W Lechii wszystko zacznie się od trzęsienia ziemi

Przed trenerem Andrzejem Sawickim kilka wyzwań. Jedno z nich to zastąpienie Sebastiana Górskiego i popularnego „Gabiego” Przed trenerem Andrzejem Sawickim kilka wyzwań. Jedno z nich to zastąpienie Sebastiana Górskiego i popularnego „Gabiego” Fot. Piotr Jędzura
W ostatni poniedziałek Lechia wznowiła treningi po świąteczno-noworocznej przerwie. Zielonogórski klub czeka gorąca wiosna i nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne są zimowe przygotowania.

 

Z Lechią w tym sezonie jest jak z filmami Alfreda Hitchcocka - najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie narasta. Wystarczy spojrzeć na kalendarz rozgrywek. Zielonogórzanie oficjalnie otworzą rok 2023 ćwierćfinałowym meczem Pucharu Polski z najsłynniejszym polskim zespołem, warszawską Legią. Ten mecz odbędzie się najprawdopodobniej w środę, 1 marca. Dopiero trzy dni później, 4 marca pojedynkiem z Rekordem w Bielsku-Białej nasi piłkarze wznowią rozgrywki w trzeciej lidze.

Ilu widzów?

O Legii mówi się w Zielonej Górze praktycznie od momentu losowania. Mimo że Lechia już raz w sezonie 1986/87 walczyła o półfinał Pucharu Polski, to z tak znakomitą ekipą jeszcze nie grała. Legia to 16-krotny mistrz kraju, 19-krotny zdobywca Pucharu Polski, wcześniej półfinalista Pucharu Europy (poprzedniczki Ligi Mistrzów) oraz dwukrotny uczestnik fazy grupowej Ligi Mistrzów. Dla zielonogórzan konfrontacja z takim klubem, nie mówiąc już o ewentualnym awansie, który byłby ogromną sensacją, to wielka okazja, by na oczach całej piłkarskiej Polski pokazać się z jak najlepszej strony.

Fajna postawa w meczu z takim tuzem jak Legia to jedno, a organizacja meczu to drugie. Dwa jesienne spotkania pucharowe z Jagiellonią Białystok i Radomiakiem Radom odbyły się przy tysięcznej widowni, ale chętnych do obejrzenia pojedynku z najsłynniejszym polskim zespołem jest oczywiście znacznie więcej. Stąd pomysł, żeby to spotkanie można było uznać za imprezę masową, po to by obejrzało je przynajmniej pięć tysięcy widzów.

I tu zaczyna się problem, bo zielonogórski obiekt w obecnym stanie nie nadaje się na imprezę masową. Uwagi ma przede wszystkim policja. Temat jest złożony, bo z jednej strony potrzebne są szybkie inwestycje (kołowrotki, monitoring każdego z sektorów, ogrodzenia itd.), z drugiej - wymogi bezpieczeństwa. Władze miasta, klub i policja współpracują w tej sprawie i miejmy nadzieję, że starania zakończą się sukcesem.

Siła i wytrzymałość

- Zaczęliśmy przygotowania planowo - mówi trener Lechii Andrzej Sawicki. Już bez Sebastiana Górskiego, który odszedł do zespołu pierwszoligowego. Wiosną, niestety, nie zagra też Brazylijczyk Gabriel Estigarribia e Silva - filar Lechii w defensywie przez ostanie pół roku. - Mamy zajęcia przez sześć dni w tygodniu. W styczniu pracujemy głównie nad siłą i wytrzymałością. W lutym będą już inne obciążenia i całość podporządkujemy meczowi z Legią. Wszyscy są zdrowi i chętni do pracy. Oczywiście myślimy o uzupełnieniu składu, ale jeszcze za wcześnie, by o tym mówić w szczegółach - dodaje trener. Tak więc czekając na to wielkie wydarzenie, można będzie podejrzeć, jak zespół spisuje się w sparingach. Oto ich plan: 21 stycznia z Lechią II, 24 stycznia z Chrobrym Głogów, 28 stycznia z Polonią Warszawa, 4 lutego z Cariną Gubin, 11 lutego z ZAP Syreną Zbąszynek, 18 lutego z Flotą Świnoujście, 25 lutego z Chrobrym II Głogów.

 

af- ŁAZ
marzec 23, 2023

Terminy pierwszych trzech meczów 1. ligi żużlowej - Zobacz kiedy pojedzie Falubaz!

in Sport

by user1

Znamy dokładne terminy trzech pierwszych rundy rozgrywek 1. ligi żużlowej.…
marzec 21, 2023

J. Kubicki: Zero polityki i kampanii na żużlu !!!

in Sport

by user1

- Falubaz Zielona Góra wszystko było jak w szwajcarskim zegarku…
marzec 21, 2023

Dziś sparing z FOGO Unią Leszno. Rewanż w czwartek!

in Sport

by user1

Bardzo dobre wiadomości dla kibiców spragnionych żużlowych emocji. Już dziś…
marzec 20, 2023

Falubaz na torze! Zaryczały motory przy W69! [FILM]

in Sport

by user1

Pogoda w weekend iście wiosenna, skorzystali z niej także żużlowcy…
marzec 20, 2023

Sportowe Podsumowanie Weekendu

in Sport

by user1

Wiosna już na piłkarskich boiskach w regionie, do tego rywalizacja…

J.Kubicki: #muremzaPePe! O co chodzi?

 - Jak kogoś musi boleć, że tak wspaniały człowiek jak PePe chce i angażuje się…

Wujek dobra rada [FELIETON]

W rozmowach z kolegami, fanami żużla, często śmiałem się z przekładania meczów na przykład z…

Trzeba zejść na ziemię... [FELIETON]

Bolesne było zmierzenie się z trzecioligową rzeczywistością. Po radosnym oczekiwaniu, wielkiej batalii, żeby mecz z…

Brawo! Jesteśmy trzecią drużyną w kraju!

Aldemed SKM Zastal Zielona Góra w kategorii do lat 19 gra jak z nut. Pisaliśmy…

Sezon żużlowy coraz bliżej! Na W69 zainstalowano dmuchane bandy, trwa remont oświetlenia...

Pogoda w dużej mierze determinuje prace inwestycyjne na stadionie żużlowym przy Wrocławskiej, ale praca powoli…

„Łubu dubu”, ale... [FELIETON]

Czekaliśmy tyle na ten jeden mecz i już po wszystkim. Mimo porażki uważam, że naszemu…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.