Nauczyciele i uczniowie uczą uchodźców polskiego (ZDJĘCIA)

Zuzanna Sroczyńska, Nikodem Kozłowski, Zofia Adam, Dawid Świątczak i Olexandra Ziborowa pomagają uchodźcom w nauce Zuzanna Sroczyńska, Nikodem Kozłowski, Zofia Adam, Dawid Świątczak i Olexandra Ziborowa pomagają uchodźcom w nauce Fot. Bartosz Mirosławski
W środę, 30 marca, w I Liceum Ogólnokształcącym już po raz trzeci odbyły się zajęcia z języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Oprócz nauczycieli w akcję włączyli się również uczniowie. - Nie można być biernym, gdy ludzie cierpią - przekonują licealiści.  

Na łamach „Łącznika” regularnie opisujemy losy uchodźców z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do Zielonej Góry. Często w tych kontaktach sporą przeszkodę stanowi bariera językowa. W I LO starają się jednak walczyć z tym problemem, organizując dla wszystkich chętnych Ukraińców bezpłatne lekcje języka polskiego.

- Chcemy nauczyć się rozmawiać i pisać, aby później móc kontynuować normalną edukację - podkreśla 19-letnia Katerina Cybeń, która na zajęcia przyszła ze swoją 11-letnią siostrą Seviką. Obie dziewczyny wyjechały podczas rosyjskiej inwazji z ostrzeliwanego Kijowa. W Polsce chcą ułożyć sobie nowe życie, pójść do szkoły, na studia…

Podobnie jest w przypadku Siergieja Urasieva z Dniepru, który na lekcje polskiego przyszedł z córką Valerią i wnukiem Nikitą. - Teraz jesteśmy w Polsce, więc choćby z szacunku dla tutejszej kultury powinniśmy umieć się porozumieć, szczególnie że na miejscu spotkała nas taka wielka dobroć ze strony wszystkich ludzi - twierdzi Siergiej. Ale dodaje, że znając język łatwiej będzie mógł znaleźć pracę.

- Taki właśnie jest główny cel tych zajęć, aby uchodźcy mogli funkcjonować w naszym społeczeństwie - wyjaśnia Bożena Sicińska, polonistka w I LO. Skąd w ogóle wzięła się cała inicjatywa?

- Zaraz po wybuchu wojny założyliśmy na Facebooku grupę, w której nauczyciele zastanawiali się, jak mogą pomóc. Padł pomysł lekcji polskiego. To było jednak nie lada wyzwanie. Nie mieliśmy metodyki, nie znaliśmy języka ukraińskiego. Ale z pomocą przyszły nam osoby z Centrum Edukacyjnego Luma, gdzie przeszliśmy szybkie szkolenie. Usłyszeliśmy również, że jeśli mamy chęć i siłę to na pewno damy radę. To był wielki impuls do działania. Dyrektor Ewa Habich od razu też się zgodziła - tłumaczy B. Sicińska.

Teraz w I LO działają trzy okołodziesięcioosobowe grupy, gdzie z pomocą języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ale też rąk i uśmiechów trwa nauka polskiego. Przychodzą starsi i młodsi Ukraińcy, nastolatkowie i seniorzy uczą się razem. - Najbardziej cenię sobie tę pozytywną atmosferę. Widzę olbrzymią chęć i determinację do nauki, otwartość na wiedzę. Nasi „uczniowie” sami proszą o przedłużenie zajęć. To budujące - zaznacza Anna Zwolak, germanistka.

Co sprawia największą trudność w nauce? - „Szeleszczące” dźwięki, których nie ma w języku ukraińskim, litery takie jak „ł”, „ą” czy „ę”. Ale też słowa, które brzmią tak samo, ale mają inne znaczenie - tłumaczy Olexandra Ziborowa, uczennica I LO, którą w szkole wszyscy nazywają Saszka. Dziewczyna pochodzi z Ukrainy i od sześciu lat mieszka w Zielonej Górze. Teraz w szkole służy jako tłumacz. Ale warto podkreślić, że inni licealiści też starają się pomóc np. poprzez pilnowanie dzieci uchodźców podczas zajęć. - Zgłosiło się tylu młodych ludzi, że nie wystarczy maluchów, z którymi mogliby się bawić - śmieje się B. Sicińska.

- Tak po prostu trzeba - przyznają Nikodem Kozłowski oraz Dawid Świątczak, których spotykamy przed lekcjami. Skąd u młodych ludzi taka chęć pomocy? - Nie można być biernym ani bezczynnym w takiej sytuacji. Te osoby wiele wycierpiały, a dzięki temu może być im nieco lżej w życiu - zgodnie przekonują.

Zajęcia w I LO mają potrwać do końca roku szkolnego.

md-łz


styczeń 17, 2024

Otwarto nowe Centrum Integracyjne dla Uchodźców z Ukrainy

in Ukraina

by user1

Przy ul. Batorego 33 otwarto nowe Centrum Integracyjne dla Uchodźców…
sierpień 14, 2023

„Bajka-Poczytajka” czyli studenckie wsparcie lokalnej społeczności

in Ukraina

by user1

„Bajka-Poczytajka” to jeden z Projektów Solidarności (realizowany w ramach programu…
maj 10, 2023

Zielonogórzanin stracił nogę na wojnie w Ukrainie. Potrzebna pomoc!

in Ukraina

by user1

Uwaga! Pilnie potrzebna pomoc dla Aleksandra Pawlaka, mieszkańca Zielonej Góry,…
marzec 17, 2023

Zielonogórzanie zrobili świece okopowe dla ukraińskich żołnierzy na froncie [ZDJĘCIA]

in Ukraina

by user4

W Krzywym Kominie przy ul. Fabrycznej zielonogórzanie, a także sami…
marzec 10, 2023

Ukraina czeka na świece. Pomóż je przygotować!

in Ukraina

by user1

- Zielonogórzanie, pomóżcie nam stworzyć świece okopowe dla ukraińskich żołnierzy.…

Milczący protest i symboliczne znicze w rocznicę agresji Putina na Ukrainę [ZDJĘCIA / FILM]

- Ten tłum stojący w milczeniu ze zniczami zrobił na mnie ogromne wrażanie – mówi…

Solidarni z Ukrainą - Dziś Milczący protest

W piątek, 24 lutego, mija rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Przez ten czas do…

Będzie „Milczący protest” w Zielonej Górze. Dość mordowania niewinnych ludzi przez Putina!

24 lutego, o godz. 18:00, na placu przed Filharmonią Zielonogórską o odbędzie się „Milczący protest…

Wojna w Ukrainie. Druga fala uchodźców. Jak jest przygotowana Zielona Góra?

W jaki sposób wojna w Ukrainie wpłynęła na życie mieszkańców Zielonej Góry i poszczególnych jednostek…

Kolejna fala uchodzców z Ukrainy? Czy lubuskie jest na to przygotowane?

Czy województwo lubuskie przygotowane jest na kolejną falę uchodźców zza naszej wschodniej granicy? Takie pytanie…

1,5 mln tabletek jodku potasu - To na wypadek uszkodzenia elektrowni w Ukrainie!

Wczoraj wojewoda lubuski spotkał się z prezydentami największych lubuskich miast, aby przedyskutować ewentualną dystrybucję tabletek…

 

Na skróty
Do góry

 

WOŚP Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone