierwsze: Chcemy tutaj zostać!

W piątek, 12 kwietnia, o 18.00 swój pierwszy wyścig po ponad dwuletniej przerwie w PGE…

Nowy Park Maszyn na W69! Zobacz jak wygląda! [ZDJĘCIA / WIDEO]

Równo za tydzień rozpoczną zmagania w PGE Ekstralidze żużlowcy NovyHotel Falubazu. Zielonogórzanie otworzą ściganie 12…

Bajki o żelaznym wilku [FELIETON]

Pewien mój dobry znajomy - człowiek, którego zdanie sobie cenię, zarówno jeśli chodzi o spojrzenie…

Los kibica [FELIETON]

- Tak jak wspominałem przed tygodniem, w ostatni weekend postanowiliśmy wyskoczyć z żoną nad morze.…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.