Przyjaźń z lodowatą wodą nie ustaje

Filip Kołodziejski podczas mistrzostw świata we francuskim Samoëns Filip Kołodziejski podczas mistrzostw świata we francuskim Samoëns Fot. Katarzyna Zapotoczna
Filip Kołodziejski wywalczył cztery medale na mistrzostwach świata w lodowym pływaniu we francuskim Samoëns. U stóp Alp sięgnął po złoto, srebro i dwa brązowe „krążki”.  

Zielonogórzanin w tej odmianie pływania na otwartym akwenie debiutował rok temu, podczas mistrzostw świata w Głogowie. Z Odry „wyłowił” wtedy dwa medale - złoto na 50 m stylem motylkowym i srebro na 50 m grzbietem. Teraz, w jeziorze Lac aux dames, czyli Jeziorze Panieńskim, dorobek podwoił. Obronił mistrzostwo na 50 m motylkiem, ponadto był drugi na 100 m dowolnym oraz dwukrotnie trzeci na 50 m dowolnym i 50 m grzbietem. Wyniki klasyfikowano też w kategoriach wiekowych. Zielonogórzanin, który startował w kat. 25-29 lat sięgnął po trzy złota (50 m grzbiet., 50 m mot. i 100 m dow.) oraz dwa srebra (50 m dow. i 100 m mot.). Ponadto wyniki na 50 m motylkiem oraz 100 m dowolnym są nowymi rekordami świata w tej kategorii wiekowej. - Klimat Alp robił wielkie wrażenie. Jezioro, w którym zbudowano basen, było piękne. Czysta woda i ten krajobraz górski sprawiły, że będę miał piękne wspomnienia - przyznaje mistrz świata, który o medale walczył w wodzie, która miała… trzy stopnie! - Ciężko, żeby była jeszcze n, bo zimniejsza, bo nawet gdy jezioro jest skute lodem, to pod nim ta temperatura już nie spada - zaznacza F. Kołodziejski. Nie może być też cieplej, bo gdy temperatura wody jest wyższa niż pięć stopni, nie jest to już lodowe pływanie.

Zielonogórzanin trenuje na co dzień w basenie, zajęcia wzbogaca siłownią, a zimą pływa w jeziorze w Dąbiu. Tam oswaja się z lodowatą wodą i jest z nią coraz bardziej „zaprzyjaźniony”. - Na plaży mam odliczone metry i wiem, ile przepływam. Im więcej trenuję w takiej wodzie, tym lepiej zachowują się moje mięśnie, nie sztywnieją. Dyscyplina cały czas się rozwija, przybywa zawodników, którzy wykręcają coraz lepsze czasy - zaznacza. Marzenie? By ta odmiana pływania pojawiła się w programie zimowych igrzysk olimpijskich i by „dopłynął” do tej imprezy jako czynny zawodnik. - Organizacja działa mocno w tej sprawie - podkreśla pływak.

  1. Kołodziejski pływania uczył się w Kornerze Zielona Góra, zna smak medali mistrzostw Polski na basenie, ale teraz to rywalizacja na otwartych akwenach i w lodowatej wodzie „kręci” go najbardziej. Oprócz medali pływak zyskuje też zdrowie, bo hartowanie sprawia, że zimę udaje się przejść bez infekcji. - Na odporność nie narzekam - uśmiecha się zielonogórzanin, który w tym sezonie rozważa jeszcze jeden start, w lutym, w Gdyni.
mk-łz
kwiecień 16, 2024

Plandeka na W69

in Sport

by user1

Kolejna nowość na stadionie żużlowym w Zielonej Górze. W piątek…
kwiecień 15, 2024

Sportowe Podsumowanie Weekendu

in Sport

by user1

Ruszył żużel, kończą się ligowe zmagania w halach, a do…
kwiecień 12, 2024

Dramat w dwóch aktach

in Sport

by user2

Zielonogórska Lechia doznała kompromitującej porażki 3:6 (1:3) z broniącą się…
kwiecień 12, 2024

Dobrze skończyć domowe granie

in Sport

by user2

W sobotę, 13 kwietnia ostatni mecz Enei Stelmetu Zastalu w…
kwiecień 08, 2024

We wtorek startuje sprzedaż biletów na pierwszy mecz przy W69

in Sport

by user1

21 kwietnia pierwszy ligowy mecz w Zielonej Górze. Na W69…

ŻUŻEL - Po pierwsze: Chcemy tutaj zostać!

W piątek, 12 kwietnia, o 18.00 swój pierwszy wyścig po ponad dwuletniej przerwie w PGE…

Nowy Park Maszyn na W69! Zobacz jak wygląda! [ZDJĘCIA / WIDEO]

Równo za tydzień rozpoczną zmagania w PGE Ekstralidze żużlowcy NovyHotel Falubazu. Zielonogórzanie otworzą ściganie 12…

Bajki o żelaznym wilku [FELIETON]

Pewien mój dobry znajomy - człowiek, którego zdanie sobie cenię, zarówno jeśli chodzi o spojrzenie…

Los kibica [FELIETON]

- Tak jak wspominałem przed tygodniem, w ostatni weekend postanowiliśmy wyskoczyć z żoną nad morze.…

Pierwsze jazdy zielonogórskich zawodników

Jak co roku w marcu kluby żużlowe oraz sami zawodnicy szukają okazji do jak najszybszego…

Obym się mylił! [FELIETON]

Niekończąca się opowieść. Tak można by nazwać to, co w ostatnich dniach działo się wokół…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.