Witajcie i prowadźcie nas do ekstraligi!

To mają być nowe asy Stelmetu Falubazu. Od lewej: Dawid Rempała, Krzysztof Buczkowski, Rohant Tungate. To mają być nowe asy Stelmetu Falubazu. Od lewej: Dawid Rempała, Krzysztof Buczkowski, Rohant Tungate. fot. Falubaz Zielona Góra
Stelmet Falubaz Zielona Góra oficjalnie zaprezentowany. Nowymi twarzami w zespole są: Krzysztof Buczkowski, Australijczyk Rohan Tungate i junior Dawid Rempała. Wspólnie m.in. z Maksem Fricke i Piotrem Protasiewiczem mają sprawić, że banicja na zapleczu potrwa tylko rok.  

Odkryte karty tajemnicą nie były, wszak dziś w żużlu „kto, gdzie” wiadomo już dużo wcześniej przed 1 listopada, kiedy to otwiera się oficjalnie okienko transferowe. - Nie spodziewałem się oferty z Zielonej Góry. Klub był bardzo konkretny, często dzwoniliśmy do siebie. Chcemy od razu wejść do ekstraligi. Planu „B” tutaj nie ma. Nastawiamy się na ciężką walkę - przyznaje Krzysztof Buczkowski, który do Falubazu przychodzi jako wicemistrz Polski z Motoru Lublin. 35-letni „Buczek” związał się z klubem dwuletnim kontraktem.

Plastron z „Myszą” przywdziewał już Australijczyk Rohan Tungate, który występował w Zielonej Górze w pandemicznym sezonie 2020. Tungate, wówczas jako zawodnik I-ligowego Orła Łódź, wystąpił w trzech meczach. W meczu o brązowy medal w Zielonej Górze pobił rekord zielonogórskiego toru (57,43 s.). Tungate w styczniu skończy 32 lata. Uwagę prezesów zwrócił świetnymi występami w Orle. Ostatni sezon był już mniej udany. Na zapleczu elity ścigał się w Unii Tarnów, która spadła do II ligi. - Drużyna ma jasno określony cel. To pozwoli mi na dalszy rozwój. Chcę pomóc w wywalczeniu awansu do PGE Ekstraligi. Poza tym lubię tor przy W69 i wiem, że będę mocnym punktem - deklaruje Australijczyk.

Z Tarnowa do Zielonej Góry przenosi się też Dawid Rempała. Kolejnemu z licznego żużlowego klanu pozostały jeszcze dwa lata startów w gronie młodzieżowców. - Nie chciałem iść jeszcze do ekstraligi. Oferty stamtąd były, ale wolałem jeszcze zostać w I lidze, rozjeździć się. Myślę, że najlepsze warunki do tego są w Zielonej Górze - uważa junior, syn Tomasza Rempały.

Nowi dołączyli do Maksa Fricke i Piotra Protasiewicza. Na pozycji U-24 jest w tej chwili trzech chętnych. Mateusz Tonder, Damian Pawliczak i Jan Kvech. - Po sparingach ustalimy zawodnika numer jeden, który pojedzie pierwsze mecze, a potem zobaczymy, co będzie dalej - wyjaśnia Piotr Żyto, trener zielonogórzan. Okres przygotowawczy ma przebiegać podobnie jak w ubiegłym roku, czyli Falubaz ma zameldować się ponownie na obozie w Świnoujściu. Treningi w sali gimnastycznej rozpoczną się z początkiem grudnia.

Zarówno nowi, jak i dotychczasowi zawodnicy podkreślają, że cel jest jeden: PGE Ekstraliga 2023. Do miana najgroźniejszego rywala zielonogórzan urasta Polonia Bydgoszcz, która nie próżnowała w ostatnim czasie. To nowy meldunek Mateja Žagara, Kennetha Bjerre i Adriana Miedzińskiego. Czy zatem Falubaz nadal może się czuć murowanym faworytem do awansu?

- W żużlu mówienie o murowanych kandydatach zawsze jest przedwczesne. Wystarczy jeden sparing, pierwszy bieg, pierwszy łuk i cały projekt się kończy. Poza tym w Bydgoszczy zbudowano bardzo ciekawy i mocny skład, który napsuje krwi również i Falubazowi - uważa Jacek Frątczak, żużlowy ekspert.

- Nazwiska w Falubazie były znane od dłuższego czasu. Stwierdzono, że lepiej się już uzbroić, żeby inni wybierali z tego, co zostało. Tymczasem okazuje się, że z tego co zostało, jak widać po Bydgoszczy, można złożyć całkiem niezły zespół. Mówimy jednak o rozważaniach czysto na papierze - podkreśla Rafał Darżynkiewicz, dziennikarz TVP Sport.

Po raz ostatni zielonogórzanie jeździli na zapleczu elity w 2006 roku, wówczas na finiszu wyprzedzili ekipę z Ostrowa Wielkopolskiego. - Ta liga jest coraz ciekawsza - uważa Maciej Noskowicz, komentator Canal + i dziennikarz Radia Index. - Telewizja cały czas ją profesjonalizuje. Kluby, które tam są, mają coraz większe aspiracje. Jestem przekonany, że te mecze mogą być kapitalne, a i Falubaz na pewno nie będzie miał z górki. Chętnych nie zabraknie - jak nie do awansu, to do przeszkadzania.

mk-łz
grudzień 02, 2021

Bestia zagra przeciwko Zastalowi

in Sport

by user2

Uwielbiany przez zielonogórska publiczność, “Bestia” czyli Adam Hrycaniuk dziś zagra…
listopad 30, 2021

Janowicz wystąpi w Zielonej Górze w towarzyskim meczu z Czechami

in Sport

by user1

Bez Igi Świątek i Huberta Hurkacza, ale z Jerzym Janowiczem…
listopad 26, 2021

To był udany debiutancki sezon

in Sport

by user3

Igor Waliłko jest pierwszym w historii polskim kierowcą w wyścigach…
listopad 26, 2021

Czas na Mundial

in Sport

by user2

Eko-Pol AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego udanie rozpoczął zmagania w II lidze…
listopad 26, 2021

Zremisowali ale wygrali

in Sport

by user3

PKM Zachód AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego szykuje się do meczu z…

3 grudnia finał Mikołajkowych Licytacji z udziałem Mistrza Świata!

Radość, wzruszenie, szczęście - te emocje wśród dzieci i wszystkich zaangażowanych w akcję osób już…

Wielkie futbolowe serca [FELIETON]

Skoro piłkarze skończyli, to mamy już prawdziwy wstęp do zimy. Nie będę się już znęcał…

Jak nie spróbujemy, to się nie przekonamy [FELIETON]

Ostatnio zrobiło się głośno o budowie stadionu piłkarskiego w Zielonej Górze. Jako wielki fan futbolu,…

Nie chcemy być białą plamą

100 mln zł miałoby kosztować zbudowanie w Zielonej Górze piłkarskiego stadionu z prawdziwego zdarzenia. Mogłyby…

List intencyjny podpisany! Starania o stadion piłkarski w mieście oficjalnie rozpoczęte [VIDEO]

Czy Zielona Góra doczeka się piłkarskiego stadionu piłkarskiego z prawdziwego zdarzenia? To wciąż brzmi niewiarygodnie,…

Tak było, jest i będzie [FELIETON]

Za kilka dni nasza piłkarska reprezentacja rozegra dwa ostatnie mecze w eliminacjach do mistrzostw świata.…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.