„Bajka-Poczytajka” czyli studenckie wsparcie lokalnej społeczności

„Bajka-Poczytajka” czyli studenckie wsparcie lokalnej społeczności fot. Uniwersytet Zielonogórski
„Bajka-Poczytajka” to jeden z Projektów Solidarności (realizowany w ramach programu Europejski Korpus Solidarności),  działający na rzecz społeczności lokalnej będących odpowiedzią na lokalne potrzeby i wyzwania. Został zrealizowany przez absolwentki i studentki filologii rosyjskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego przy wsparciu Biura Karier UZ. Celem projektu była asymilacja dzieci ukraińskich w nowym dla nich środowisku i w efekcie wspólne napisanie bajki (w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim) i zilustrowanie jej. Ponadto poprzez działania projekt miał na celu kształtowanie postawy obywatelskiej w dzieciach i grupie projektowej, naukę odpowiedzialności i wspieranie się w sytuacjach trudniejszych. Dodatkowo dał możliwość rozwoju językowego i twórczego dla każdego z uczestników.

 

Warsztaty kierowaliśmy do dzieci - uchodźców z Ukrainy, w wieku 8-12 lat. Chcieliśmy pomóc dzieciom zapomnieć o trudach wojny, aby mogły się skupić na pozytywnych zdarzeniach oraz zaaklimatyzować się w nowym środowisku  tłumaczy Julia Hasiuk – Zabłocka, członkini grupy „Bajka Poczytajka” i dodaje: Wszystkie cele projektu zostały zrealizowane, druk został przekazany do wydawnictwa i wyczekujemy dostania jej już w formie papierowej. Jeśli jesteście zainteresowani dodatkowymi informacjami lub wsparciem naszej inicjatywy zapraszamy na nasze media społecznościowe: 

Facebook:

Instagram:


Projekt był realizowany od listopada 2022 do lipca 2023, a kwota dofinansowania wyniosła: 4 888,00 €

 

W projekcie udział wzięły:

Elżbieta Jakacka - absolwentka filologii rosyjskiej I stopnia. Przez 3 lata pełniła funkcję przewodniczącej Koła Naukowego Rusycystów UZ. Kilka lat temu miała przyjemność pracować jako wolontariuszka w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach i pomagać dzieciom w nauce. Główne zainteresowania to języki obce i szeroko pojęta sztuka. W czasie wolnym lubi sięgnąć po ciekawą książkę lub próbuje uchwycić coś pięknego na płótnie. Średniozaawansowana znajomość języka rosyjskiego, głęboko rozwinięta empatia i wrażliwość oraz poczucie estetyki były przydatne przy realizacji projektu.

Marta Kędziora - studentka II roku filologii rosyjskiej studiów I stopnia. Jest absolwentką technikum gastronomicznego i pasjonatką gotowania. W szkole średniej była wolontariuszką w przedszkolu i organizowała dla dzieci „Spotkania z książką”. Interesuje się też siatkówką i skokami narciarskimi, dlatego była odpowiedzialna za aktywne zabawy sportowe podczas procesu integracji z dziećmi. Do projektu wniosła swoje umiejętności wynikające z bycia osobą kreatywną i zorganizowaną, a książki to dla niej nie pierwszyzna. W projekcie przydało się jej podejście do dzieci, nabyte podczas spotkań z przedszkolakami i opieką nad młodszymi członkami rodziny.

Nikol Kanarejkina - absolwentka filologii rosyjskiej. Urodziła się w Ukrainie, ale od 4 roku życia mieszka w Polsce. Żeńska część jej rodziny to Rosjanki, a męska – Ukraińcy, więc jako native odpowiadała za poprawność językową. Uwielbia gotować, podróżować. Jest czynna w social mediach, więc odpowiadała za nie podczas projektu. Kocha wszystkie małe czarne noski, czyli psy.

Julia Hasiuk-Zabłocka - absolwentka filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Zielonogórskim. W wolnych chwilach ,,pochłania” książki, uczy się nowych języków lub pogłębia wiedzę o innych kulturach. Dodatkowo lubi spędzać czas z dziećmi, ponieważ uważa, że możemy się wiele od nich nauczyć. W pełni zgadza się ze stwierdzeniem, iż ,,więcej szczęścia wynika z dawania, niż otrzymywania”, więc jeśli pojawia się okazja, stara okazywać drugim bezinteresowną pomoc. Do projektu wniosła pozytywną energię, radość i odrobinę szaleństwa.

Aleksandra Grzeszczak - studentka filologii rosyjskiej studiów I stopnia, najmłodsza z dwójki rodzeństwa. Jej pradziadek walczył w armii Andersa, dziadek był wywieziony na Sybir. "Rękę" do dzieci posiada z bycia nianią oraz starszą kuzynką. W projekcie przydał się jej silny charakter po przodkach do podejmowania decyzji i okiełznania dzieci.

dr Jolanta Fainstein - coach, wspierała emocjonalnie uczestniczki projektu w chwilach zwątpienia i motywowała do działania. Nadzorowała działania. Bacznie czuwała nad każdym aspektem projektu oraz kontrolowała czy wszystko idzie zgodnie z planem. Zaangażowanie mentorki w projekt było bardzo pomocne dla każdej z uczestniczek. Dzięki temu mogły doprowadzić działania do końca z sukcesem. Końcowy efekt projektu - wydanie książki to również jej zasługa.

 

Celem Projektów Solidarności realizowanych w ramach programu Europejski Korpus Solidarności jest umożliwienie kołom naukowym  i organizacjom studenckim oraz młodym aktywistom wywierania pozytywnych zmian tam, gdzie funkcjonują czyli na terenie uczelni, miejscowości, gminy czy na terenie  woj. lubuskiego. Działania są koordynowane przez Biuro Karier UZ, które informuje studentów o kolejnych terminach naborów wniosków, przygotowuje na uczelni szkolenia dot. projektów, pomaga na każdym etapie przygotowywania wniosku, a także wspiera podczas jego realizacji, promuje projekty na swoich MS i w mediach uczelnianych, koordynuje współpracę pomiędzy uczelnią, a Narodową Agencją Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

 

Więcej informacji na temat Projektów Solidarności::

 

wzg / uz
styczeń 17, 2024

Otwarto nowe Centrum Integracyjne dla Uchodźców z Ukrainy

in Ukraina

by user1

Przy ul. Batorego 33 otwarto nowe Centrum Integracyjne dla Uchodźców…
sierpień 14, 2023

„Bajka-Poczytajka” czyli studenckie wsparcie lokalnej społeczności

in Ukraina

by user1

„Bajka-Poczytajka” to jeden z Projektów Solidarności (realizowany w ramach programu…
maj 10, 2023

Zielonogórzanin stracił nogę na wojnie w Ukrainie. Potrzebna pomoc!

in Ukraina

by user1

Uwaga! Pilnie potrzebna pomoc dla Aleksandra Pawlaka, mieszkańca Zielonej Góry,…
marzec 17, 2023

Zielonogórzanie zrobili świece okopowe dla ukraińskich żołnierzy na froncie [ZDJĘCIA]

in Ukraina

by user4

W Krzywym Kominie przy ul. Fabrycznej zielonogórzanie, a także sami…
marzec 10, 2023

Ukraina czeka na świece. Pomóż je przygotować!

in Ukraina

by user1

- Zielonogórzanie, pomóżcie nam stworzyć świece okopowe dla ukraińskich żołnierzy.…

Milczący protest i symboliczne znicze w rocznicę agresji Putina na Ukrainę [ZDJĘCIA / FILM]

- Ten tłum stojący w milczeniu ze zniczami zrobił na mnie ogromne wrażanie – mówi…

Solidarni z Ukrainą - Dziś Milczący protest

W piątek, 24 lutego, mija rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Przez ten czas do…

Będzie „Milczący protest” w Zielonej Górze. Dość mordowania niewinnych ludzi przez Putina!

24 lutego, o godz. 18:00, na placu przed Filharmonią Zielonogórską o odbędzie się „Milczący protest…

Wojna w Ukrainie. Druga fala uchodźców. Jak jest przygotowana Zielona Góra?

W jaki sposób wojna w Ukrainie wpłynęła na życie mieszkańców Zielonej Góry i poszczególnych jednostek…

Kolejna fala uchodzców z Ukrainy? Czy lubuskie jest na to przygotowane?

Czy województwo lubuskie przygotowane jest na kolejną falę uchodźców zza naszej wschodniej granicy? Takie pytanie…

1,5 mln tabletek jodku potasu - To na wypadek uszkodzenia elektrowni w Ukrainie!

Wczoraj wojewoda lubuski spotkał się z prezydentami największych lubuskich miast, aby przedyskutować ewentualną dystrybucję tabletek…

 

Na skróty
Do góry

 

WOŚP Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone