Wstrzymujemy oddech [FELIETON]

Wstrzymujemy oddech [FELIETON] fot. falubaz.com - Dariusz Biczyński / łz
Kibice żużla z Zielonej Góry wstrzymują oddech przed niedzielnym rewanżem z Wilkami Krosno. Od wtorkowego ranka jestem pytany przez znajomych i nieznajomych, którzy moją gębę kojarzą ze sportem: Odrobią minus dziesięć czy nie? Odpowiadam: Przypuszczam, że tak, bo przecież na swoim torze znacznie lepiej pojedzie kapitan i jeszcze kilku zawodników, z uwzględnieniem juniorów. Wierząc, że w niedzielne popołudnie wszyscy w naszym mieście będą się cieszyć, choć w sporcie nigdy (albo prawie nigdy) nie ma pewniaków, trzeba sobie od razu zadać pytanie: co dalej?

 

No właśnie. I nawet nie myślę o nieszczęsnym słupie i braku oświetlenia, czy stadionie, który na tle innych obiektów w ekstralidze wygląda nieco przaśnie. Myślę o ludziach. Jak w przypadku awansu zmontować ekipę, która nie będzie zbierać tzw. „bęcków”? Kiedy doczekamy się własnych juniorów, którzy będą mogli po pierwsze - punktować, po drugie - zrobić karierę, a nie dawać sobie spokój po skończeniu 21 albo 24 lat, bo do tego momentu trzyma się ich w zespole z uwagi na regulamin? Kogo z wartościowych jeźdźców, a nie tylko takich, którzy będą uzupełnieniem, można jeszcze pozyskać, skoro „rynek” zawodników jest już mocno przetrzebiony? Nie mam pojęcia. Liczę jednak, że coś da się zrobić. Jak będzie? Zobaczymy. Na razie te problemy są jeszcze daleko. Dziś trzeba wygrać i to różnicą przynajmniej dziesięciu punktów...

Z wielką przyjemnością poszedłem do hali CRS, żeby obejrzeć Eneę Zastal BC w meczu ze Śląskiem. Sparing jak sparing. Wynik nie był najważniejszy. Nasza ekipa jest po ładowaniu akumulatorów, więc czasem jeszcze ręce drżały przy rzutach. Dobrze, że mimo tylu przeciwieństw i kłopotów, zmontowano zespół mogący rywalizować na najwyższym szczeblu. O co ta drużyna będzie walczyć, czy zaskoczy nas pozytywnie i czy nowi gracze pokażą się z dobrej strony (na razie wyglądają fajnie), przekonamy się po rozpoczęciu rozgrywek ligowych. A te już bardzo blisko, bo ruszamy za tydzień.

Tymczasem piłkarska jesień w pełni. Dzięki sukcesowi Lechii, w pierwszej rundzie centralnego szczebla Pucharu Polski z pierwszoligowym Podbeskidziem, czeka nas wizyta zespołu z ekstraklasy, konkretnie Jagiellonii Białystok. Liczyłem na Legię albo Lecha, ale dobra i Jagiellonia. Tym bardziej, że ostatni raz Zieloną Górę zespoły z ekstraklasy odwiedziły w sezonie 1986/87 (pomijam mecze towarzyskie i zimowe sparingi). Wtedy Lechia była o krok od awansu do półfinału, przegrywając rewanż z ŁKS-em w Łodzi (grano dwa mecze), po dogrywce, przy wydatnej pomocy sędziego, bo przecież nie do pomyślenia było, żeby w półfinale zagrał trzecioligowiec.

Co do sędziów. Ostatnio bardzo gorąco jest z powodu pomyłek i dziwnych decyzji VAR. Krytykuję arbitrów i dziwię się niektórym decyzjom. Ale z drugiej strony - najwięksi blagierzy to futboliści. Dla nich sporne sytuacje i orzeczenia, jeśli tylko nie są po ich myśli, zawsze są podważane, wyolbrzymiane, a co gorsza przedstawiane wraz z upływem czasu zupełnie inaczej. Nie ma znaczenia ranga meczu i szczebel rozgrywek. Wiem coś o tym, bo od lat sędziuję w zielonogórskich szóstkach. Ostatnio pewien zespół, rozeźlony moimi decyzjami, na swojej stronie internetowej przejechał się po mnie, przeinaczając wszystkie, według nich, sporne sytuacje. Najbardziej ubawiło mnie zdanie, że zawodnik tylko za wyrażenie opinii otrzymał żółtą kartkę. Oto jak brzmiała opinia wyrażona w moim kierunku, po gwizdku, który się zawodnikowi nie spodobał: Co ku...wa jest?

I tacy są piłkarze...

 

Andrzej Flügel
październik 06, 2022

Falubaz ogłosił zawodników na nowy sezon! Co o nich myślicie?

in Sport

by user1

Rasmus Jensen, Przemysław Pawlicki i Lucke Becker zasilą Stelmet Falubaz…
październik 06, 2022

Polskie "złotka" w strzelectwie sportowym - Złoto wywalczyli także strzelcy z Zielonej Góry!

in Sport

by user1

W Mistrzostwach Polski kobiet i mężczyzn w strzelectwie sportowym, 14…
październik 06, 2022

Rozpoczęły się prace na W69 - Odwodnienie liniowe, park maszyn, oświetlenie...

in Sport

by user1

Awansu nie ma, ale część inwestycji na stadionie żużlowym zostanie…
październik 04, 2022

Pierwsze zwycięstwo akademickich futsalistów!

in Sport

by user1

Pierwsze zwycięstwo po powrocie do I ligi odnieśli futsaliści AZS…
październik 02, 2022

Jubileuszowa Gala Makowskiego za nami [ZDJĘCIA]

in Sport

by user1

Jubileuszowa, dwudziesta gala Makowski Fighting Championship przeszła do historii. W…

Janusz Kubicki: Zarząd Falubazu do dymisji

Na łamach WP Sportowefakty Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry wypowiedział się na temat działań związanych…

Coś z tym trzeba zrobić! [FELIETON]

Smutek, smuteczek. Tak krótko można podsumować nastroje zielonogórzan po rewanżowym meczu finałowym w pierwszej lidze.…

Maku” zaprasza w sobotę na galę

- Kiedyś galę załatwiało się na kilka telefonów, teraz organizacja jest znacznie trudniejsza - mówi…

P. Protasiewicz o budowie składu Falubazu: Sytuacja na rynku jest trudna

Skończył karierę, ale o wakacjach nie ma mowy. Piotr Protasiewicz z kapitana Stelmetu Faubazu stał…

Janusz Kubicki: Nie wycofujemy się z inwestycji na W69. Będą zmiany personalne w klubie

Będzie remont oświetlania, trwa modernizacja systemu odwodnienia, a w kolejce czeka rozbudowa parku maszyn. Szykują…

Bieg 800-lecia Zielonej Góry: Pogoda i uczestnicy dopisali! [ZDJĘCIA]

Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie Biegu 800-lecia Zielonej Góry. Urozmaicona, 6-kilometrowa trasa wiodła starymi…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.