Z kapitanem po ekstraligę!

Piotr Protasiewicz na podium finału Mistrzostw Polski Par Klubowych Piotr Protasiewicz na podium finału Mistrzostw Polski Par Klubowych Fot. Archiwum prywatne
W miniony weekend, w Grudziądzu, odbył się finał Mistrzostw Polski Par Klubowych. Brązowe medale wywalczyli żużlowcy Marwis.pl Falubazu. Zielonogórzanie stanęli na podium w składzie: Piotr Protasiewicz, Damian Pawliczak i Mateusz Tonder.  

Dla kapitana Falubazu był to 17. „krążek” zdobyty w rywalizacji par, co pod względem liczby medali czyni go niekwestionowanym rekordzistą. Protasiewicz ma sam więcej „krążków” niż cały Falubaz Zielona Góra, a w klasyfikacji wszechczasów więcej medali od żużlowca mają tylko trzy kluby.

Zaczynał 28 lat temu, również w Grudziądzu, od srebra, po które sięgał wspólnie jeszcze z Andrzejem Huszczą. Wtedy był w parze z rutyniarzem. Niezniszczalny i niezatapialny zdobył 16 punktów, 18-letni wówczas PePe - pięć. Po prawie trzech dekadach zamknął klamrą swoje starty w MPPK również na torze GKM-u. Z 22 punktów drużyny zdobył 14.

Przez te lata prestiż rywalizacji par zdążył mocno zblednąć. Dziś o wejście do finału MPPK nie walczy się już w eliminacjach, co więcej, ostatni finał szerokim łukiem ominęli najlepsi polscy zawodnicy, ale Protasiewicz wciąż walczy o medale. Ten z mistrzostw par określił mianem krążka na otarcie łez.

- Takie otarcie jednej łezki - precyzuje kapitan Falubazu, który jako pierwszy oznajmił o pozostaniu w klubie, dzień po spadku drużyny do I ligi. - Wyniki nie bronią nas, ale już myślimy o przyszłym sezonie, przede wszystkim o składzie. Jest duża mobilizacja na pokładzie. I mogę obiecać, ze damy z siebie sto procent jako drużyna - zapewnił P. Protasiewicz.

Doświadczony żużlowiec po raz pierwszy w karierze pojedzie poza ekstraligą. Klub formalnie spadł w roku jubileuszu 75-lecia żużla w Zielonej Górze. - I liga to nie są łatwe rozgrywki. Jest kilku świetnych zawodników w każdej z drużyn. Są tory, na których rzadziej się ścigamy, ale musimy być przygotowani jak na ekstraligę. Tu nie ma półśrodków. Cel jest jasny, zrobić wszystko, żeby wrócić do ekstraligi - podkreśla kapitan.

To będzie 20. sezon Protasiewicza w Zielonej Górze. Żużlowiec przyznał, że raczej nie zamierza startować w ligach poza naszym krajem (teraz jeździł też w Danii). Zawodami par w Grudziądzu zakończył starty w tym roku, co więcej, oznajmił, że to ostatni występ w MPPK w karierze, więc licznik pozostanie na 17 „krążkach”.

Wcześniej PePe zapowiedział, że po raz ostatni wystąpił w zawodach o Złoty Kask. - Nie będę jeździć 10 lat, nie oszukujmy się. Jestem już bardzo blisko końca mojej kariery. Wiem, czemu się poświęcić i na czym się skupić. W Złotym Kasku już nie pojadę, bo nie mam takiej potrzeby. Poza tym jadą tam zawodnicy, którzy są w kadrze. Ja dostałem dziką kartę, bo zawody w tym roku były w Zielonej Górze, a w parach startują tylko drużyny ekstraligowe. Naturalne jest więc, że nie wystartujemy. Zbieram siły, żeby dobrze spisywać się w barwach Falubazu. Chcę skupić się na jednym, nie chcę się rozdrabniać.

mk-łz
wrzesień 23, 2021

Mecze 75-lecia: Stal - Falubaz `09

in Sport

by user1

Brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski w 2008 roku, mimo wielu…
wrzesień 20, 2021

Sportowe podsumowanie weekendu

in Sport

by user2

Sporo działo się w halach i na boiskach w mijający…
wrzesień 17, 2021

Pierwsza wizyta [FELIETON]

in Sport

by user1

Ciekaw jestem, co po meczu z Anglią powiedzą ci, którzy…
wrzesień 17, 2021

Zorza Ochla - klub piłkarski całego sołectwa

in Sport

by user1

Zorza - piłkarski klub z zielonogórskiej Ochli - w ostatnich…
wrzesień 17, 2021

Szczypiorniści powalczą o awans

in Sport

by user1

Wyjazdowym spotkaniem - ze Szczypiorniakiem Gorzyce Wielkie - rozpoczną w…

Janusz Kubicki: udało się pozyskać dofinansowanie w kwocie 3.000.000 zł na budowę zadaszonego boiska piłkarskiego

Najmłodsi adepci tej najbardziej popularnej dyscypliny na świecie, w okresie zimowym nie bardzo mają gdzie…

VII Memoriał Rycerzy Speedwaya w sobotę 18 września

W sobotę 18 września w Zielonej Górze odbędzie się VII Memoriał Rycerzy Speedwaya. Zawody te…

Duże zmiany i nowości w szkółce Falubaz Junior

- Było super. Pierwszy raz jeździłem przed kibicami i bardzo mi się podobało. Dziękuję wszystkim…

Kasza kontra tor przeszkód

Rafał Kasza wraca do reality show Ninja Warrior Polska. Jego zmagania będzie można oglądać we…

Lista obecności [FELIETON]

Wiem, że w naszym mieście ja i mnie podobni fani futbolu, są w mniejszości. Tutaj…

Z kapitanem po ekstraligę!

W miniony weekend, w Grudziądzu, odbył się finał Mistrzostw Polski Par Klubowych. Brązowe medale wywalczyli…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.