Stłuczone lustra [FELIETON]

Stłuczone lustra [FELIETON] fot. pixabay / łz
Musimy cieszyć się z każdego zwycięstwa zielonogórskich koszykarzy. Trzeba skończyć z marudzeniem, że nie wchodzi im rzut, pudłują z osobistych i bywa, że rywal lepiej zbiera piłki na desce. Ważne, że walczą, starają się i potrafią odwrócić losy - wydawałoby się już przegranego - meczu. Tak było w niedzielny wieczór w spotkaniu z MKS Dąbrową Górniczą. Przez niemal trzy kwarty było słabo albo bardzo słabo, momentami źle. Aż wszystko się odmieniło. Ożyła hala i kocioł na widowni w końcówce przypominał stare dobre czasy. Trener Oliver Vidin powiedział podczas konferencji prasowej, że kibice stworzyli zaje... atmosferę. To prawda. Tych, którzy w niedzielny wieczór przyszli do hali CRS należy tylko i wyłącznie chwalić. Mam pretensje do nieobecnych. Enea Zastal BC, obok pingpongistów ZKS-u Drzonków, to jedyna drużyna zielonogórska grająca w najwyższej klasie. Tenis stołowy zawsze był kojarzony z kameralną widownią, złożoną raczej z koneserów i sympatyków, choć na przykład podczas igrzysk olimpijskich potrafi zapełnić halę, ale basket jest czymś zupełnie innym. To sport przyciągający tłumy. Szkoda, że u nas coraz mniejsze.

 

Patrząc na oficjalny protokół meczowy, spotkanie z MKS-em oglądało 1.771 widzów. Wcześniejszy mecz, z Czarnymi Słupsk - 1.500. Moim zdaniem dużo za mało. Szczególnie teraz, kiedy żużlowcy mają przerwę, a na piłkę - poza wyjątkami, jakim jest Puchar Polski - chodzi bez zmian od trzystu do pięciuset osób. Tak więc absolutnie popierając to, co mówił trener Vidin o atmosferze na trybunach i wielkiej pomocy kibiców w zbożnym dziele zwycięstwa - zaje... będzie wtedy, kiedy ludzi w hali CRS pojawi się jeszcze raz tyle co podczas pojedynków z Czarnymi i MKS-em. Mam nadzieję, że tak się stanie.

Żużlowcy odpoczywają, ale w klubach wiele się dzieje. Umowy „na gębę” dokonane w lecie, bo formalnie i oficjalnie można je podpisywać od listopada, w niektórych przypadkach okazują się nieważne. Bo znalazł się klub, który przebił wcześniejszą ofertę. W takich przypadkach zawodnicy wolą nie spoglądać w lustro, a liczyć forsę. „Kasa, Misiu, kasa” - powiedzenie z futbolu ma piękne zastosowanie w żużlu. Inna sprawa, to przebijanie się stawką za podpis i zdobyte punkty, które bywa na szalonym poziomie i trwa od lat w najlepsze. Prezesi klubów żużlowych w różnych wywiadach podkreślają, że coś z tym trzeba zrobić. Nie robią nic i co sezon mamy doniesienia o przebijaniu sufitu właśnie przez nich. Kiedy usłyszałem, ile w Krośnie ma dostawać za podpis i punkty Jason Doyle, wcześniej dogadany z Unią Leszno, zrozumiałem, dlaczego Australijczyk porozbijał swoje lustra... Tak więc dzieje się. I pewnie jeszcze będzie się działo.

Na koniec osobista refleksja. Przez ponad trzydzieści lat byłem dziennikarzem „Gazety Lubuskiej”, przez prawie trzydzieści kierownikiem jej działu sportowego. Przyznam, że kiedy usłyszałem o uroczystej gali z okazji 70-lecia „GL”, na którą nie dostałem zaproszenia, podobnie jak byli naczelni i ludzie, którzy włożyli w nią swoją solidną cegiełkę, pomyślałem że to dramat, wstyd i żenada. Jakoś pięknie kojarzy się z metodami ze starych i słusznie minionych czasów, dziś popieranymi przez aktualną władzę. Wtedy zgodnie z nowymi politycznymi wytycznymi wycinano ze wspólnych starych zdjęć ludzi aktualnie nieakceptowanych, a z korytarzy instytucji usuwano portrety dawnych szefów.

Źle się panowie bawicie!

 

Andrzej Flügel
grudzień 09, 2022

Sportowy Weekend

in Sport

by user1

Sportowe wydarzenia w Zielonej Górze na które warto się wybrać.…
grudzień 09, 2022

Walka o mistrzostwo kraju. Wielki tenis w CRS!

in Sport

by user4

W hali Centrum Rekreacyjno-Sportowego od czwartku trwa turniej Final Four…
grudzień 08, 2022

Co tam Panie w Falubazie? Rozmowy z Protasiewiczem i Buczkowskim [VIDEO]

in Sport

by user1

Sezon zimowy w pełni? Niekoniecznie. Żużlowcy Stelmetu Falubazu Zielona Góra…
grudzień 06, 2022

Żużlowy Mikołaj Falubazu [VIDEO]

in Sport

by user1

Żużlowy Mikołaj zawitał dziś do Centrum Zdrowia Matki i Dziecka…
grudzień 06, 2022

Zielonogórscy futsaliści kończą rok zwycięstwem!

in Sport

by user1

Na dziewiątym miejscu w jedenastozespołowej grupie południowej I ligi zakończyli…

W zielonogórskiej hali CRS rozpoczął się Final Four w rozgrywkach Lotto Superligi

CKT Grodzisk Mazowiecki, BKT Advantage Bielsko-Biała, KT Kubala Ustroń i WKT Mera Warszawa – jedna…

Wróciły wspomnienia [FELIETON]

Kiedy sędzia meczu Polska - Meksyk po analizie VAR podyktował rzut karny dla Polski, pomyślałem…

Coś można zrobić [FELIETON]

Podobno najgorzej jest, jak do sportu wchodzi polityka. Z drugiej strony ci, którzy mają jakieś…

Oni mają nas wprowadzić do ekstraligi!

Przemysław Pawlicki, Rasmus Jensen i Luke Becker to nowe twarze w Stelmecie Falubazie Zielona Góra.…

Biesiada z Falubazem - Uroczyste podsumowania sezonu żużlowego [ZDJĘCIA]

Karczma Pod Koziorożcami w Trzebiechowie była miejscem uroczystego podsumowania sezonu żużlowego w wykonaniu zielonogórskiej drużyny.…

Wspólnie pobiegniemy dla Niepodległej!

W Zielonej Górze biegów pod dostatkiem, nie tylko w trakcie Narodowego Święta Niepodległości. W tym…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.