To był dla Gwardii wspaniały, pełen sukcesów czas

Natalia Kochańska (pierwsza z prawej) wyrasta na czołową postać klubu. Drużynowo z koleżankami z reprezentacji Polski sięgnęła w ubiegłym roku po złote medale Pucharu Świata. Natalia Kochańska (pierwsza z prawej) wyrasta na czołową postać klubu. Drużynowo z koleżankami z reprezentacji Polski sięgnęła w ubiegłym roku po złote medale Pucharu Świata. Fot. Materiały Gwardii Zielona Góra
Miniony 2021 rok był bardzo udany dla zielonogórskiej Gwardii. Okazała się najlepsza z lubuskich klubów we współzawodnictwie dzieci i młodzieży. Wygrała klubowe mistrzostwo Polski.  

- Osobiście nie spodziewałem się, że w tym trudnym roku odnotujemy takie sukcesy - mówi trener-koordynator Jerzy Zarzycki. - Zaczynając od występów międzynarodowych, Natalia Kochańska dwukrotnie wygrała zawody Pucharu Świata. Sześciu naszych zawodników startowało w mistrzostwach Europy. Najwyższe, czwarte miejsce zajął Mariusz Bartczak-Gepard w pistolecie szybkostrzelnym juniorów. Na krajowym podwórku odnieśliśmy wielki sukces we współzawodnictwie dzieci i młodzieży. Po raz pierwszy w historii przekroczyliśmy barierę sześciuset punktów, z czego 595 zdobyli strzelcy, a dziesięć kickbokserzy.

Jeśli chodzi o medale mistrzostw Polski, ten rok też był rekordowy, bo indywidualnie zawodnicy Gwardii aż 29 razy stawali na podium w różnych kategoriach wiekowych, do tego dołożyli dziesięć medali drużynowych. Najwięcej, bo sześć, zdobyli Jakub Rosa, N. Kochańska i Karolina Pawlak. - A jeśli mowa o wspomnianym współzawodnictwie, zdobyliśmy aż 29 procent punktów wywalczonych przez wszystkie kluby zielonogórskie oraz byliśmy najlepszym ze strzeleckich klubów w kraju w tej klasyfikacji. Zdobyliśmy też klubowe mistrzostwo Polski w strzelaniach pistoletowych - wylicza J. Zarzycki. - Żeby odnieść taki sukces, trzeba mieć dobrych zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych. W tej rywalizacji aż 19 zawodników zdobywało dla nas punkty. Karabiniarze w tym współzawodnictwie zdobyli czwarte miejsce.

Aktualnie strzelectwo uprawia w Gwardii 87 zawodników, w tym ośmiu seniorów, dziesięciu młodzieżowców, 14 juniorów, 27 juniorów młodszych i 29 młodzików. Jest więc odpowiednia piramida szkoleniowa, czyli szeroka grupa młodzieży i wyselekcjonowana, wąska grupa seniorów. Pierwszoplanową postacią jest N. Kochańska, której niewiele zabrakło, by pojechać na igrzyska do Tokio i szkoleniowcy są pewni, że Paryż jej nie ominie. Najbardziej znaną  reprezentantką klubu jest srebrna medalistka z Londynu  - Sylwia Bogacka. Oprócz J. Zarzyckiego zawodników szkolą w strzelaniach pistoletowych Mieczysław Kubiak oraz Jerzy Wolnik. W karabinie w 2021 roku pracowała trójka: Damian Komolka, Ewa Matuszkiewicz i Karolina Pawlak. Od stycznia D. Komolka zrezygnował z pracy trenerskiej.

Czy jest szansa na kontynuację sukcesów odniesionych w minionym roku? - Bardzo byśmy chcieli - mówi prezes Gwardii, Jerzy Karwecki. - Dodam, że nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie wspaniała atmosfera w klubie. Udało nam się je osiągnąć w bardzo trudnych warunkach. Nasze obiekty są stare i wymagają stałej troski, a przecież muszą być codziennie gotowe do treningu. Chodzi o drobne remonty i naprawy. Czeka nas zmierzenie się z podwyżkami cen gazu i prądu i boję się, żeby to nas nie położyło na łopatki. Jeśli władze miasta i województwa nam nie pomogą, będzie nam bardzo trudno przeżyć 2022 rok.

Tyle trener i prezes. Miejmy nadzieję, że zasłużony klub przetrwa ciężkie czasy i znów będzie się cieszyć sukcesami.

af-łz
styczeń 21, 2022

Teraz jest najlepszy czas na wycisk

in Sport

by user1

Jedni wrócili z obozu, drudzy z krótkich wakacji, a jeszcze…
styczeń 21, 2022

W tej dyscyplinie nadchodzą ciekawe czasy

in Sport

by user3

Zielonogórscy zawodnicy, korzystając z ferii, szlifują formę w karkonoskiej Przesiece.…
styczeń 21, 2022

Dostali w kość

in Sport

by user3

Bez ciężkiej pracy nie ma medali. Doskonale wiedzą to w…
styczeń 21, 2022

WEEKEND KIBICA

in Sport

by user2

Przed nami sportowy weekend. Sprawdź na jakie mecze warto się…
styczeń 21, 2022

Zastal wygrywa ze Startem Lublin - na hali Złota Piłka WOŚP [ZDJĘCIA]

in Sport

by user1

12. zwycięstwo na parkietach Energa Basket Ligi odnieśli koszykarze Enei…

Nowa energia i stara motywacja [FELIETON]

Dobrze, że w dalekiej Australii zaczęli wreszcie grać w tenisa i skończył się temat, czy…

Nie będzie niczego! [FELIETON]

Nie ukrywam, że podobnie jak wiele osób, dla których sport jest czymś ważnym, zaskoczył mnie…

Dmuchanie na zimne i pełen luz [FELIETON]

Hitem ostatnich dni starego roku była rezygnacja trenera Paulo Sousy. Ponieważ w tej sprawie powiedziano…

Derby bez przerwy! W marcu dwa sparingi Falubazu ze Stalą!

Moje Bermudy Stal Gorzów będzie w marcu rywalem Stelmet Falubazu Zielona Góra w przedsezonowych sparingach.…

W zielonogórskim sporcie było znacznie więcej minusów niż plusów

W świątecznym wydaniu „Łącznika” proponujemy podsumowanie roku 2021 w zielonogórskim sporcie. Ostatnie 12 miesięcy znacznie…

Los prawdziwego kibica [FELIETON]

Nigdy nie ukrywałem, że jestem kibicem warszawskiej Legii. Tak to u mnie działa od ponad…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.