Tak było, jest i będzie [FELIETON]

Tak było, jest i będzie [FELIETON] fot. pixabay/wzg
Za kilka dni nasza piłkarska reprezentacja rozegra dwa ostatnie mecze w eliminacjach do mistrzostw świata. Jeśli Albania nie wygra na Wembley z Anglią, a Polska jednocześnie pokona na wyjeździe Andorę (czemu miałoby być inaczej?), to ostatni mecz na Stadionie Narodowym z Węgrami będzie już tylko o prestiż, bo drugie miejsce w grupie, dające możliwość baraży, będziemy mieli jak w banku. Oczywiście te będą dwustopniowe, a więc bardzo trudne, ale nadzieja na awans cały czas jest.

 

W oczekiwaniu na te dwa mecze rozgorzała dyskusja: czy nowy zawodnik w kadrze, Anglik Matthew Cash (po naszemu Mateusz Gotówka), który niedawno dostał polskie obywatelstwo z racji tego, że jego dziadkowie i mama to nasi rodacy, zgłosił się jako nowy Polak dlatego, że jest za słaby na reprezentację Anglii, a na naszą w sam raz? Coś w tym pewnie jest, bo ponoć do tej pory nie interesował się naszym krajem, nigdy nie odwiedził miejsc, z których pochodzą jego najbliżsi. Z drugiej strony jest prawym obrońcą, a na tej pozycji mamy braki…

W sumie w tej sprawie nie mam jasno sprecyzowanego zdania. Z jednej strony Cash rzeczywiście jest polskiego pochodzenia, gra w silnej ekstraklasie angielskiej i pewnie piłkarsko wzmocni kadrę. Z drugiej wszystkie dotychczasowe próby tego typu spaliły na panewce, z wyjątkiem Nigeryjczyka Emmanuela Olisadebe, który pomógł nam awansować na mistrzostwa świata w 2002, ale jak błysnął, tak szybko zgasł. Matty Cash może przynajmniej legitymować się polskim pochodzeniem.

Co jednak wspólnego z naszym krajem, poza roczną grą w Enei Zastalu BC, ma Amerykanin Geoffrey Groselle? Powiedzmy sobie szczerze: nic. Nie przeszkadza to władzom polskiej koszykówki czynić starań o to, by były center zielonogórzan dostał polski paszport. Znaczenie ma jego wzrost, to co umie robić pod koszem i jak do niego trafia. Resztę można jakoś ominąć. Liczy się przecież reprezentacja… Przy tego typu akcjach mam zawsze mieszane uczucia. A wy?

Ostatnie piłkarskie derby Ziemi Lubuskiej: Lechia Zielona Góra - Carina Gubin, były bardzo fajnym, jak na trzecią ligę, widowiskiem. Remis pewnie nie zadowolił nikogo, ale emocje były do końca. ,,Dołek”, czyli boisko gdzie od lat grają piłkarze Lechii, wzbogacił się o nową trybunę. To jakiś ruch do przodu. Kibice byli zadowoleni i na gorąco mówili, że teraz tylko trzeba ją zadaszyć, postawić maszty z oświetleniem. Wówczas  już można się trochę zbliżyć do piłkarskiej Europy i zagrać jesienią mecz wieczorem, a nie przymusowo w południe. Pomarzyć zawsze można, a ponoć marzenia się czasem spełniają...

 I jeszcze jedno. Od lat zachęcałem prezydenta Zielonej Góry by w końcu pojawił się na meczu Lechii, najlepszego klubu miasta, w którym rządzi i przez kilka ostatnich lat najlepszego w regionie (od kilku kolejek ligowych jest nim jednak Carina). Nie zniechęcałem się nieobecnością, tylko uporczywie apelowałem. I proszę! Udało się! Prezydent pojawił się na derbach! Można? Można! Mam nadzieję że to dopiero początek, a kolejna okazja już w przyszłą sobotę. Wiem, że żużel jest priorytetem władz miasta, ale futbol na całym świecie (paradoksalnie poza naszym regionem) jest numerem jeden. Tak było, jest, będzie i nic tego nie zmieni.

 

Andrzej Flügel
grudzień 02, 2021

Bestia zagra przeciwko Zastalowi

in Sport

by user2

Uwielbiany przez zielonogórska publiczność, “Bestia” czyli Adam Hrycaniuk dziś zagra…
listopad 30, 2021

Janowicz wystąpi w Zielonej Górze w towarzyskim meczu z Czechami

in Sport

by user1

Bez Igi Świątek i Huberta Hurkacza, ale z Jerzym Janowiczem…
listopad 26, 2021

To był udany debiutancki sezon

in Sport

by user3

Igor Waliłko jest pierwszym w historii polskim kierowcą w wyścigach…
listopad 26, 2021

Czas na Mundial

in Sport

by user2

Eko-Pol AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego udanie rozpoczął zmagania w II lidze…
listopad 26, 2021

Zremisowali ale wygrali

in Sport

by user3

PKM Zachód AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego szykuje się do meczu z…

3 grudnia finał Mikołajkowych Licytacji z udziałem Mistrza Świata!

Radość, wzruszenie, szczęście - te emocje wśród dzieci i wszystkich zaangażowanych w akcję osób już…

Wielkie futbolowe serca [FELIETON]

Skoro piłkarze skończyli, to mamy już prawdziwy wstęp do zimy. Nie będę się już znęcał…

Jak nie spróbujemy, to się nie przekonamy [FELIETON]

Ostatnio zrobiło się głośno o budowie stadionu piłkarskiego w Zielonej Górze. Jako wielki fan futbolu,…

Nie chcemy być białą plamą

100 mln zł miałoby kosztować zbudowanie w Zielonej Górze piłkarskiego stadionu z prawdziwego zdarzenia. Mogłyby…

List intencyjny podpisany! Starania o stadion piłkarski w mieście oficjalnie rozpoczęte [VIDEO]

Czy Zielona Góra doczeka się piłkarskiego stadionu piłkarskiego z prawdziwego zdarzenia? To wciąż brzmi niewiarygodnie,…

Tak było, jest i będzie [FELIETON]

Za kilka dni nasza piłkarska reprezentacja rozegra dwa ostatnie mecze w eliminacjach do mistrzostw świata.…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.