Zorza Ochla - klub piłkarski całego sołectwa

Michał Grzelczyk (pierwszy z lewej) wprowadza do drużyny coraz więcej młodych graczy Michał Grzelczyk (pierwszy z lewej) wprowadza do drużyny coraz więcej młodych graczy Fot. Marcin Krzywicki
Zorza - piłkarski klub z zielonogórskiej Ochli - w ostatnich latach zrobił spore postępy. I nie chodzi tylko o sukcesy sportowe, bo tych nie brakuje. Stadion Zorzy jest fajnym miejscem, które aż chce się odwiedzić.

 

Przez wiele lat zespół z podzielonogórskiej wsi, a dziś miejskiego sołectwa, nie miał wielkich nadziei na lepszą przyszłość. Grał w najniższej lidze, czyli klasie B, dysponował boiskiem z niezbyt dobrą murawą, a jego wątpliwą ozdobą był rozwalający się barak.

W sezonie 2012/2013 ekipa zajęła drugie miejsce w swojej grupie klasy B i awansowała o szczebel wyżej. Zawdzięczała go powiększeniu zielonogórskiej klasy A do czterech grup i wydawało się, że ten szczebel piłkarskich rozgrywek to szczyt możliwości tego klubu.

Okazało się że nie. Zespół dobrze sobie radził w nowym towarzystwie i szybko stał się czołową drużyną w swojej grupie. Dzięki władzom ówczesnej gminy położono nową, równiutką murawę. A kiedy postanowiono zjednoczyć okoliczne wioski z Zieloną Górą, w tak zwanym bonusie - związanym z połączeniem - obiecano zbudowanie nowej siedziby klubu. I tak piłkarze na boisku wygrywali, a otoczenie, w którym walczyli o punkty, piękniało.

W sezonie 2016/2017, w grupie II zielonogórskiej klasy A, Zorza nie miała sobie równych. Zajęła pierwsze miejsce w 26 meczach, wygrywając 22 razy, raz remisując i tylko trzykrotnie przegrywając. Pierwsza przygoda z okręgówką trwała dwa sezony. Jednak Zorza w klasie A była tylko rok. W sezonie 2018/2019 nie dała szans rywalom. Zajęła pierwsze miejsce w 26 meczach, wygrywając 21 razy i ponosząc zaledwie jedną porażkę.

Od tego momentu zespół z Ochli jest solidnym zespołem klasy okręgowej. Wielkie zmiany zaszły na obiekcie klubu. Oddano wspomniany, bardzo funkcjonalny budynek klubowy, pojawiło się oświetlenie boiska i trybuna dla widzów z prawdziwego zdarzenia. Zespół ma kibiców, w każdym meczu wspiera go grupa oddanych fanów. Powstały drużyny młodzieżowe, klub pięknie wrósł w sołectwo, robiąc dobrą robotę.

W poprzednim sezonie Zorza cały czas grała w czołówce ligi, wielokrotnie odprawiając z kwitkiem mocniejsze, zdawałoby się, zespoły. Skończyła rozgrywki na piątym miejscu. Trener Michał Grzelczyk, znany zielonogórski szkoleniowiec - szczególnie jeśli chodzi o futbol juniorski - odmłodził zespół. Co ciekawe, starzy zawodnicy, którzy przez wiele lat grali w Zorzy, nie obrazili się. Wspierają nadal klub, tworząc w nim rodzinną atmosferę. Młodzi piłkarze Zorzy na razie płacą frycowe. Na razie Zorza jest dziesiąta, mając na koncie jedno zwycięstwo, ale jak zapewniają w Ochli - dobre wyniki przyjdą.

W ostatnią sobotę Zorza zremisowała z Budowlanymi Lubsko 1:1. Oto co po meczu powiedział trener Grzelczyk. - Cóż, prowadziliśmy, ale wystarczył jeden błąd - ocenił szkoleniowiec. - Moi chłopcy uczą się, a okręgówka to idealny poligon. Jeśli nabiorą doświadczenia i wykorzystają to, czego tu się uczą, mogą jeszcze coś w futbolu osiągnąć. Nie ma żadnej paniki. Doskonale wiemy, czym dysponujemy i jakie są nasze możliwości. Dziś zdobyliśmy cenny punkt i będziemy je zbierać. Zresztą widzimy, jak gramy i co potrafimy. Świadomie odmłodziliśmy zespół. Starsi zawodnicy podeszli do tego ze zrozumieniem. Niektórzy grają teraz w ligach oldbojów, a ci, którzy zostali, właściwie przyjęli młodzież. Jest fajna atmosfera w szatni i wdrażanie nowych do dorosłego futbolu. Uważam, że sołectwo było spragnione fajnej piłki. Nie mówię tu o jakimś wybitnym poziomie. To amatorski, nasz futbol i co dwa tygodnie święto. I tak podchodzą do tego kibice, dzielnie nas wspierając. Cenne jest to, że z logo naszego klubu coraz częściej utożsamiają się mieszkańcy Ochli.

 

(af) - łz
październik 15, 2021

Falubaz na urlopie 2021 - Znamy zwycięzców konkursu! [ZDJĘCIA KIBICÓW]

in Sport

by user1

Znamy laureatów tegorocznego konkursu fotograficznego Falubaz na urlopie 2021. W…
październik 15, 2021

To jeszcze nie czas na nerwy, ale jest już niepokój

in Sport

by user1

Enea Zastal BC już teraz ma na koncie tyle porażek,…
październik 15, 2021

Weekend Kibica

in Sport

by user1

Mecze koszykówki, piłki nożnej i ręcznej czekają w nadchodzący weekend…
październik 12, 2021

Za dwa miesiące wielki tenisowy mecz w Zielonej Górze!

in Sport

by user1

Petra Kvitová kontra Iga Świątek? Taki mecz jest bardzo możliwy…
październik 11, 2021

Mecze 75-lecia: Stal - Falubaz `10

in Sport

by user1

W poprzednim wpisie przypominaliśmy spotkanie z gorzowską Stalą, od którego…

To Czesi chcieli zagrać w Zielonej Górze

Zielonogórzanin od przeszło czterech lat rządzi polskim tenisem. Mirosław Skrzypczyński niedawno rozpoczął drugą kadencję prezesowania…

Prace na stadionie żużlowym szykowane są już na ekstraligę

Odwodnienie liniowe – to jeden z wymogów licencyjnych w PGE Ekstralidze. Falubazu w przyszłym roku…

Zuchwałe myśli [FELIETON]

Sezon żużlowy definitywnie się zakończył. Trzymałem kciuki za Bartosza Zmarzlika licząc, że uda mu się…

Obiekty pozwalają szkolić i przyciągają gwiazdy

Zima już piłkarzom straszna nie będzie. W Zielonej Górze powstanie kryte boisko do piłki nożnej.…

Janusz Kubicki: Szkoda, że jeden z trzech właścicieli się w ogóle nie interesuje tematem Falubazu

Jak pan się odnosi do budowy składu Falubazu i czy w I lidze żużlowcy powinni…

Kryte boisko do piłki nożnej - młodzież będzie mogła się rozwijać w warunkach najlepszych w…

W Zielonej Górze powstanie kryte boisko piłkarskie. Informacją podzielił się w mijającym tygodniu prezydent Janusz…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.