WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY SZATB ZIELONA GÓRA

WOŚP podsumował zakupy z Funduszu Interwencyjnego - Lubuskie też otrzymało pomoc

WOŚP podsumował zakupy z Funduszu Interwencyjnego - Lubuskie też otrzymało pomoc
Działalność Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy skupia się teraz na organizacji Najpiękniejszej Domówki Świata. Impreza transmitowana przez internet zastąpi Pol’and’Rock Festival, który tradycyjnie miał się odbyć w Kostrzynie nad Odrą. Jak wiadomo, plany musiały się zmienić z powodu epidemii koronawirusa. Fundacja stawia jej czoła, wspomagając również ochronę zdrowia. Od połowy marca WOŚP prowadzi Fundusz Interwencyjny przeznaczony na walkę z koronawirusem. Darczyńcy indywidualni i firmy wpłaciły na niego ponad 26 milionów złotych. Te pieniądze pozwoliły w części sfinansować zakup sprzętu medycznego i środków ochrony. Za to kupiliśmy „sprzęt bardzo ciężki”, jak my to nazywamy: między innymi 200 łóżek do intensywnej terapii, kupowaliśmy kardiomonitory, respiratory, ale także 2 miliony 600 tysięcy maseczek, płyny do dezynfekcji. To jest tylko część tych zakupów, które sprowadziliśmy czterema transportami samolotowymi. Tu trzeba od razu powiedzieć, że urząd premiera finansował te wszystkie loty dla organizacji pozarządowych. Samoloty były wypełnione po dach, wszystko było zrobione perfekcyjnie - Jurek Owsiak. W sumie na wyposażenie placówek medycznych WOŚP wydał ponad 48 milionów złotych. Pomoc otrzymało nie tylko 360 szpitali, ale również 416 domów pomocy społecznej, 23 hospicja i 56 zakładów opiekuńczo-leczniczych, także tych w Lubuskiem. Dary znalazły się m.in. w Żarach, Zielonej Górze i Szprotawie.
Trafiały do całej Polski – tam, skąd do nas przychodziły prośby, natychmiast staraliśmy się, żeby dosłownie w 24 godziny później albo 48 godzin później (ale nie później), wszystkie paczki z tymi darami były przysłane do was. Ale generalnie: społeczeństwo obywatelskie po raz kolejny pokazało, że potrafi się zorganizować, że potrafi dać radę. My działamy także standardowo – kupujemy sprzęt, który wcześniej mieliśmy planowo kupić. Nie jest łatwo, ponieważ wszystkie firmy na całym świecie przeżywają ogromny kłopot, żeby w ogóle to wyprodukować. Ale pracujemy - Jurek Owsiak.
WOŚP zorganizował także akcję „Pomagamy”. Polegała na wsparciu osób, które musiały pozostać w domach ze względu na zagrożenie epidemiologiczne. Było w nią zaangażowanych ponad 2 tysiące wolontariuszy.
Aleksandra Pietruszewska - Radio Index

Do góry

 

WOŚP Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone