Rozmowy wychowawcze [FELIETON]

Rozmowy wychowawcze [FELIETON] fot. pixabay
Będąc na urlopie, śledziłem jak sobie w meczu ze Ślęzą Wrocław radzi zielonogórska Lechia. Miałem spore obawy, bo nasz zespół nie wygrał z nią od czterech lat. Tym razem zwyciężyliśmy i to się liczy. Bardzo dobrze, bo taki sukces z zespołem, z którym nam nie szło, ma swoje znaczenie i to nie tylko w wymiarze punktowym. Rozgrywki dopiero nabierają rumieńców i fajnie, że dwa kolejne zwycięstwa pozwoliły zapomnieć o wcześniejszych porażkach. Oczywiście - i na to nie ma rady - wyłazi ze mnie kibic, więc pewnie zacznę marudzić, jeśli zielonogórzanie znów gdzieś chwycą jakiś dołek. Oby nie, a jeżeli już muszą (bo kto nie łapie zadyszki), to niech będzie jak najmniejszy.

 

Martwi mnie to, co dzieje się w gorzowskim Stilonie, bo trzymam kciuki za wszystkie lubuskie zespoły. Dzieje się na boisku i wokół niego. Już kiedy Stilon grał w Zielonej Górze, przerażała mnie słabość drużyny, złożonej przecież z solidnych zawodników. Kolejne mecze potwierdziły, że coś tam jest nie tak. Moim zdaniem szkoda, że nie dano szansy pracy poprzedniemu, młodemu i ambitnemu szkoleniowcowi, który przecież wykonał zadanie i utrzymał zespół w trzeciej lidze. To już jednak problem gorzowian, z którym jakoś muszą się uporać.

Inna sprawa to pobicie wiceprezesa przez jednego z kiboli. Nie będę eskalował głosów oburzenia, bo to nie ma sensu. Szkoda tylko, że gorzowski zespół, mający na Ziemi Lubuskiej największe tradycje, jest przypominany na arenie ogólnopolskiej tylko z tego powodu, że jakiś szaleniec strzelił z byka wiceprezesa, a nie z uwagi na wyniki i fajną grę. Tak na marginesie - uważam, że wzywanie po słabszych występach i porażkach na „rozmowy wychowawcze” piłkarzy i trenerów jest idiotyzmem. Nie mam pojęcia, dlaczego futboliści temu ulegają i pokornie, niczym cielęta, stoją z pochylonymi głowami przed wyzywającą ich tłuszczą. Tak się niestety dzieje na każdym szczeblu naszych rozgrywek.

Przeczytałem ostatnio na Facebooku emocjonalny wpis jednego ze znanych zielonogórskich trenerów. Dotyczył on sędziowania meczów drużyn młodzieżowych. Z jednej strony zgadzam się ze szkoleniowcem. Bywa, że sędziowie uważają prowadzenie spotkań juniorów czy trampkarzy za przykry obowiązek, dodatek do pojedynków seniorów i zwyczajnie olewają robotę. Sędziują z „koła”, czyli niemal stojąc na środku boiska, wydają niezrozumiałe decyzje, wynikające może nie z chęci bycia stronniczym, ale ze zwykłego lenistwa. Bo jeśli arbiter nie jest blisko akcji i dobrze nie widzi, potem kombinuje. A przecież młodzież szybko dojrzy, kto odwala fuchę, a kto podchodzi solidnie do roboty, obojętnie czy to jest mecz czwartej ligi seniorów, czy klasy okręgowej trampkarzy.

To jedna strona medalu. Z drugiej bywają trenerzy zespołów młodzieżowych od pierwszego gwizdka ryczący na sędziów i kwestionujący każdą boiskową decyzję. Czasem taki wychowawca młodzieży nie ma żadnych oporów, żeby w kierunku sędziego rzucać co chwilę grubym słowem. A jeśli jeszcze „wspiera” go kilku równie krewkich rodziców piłkarzy, możemy sobie wyobrazić, jak wygląda atmosfera spotkań i jakie przykłady ma futbolowa młodzież.

Oczywiście nie widziałem meczu, którego sędziowanie tak rozsierdziło trenera i pewnie miał podstawy, by napisać to, co napisał. Jednak szkoleniowcy młodzieży też powinni się czasem uderzyć w piersi, bo bywa, że mocno przeginają.

Wiem co piszę. Pamiętam ze swojej bardzo krótkiej przygody z sędziowaniem, jak podczas meczu juniorów młodszych, po jednej z decyzji, trener krzyknął do mnie: „Co baranie gwiżdżesz? Jesteś k....a ślepy?”

 

Andrzej Flügel
wrzesień 22, 2023

Bilety na mecz przy W69 w sprzedaży od poniedziałku!

in Sport

by user1

W poniedziałek 25 września rozpocznie się sprzedaż biletów na drugi…
wrzesień 22, 2023

Linia najmniejszego oporu [FELIETON]

in Sport

by user1

No i zaczynamy. W piątek Enea Zastal BC otwiera kolejny…
wrzesień 22, 2023

Weekend Zielonogórskiego Kibica

in Sport

by user1

Zielonogórski kibic nie ma powodów do narzekań na brak wydarzeń…
wrzesień 21, 2023

Znamy daty i godziny meczów finałowych 1. ligi żużlowej!

in Sport

by user1

30 września w Rybniku odbędzie się pierwszy mecz finałowy 1.…
wrzesień 15, 2023

Sezon niewiadomych

in Sport

by user3

W niedzielę, meczem w Poznaniu z Grunwaldem, rozpocznie nowy sezon…

Dziś przy W69 pierwszy finał DMPJ - Na zawody wstęp wolny!

Dziś przy W69 początek finałowej rywalizacji o tytuł Drużynowego Mistrza Polski Juniorów. Młodzieżowcy Falubazu Zielona…

Trzy kroki od ekstraligi

Przemysław Pawlicki show w Ostrowie! Gdy do lidera Enei Falubazu dołączyli koledzy, było już z…

Nie ogarniam tego... [FELIETON]

Wprawdzie do początków sezonu w ekstraklasie koszykarzy jeszcze dość daleko, bo prawie dwa miesiące, ale…

O finał powalczymy z ostrowianami

Arged Malesa Ostrów Wlkp. będzie półfinałowym rywalem Enei Falubazu. Pierwszy mecz w kolejną sobotę, 9…

Czas PlayOffów - Bilety na ćwierćfinał w sprzedaży od środy!

W środę 16 sierpnia o godzinie 12:00 wystartuje sprzedaż biletów na ćwierćfinałowy mecz Enei Falubazu…

Okręgówka też rusza

Zielonogórskim jedynakiem w stawce zespołów klasy okręgowej będzie w tym sezonie Zorza Ochla. Działacze postawili…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.