To był udany debiutancki sezon

Takim samochodem ściga się w wyścigach GT3 zielonogórzanin Igor Waliłko Takim samochodem ściga się w wyścigach GT3 zielonogórzanin Igor Waliłko Fot. Facebook Igora Waliłki
Igor Waliłko jest pierwszym w historii polskim kierowcą w wyścigach GT3. W debiutanckim sezonie uplasował się na szóstym miejscu w klasyfikacji generalnej serii ADAC GT Masters. Niewiele brakowało, a byłoby jeszcze lepiej!  

Zielonogórzanin swoich motoryzacyjnych pasji nie musi spełniać tylko na torze żużlowym. Najlepszym dowodem jest właśnie Igor Waliłko, który od dziecka ściga się samochodami. Zaczynał od kartingów na torze w Starym Kisielinie. Ostatni rok spędził w wyścigach GT3 w sprinterskiej serii ADAC GT Masters. Przed sezonem został zaproszony na testy. Wykręcał takie czasy, że został na cały sezon. - Całkiem dobrze poszedł ten rok. Nigdy bym nie powiedział, że tak zakończę swój pierwszy sezon - wyznaje I. Waliłko, który ścigał się 550-konnym mercedesem w teamie Zakspeed.

O specyfice tej serii już pisaliśmy w „Łączniku”, ale przypomnijmy, że na wynik pracuje dwóch kierowców. Partnerem Waliłki w minionym sezonie był doświadczony Francuz Jules Gounon. Jeden z zawodników jedzie sobotnie kwalifikacje i połowę godzinnego w sumie wyścigu. Następnie w alei serwisowej dochodzi do zamiany i sobotni wyścig kończy drugi z kierowców. On też jedzie niedzielne kwalifikacje i następnie pierwszą połowę niedzielnego wyścigu. Potem znów jest zmiana. - Na początku trochę się tego bałem, ale w tym sporcie zespołowym są super emocje - podkreśla zielonogórzanin.

Francuz z Polakiem współpracowali zgodnie, a mogli zakończyć sezon jeszcze wyżej. - Przed ostatnim wyścigiem mieliśmy jeszcze nawet matematyczne szanse na mistrzostwo. Niestety, runda na Nürburgringu została przełożona z sierpnia na listopad. Temperatura asfaltu wynosiła zero stopni. Mercedesowi ciężko było dogrzać opony w takich warunkach. Uważam, że i tak sobie poradziliśmy z tym wyzwaniem i sezon zakończyliśmy wysoko - podkreśla I. Waliłko, który chciałby pozostać w tym towarzystwie na kolejny rok.

Jego partner jest fabrycznym kierowcą, który o nic nie musi się troszczyć. Zielonogórzanin natomiast musi mieć własny budżet. - Moim celem jest właśnie zostanie fabrycznym kierowcą. Wydaje mi się, że pokazałem się z dobrej strony - uważa I. Waliłko. Ma nadzieję, że przyszłość rozstrzygnie się w ciągu jednego, dwóch miesięcy. - Jestem w kontakcie z szefem - dodaje.

O tym, że pieniądze w sportach motorowych odgrywają niebagatelną, jeśli nie kluczową rolę, nie trzeba nikogo przekonywać. Ci, którzy talent wspomagali olbrzymimi budżetami, są znani na całym świecie z występów w Formule 1. To również kierowcy, z którymi w dzieciństwie ścigał się i wygrywał w kartingach 24-letni dziś I. Waliłko. - Z Maxem Verstappenem ścigałem się praktycznie całe życie, bo jesteśmy obaj z tego samego rocznika. Do F1 doszli też Albon, Gasly, Norris. Z nimi rywalizowałem, ale w pewnym momencie moja droga musiała się zmienić przez budżet. Nie miałem już możliwości, by podążać dalej drogą formuł. Jestem w serii GT z dachem. To jest moje docelowe miejsce, w którym czuję się najlepiej.

mk-łz
styczeń 21, 2022

Teraz jest najlepszy czas na wycisk

in Sport

by user1

Jedni wrócili z obozu, drudzy z krótkich wakacji, a jeszcze…
styczeń 21, 2022

W tej dyscyplinie nadchodzą ciekawe czasy

in Sport

by user3

Zielonogórscy zawodnicy, korzystając z ferii, szlifują formę w karkonoskiej Przesiece.…
styczeń 21, 2022

Dostali w kość

in Sport

by user3

Bez ciężkiej pracy nie ma medali. Doskonale wiedzą to w…
styczeń 21, 2022

WEEKEND KIBICA

in Sport

by user2

Przed nami sportowy weekend. Sprawdź na jakie mecze warto się…
styczeń 21, 2022

Zastal wygrywa ze Startem Lublin - na hali Złota Piłka WOŚP [ZDJĘCIA]

in Sport

by user1

12. zwycięstwo na parkietach Energa Basket Ligi odnieśli koszykarze Enei…

Nowa energia i stara motywacja [FELIETON]

Dobrze, że w dalekiej Australii zaczęli wreszcie grać w tenisa i skończył się temat, czy…

Nie będzie niczego! [FELIETON]

Nie ukrywam, że podobnie jak wiele osób, dla których sport jest czymś ważnym, zaskoczył mnie…

Dmuchanie na zimne i pełen luz [FELIETON]

Hitem ostatnich dni starego roku była rezygnacja trenera Paulo Sousy. Ponieważ w tej sprawie powiedziano…

Derby bez przerwy! W marcu dwa sparingi Falubazu ze Stalą!

Moje Bermudy Stal Gorzów będzie w marcu rywalem Stelmet Falubazu Zielona Góra w przedsezonowych sparingach.…

W zielonogórskim sporcie było znacznie więcej minusów niż plusów

W świątecznym wydaniu „Łącznika” proponujemy podsumowanie roku 2021 w zielonogórskim sporcie. Ostatnie 12 miesięcy znacznie…

Los prawdziwego kibica [FELIETON]

Nigdy nie ukrywałem, że jestem kibicem warszawskiej Legii. Tak to u mnie działa od ponad…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.