To wielka zagadka. Na co będzie stać ten zespół?

Z poprzedniego sezonu w Zastalu pozostał tylko Przemysław Żołnierewicz. Będzie kapitanem zespołu. Z poprzedniego sezonu w Zastalu pozostał tylko Przemysław Żołnierewicz. Będzie kapitanem zespołu. Fot. Damian Grabski
W niedzielę, 25 września, swój 13. sezon z rzędu na parkietach koszykarskiej ekstraklasy otworzy Enea Zastal BC. Zielonogórzanie zmierzą się we Włocławku z Anwilem, gdzie szykują się do obchodów okrągłego jubileuszu.  

We Włocławku pierwszy mecz w ekstraklasie odbył się 30 lat temu. 25 września 1992 roku Nobiles Włocławek mierzył się z… Zastalem Zielona Góra. Napisać, że historia zatoczy koło, to jak nic nie napisać.

 

Wójcików dwóch

 

Tamto spotkanie 100:94 wygrali gospodarze. Teraz też Anwil wydaje się być faworytem. Wydaje się, bo wciąż niewiele wiemy o sile i potencjale poszczególnych zespołów. To, co prezentował Zastal w sparingach każe przypuszczać, że przed ekipą Olivera Vidina jeszcze sporo pracy, by właściwie poukładać puzzle. Tym bardziej, że w okresie przygotowawczym przytrafiały się kontuzje w zespole. Tej poważniejszej nabawił się Kareem Brewton, który zmaga się z urazem kości twarzy. Na kilka dni wypadł też wykręcający najlepsze liczby w sparingach Alen Hadžibegović, który skręcił kostkę. - Będziemy grać szybko i atakować tam, gdzie mamy przewagi. W obronie będziemy starali się grać agresywnie - kreśli bardzo ogólną filozofię grania trener.

Z poprzedniego sezonu w Zielonej Górze został tylko Przemysław Żołnierewicz. To także nowy kapitan Zastalu. W ubiegłym tygodniu, na ostatnie sparingi w ramach Memoriału Adama Wójcika we Wrocławiu, do zielonogórskiej drużyny dołączył jeszcze Szymon Wójcik, brat bliźniak zakontraktowanego wcześniej Jana. - Miałem podpisany kontrakt w lidze holendersko-belgijskiej w ZZ Leiden. Po trzech tygodniach trener mi podziękował. Rekrutację prowadził poprzedni sztab, a nowy trener oczekiwał czegoś innego - wyjaśnia kulisy przyjścia do Zielonej Góry.

Z kolei do Włocławka powróci w niedzielę Sebastian Kowalczyk. W tamtym sezonie występował w barwach Anwilu, teraz przywdzieje biało-zielone barwy. - „Adrenalinka” na pewno będzie wyższa. Wiemy, jaka jest hala we Włocławku i jak kibice dopingują gospodarzy. Będzie trzeba przygotować się mentalnie - mówi.

 

Bezcenne zdrowie

 

W okresie przygotowawczym na pytania o cele, dało się kilka razy usłyszeć z ust przedstawicieli klubu odpowiedzi, że… celem jest walka o mistrzostwo kraju. W opinii ekspertów, w przedsezonowych notowaniach zielonogórzanie pozycjonowani są gdzieś w połowie stawki. - Wejście do fazy play-off i miejsca w okolicach od szóstego do ósmego, powinny być sukcesem. Ten zespół tworzył się w bólach i właściwie jeszcze nie jest zbudowany, bo trener ma siedmiu, ośmiu zawodników do gry - uważa Jakub Kłyszejko, dziennikarz TVP. Na pytanie, kto może grać główne role w tym roku w Energa Basket Lidze, odpowiada: Legia Warszawa, Śląsk Wrocław i Trefl Sopot.

- Zawodnicy są dla mnie dużą zagadką, sparingi nie za wiele powiedziały. Ciężko powiedzieć, czy ten zespół będzie w stanie powalczyć o wyższe cele, czy raczej o utrzymanie i dolne rejony tabeli. Bardzo ważne będzie zdrowie w zespole, bo rotacja jest mocno okrojona - mówi Marek Hossa, trener SKM-u Zastal i dziennikarz TVP3 Gorzów.

Co ujrzymy „na galowo”, w walce o punkty Energa Basket Ligi? Niedzielny mecz we Włocławku zacznie się o 17.30.

mk-łz
grudzień 09, 2022

Sportowy Weekend

in Sport

by user1

Sportowe wydarzenia w Zielonej Górze na które warto się wybrać.…
grudzień 09, 2022

Walka o mistrzostwo kraju. Wielki tenis w CRS!

in Sport

by user4

W hali Centrum Rekreacyjno-Sportowego od czwartku trwa turniej Final Four…
grudzień 08, 2022

Co tam Panie w Falubazie? Rozmowy z Protasiewiczem i Buczkowskim [VIDEO]

in Sport

by user1

Sezon zimowy w pełni? Niekoniecznie. Żużlowcy Stelmetu Falubazu Zielona Góra…
grudzień 06, 2022

Żużlowy Mikołaj Falubazu [VIDEO]

in Sport

by user1

Żużlowy Mikołaj zawitał dziś do Centrum Zdrowia Matki i Dziecka…
grudzień 06, 2022

Zielonogórscy futsaliści kończą rok zwycięstwem!

in Sport

by user1

Na dziewiątym miejscu w jedenastozespołowej grupie południowej I ligi zakończyli…

W zielonogórskiej hali CRS rozpoczął się Final Four w rozgrywkach Lotto Superligi

CKT Grodzisk Mazowiecki, BKT Advantage Bielsko-Biała, KT Kubala Ustroń i WKT Mera Warszawa – jedna…

Wróciły wspomnienia [FELIETON]

Kiedy sędzia meczu Polska - Meksyk po analizie VAR podyktował rzut karny dla Polski, pomyślałem…

Coś można zrobić [FELIETON]

Podobno najgorzej jest, jak do sportu wchodzi polityka. Z drugiej strony ci, którzy mają jakieś…

Oni mają nas wprowadzić do ekstraligi!

Przemysław Pawlicki, Rasmus Jensen i Luke Becker to nowe twarze w Stelmecie Falubazie Zielona Góra.…

Biesiada z Falubazem - Uroczyste podsumowania sezonu żużlowego [ZDJĘCIA]

Karczma Pod Koziorożcami w Trzebiechowie była miejscem uroczystego podsumowania sezonu żużlowego w wykonaniu zielonogórskiej drużyny.…

Wspólnie pobiegniemy dla Niepodległej!

W Zielonej Górze biegów pod dostatkiem, nie tylko w trakcie Narodowego Święta Niepodległości. W tym…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.