Wujek dobra rada [FELIETON]

Wujek dobra rada [FELIETON] fot. pixabay
W rozmowach z kolegami, fanami żużla, często śmiałem się z przekładania meczów na przykład z powodu… niewielkiego deszczu. Mówiłem wówczas, żeby spojrzeli na futbol. - Tu się gra niezależnie od pogody - przekonywałem i zazwyczaj pytałem, co musiałoby się stać, by mecz piłkarski został odwołany? Śnieżyca z metrową pokrywą na boisku? Powódź i zatopienie stadionu? Trzęsienie ziemi albo jakaś inna klęska żywiołowa?

 

Tak było kiedyś. Dziś okazuje się, że do odwołania meczu wystarczy centymetrowa warstwa śniegu albo błota, w które się zamienił. Od razu zaznaczę, że nie mam pretensji do zielonogórskiej Lechii, która starając się jednak grać, przeniosła trzecioligowy mecz z Gwarkiem Tarnowskie Góry na dużą płytę. Ta jednak w dniu spotkania, zdaniem piłkarzy obu klubów i sędziów, mimo pozornie dobrego, „zielonego” wyglądu była podmokła, błotnista i mogła przyczynić się do kontuzji.

Czemu więc nie odwołano tego spotkania wcześniej, tak jak zrobiono to choćby w Gubinie? Otóż centrala futbolowa orzekła, że jeśli płyta nie jest pokryta śniegiem, trzeba grać. Rzeczywiście, w przeddzień meczu nie była, więc rywale następnego dnia rano wyjechali do Zielonej Góry. Tyle, że w sobotni ranek spadł śnieg, który szybko stopniał, dobijając jeszcze murawę. Tak więc piłkarze Gwarka spędzili dzień w autokarze, podziwiając zza szyby nasz piękny kraj, a kibice zielonogórscy nie dowiedzieli się, czy ich zespół zapomniał już o porażce w Bielsku-Białej.

W naszym regionie ta wiosna będzie bardzo nerwowa. Od lat uważam za wypaczającą rywalizację i zwyczajnie niesprawiedliwą zasadę, że z trzeciej ligi z czterech grup spadają trzy zespoły plus tyle, ile do każdej z nich terytorialnie spadnie ekip z drugiej ligi.

Zobaczmy. Dziś w strefie spadkowej w drugiej lidze są rezerwy Śląska Wrocław i Zagłębia Lubin, a tylko punkt nad nią jest Górnik Polkowice. Gdyby te trzy ekipy, odpukać, opuściły drugą ligę, wpadłyby do naszej grupy trzeciej, czyli do czwartej poleciałyby nie trzy, ale aż sześć zespołów. To uruchomi zasadę domina, z czwartej ligi spadnie więcej grup, z okręgówki także. Tak więc dziś nawet klub z lubuskiej klasy A musi trwożnie patrzeć jak w drugiej lidze gra Śląsk II czy Zagłębie II i czy uda mu się tam pozostać. To zasada niesprawiedliwa. Centrala futbolowa zapowiadała zmianę, ale nic nie zrobiła. Wyobraźmy sobie, że przez to z trzeciej ligi, przy złych układach, może spaść 12. a ekstremalnie nawet 11. zespół! To burzy rywalizację, bo ekipy ze środka tabeli nie powinny bać się o utrzymanie. Tak jednak jest i będzie wiosenna panika nie tylko w trzeciej, ale i w niższych ligach.

Jaka jest na to recepta? Nie patrzeć w tabelę i wygrywać. Tak może mówić „wujek dobra rada”. Czemu? Jeśli się jest w czołówce, to jakaś niespodziewana porażka nie jest nieszczęściem, ale kiedy ekipa plasuje się niżej i różnice punktowe są niewielkie - już tak i może na koniec odbić się czkawką.

Chwaliłem ostatnio koszykarzy Enei Zastalu BC za fajną serię zwycięstw i prognozowałem, że z Astorią Bydgoszcz spokojnie sobie poradzą. Nie poradzili. Minął tydzień i jestem w takiej samej sytuacji. Tym razem wolę nabrać wody w usta przed czwartkowym spotkaniem z GTK Gliwice. Jedno jest pewne. Jeśli chce się grać w play-off, nie można przegrywać u siebie z ekipami niżej klasyfikowanymi i dodatkowo tracić powyżej stu punktów!

 

Andrzej Flügel
marzec 23, 2023

Terminy pierwszych trzech meczów 1. ligi żużlowej - Zobacz kiedy pojedzie Falubaz!

in Sport

by user1

Znamy dokładne terminy trzech pierwszych rundy rozgrywek 1. ligi żużlowej.…
marzec 21, 2023

J. Kubicki: Zero polityki i kampanii na żużlu !!!

in Sport

by user1

- Falubaz Zielona Góra wszystko było jak w szwajcarskim zegarku…
marzec 21, 2023

Dziś sparing z FOGO Unią Leszno. Rewanż w czwartek!

in Sport

by user1

Bardzo dobre wiadomości dla kibiców spragnionych żużlowych emocji. Już dziś…
marzec 20, 2023

Falubaz na torze! Zaryczały motory przy W69! [FILM]

in Sport

by user1

Pogoda w weekend iście wiosenna, skorzystali z niej także żużlowcy…
marzec 20, 2023

Sportowe Podsumowanie Weekendu

in Sport

by user1

Wiosna już na piłkarskich boiskach w regionie, do tego rywalizacja…

J.Kubicki: #muremzaPePe! O co chodzi?

 - Jak kogoś musi boleć, że tak wspaniały człowiek jak PePe chce i angażuje się…

Wujek dobra rada [FELIETON]

W rozmowach z kolegami, fanami żużla, często śmiałem się z przekładania meczów na przykład z…

Trzeba zejść na ziemię... [FELIETON]

Bolesne było zmierzenie się z trzecioligową rzeczywistością. Po radosnym oczekiwaniu, wielkiej batalii, żeby mecz z…

Brawo! Jesteśmy trzecią drużyną w kraju!

Aldemed SKM Zastal Zielona Góra w kategorii do lat 19 gra jak z nut. Pisaliśmy…

Sezon żużlowy coraz bliżej! Na W69 zainstalowano dmuchane bandy, trwa remont oświetlenia...

Pogoda w dużej mierze determinuje prace inwestycyjne na stadionie żużlowym przy Wrocławskiej, ale praca powoli…

„Łubu dubu”, ale... [FELIETON]

Czekaliśmy tyle na ten jeden mecz i już po wszystkim. Mimo porażki uważam, że naszemu…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.