Solidarni z Ukrainą - Dziś Milczący protest

W zeszłym roku hala akrobatyczna przy ul. Urszuli stała się dla wielu osób tymczasowym domem. Widok ciągnących się łóżek polowych, walizek, zwierząt i dobytku pozostanie z nami na zawsze. W zeszłym roku hala akrobatyczna przy ul. Urszuli stała się dla wielu osób tymczasowym domem. Widok ciągnących się łóżek polowych, walizek, zwierząt i dobytku pozostanie z nami na zawsze. Fot. Bartosz Mirosławski
W piątek, 24 lutego, mija rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Przez ten czas do Polski napłynęły miliony uchodźców uciekających przed koszmarem rosyjskiej inwazji. Tysiące osób schronienie znalazło w Zielonej Górze. Jak sobie radzą w naszym mieście? Dziś o godz. 18:00, na placu przed Filharmonią Zielonogórską o odbędzie się „Milczący protest w obronie niewinnych zabijanych przez zbrodniarza Putina”.

 

Słyszymy ich na ulicy, w sklepie, szkole, autobusie. Są wśród nas, żyją, pracują, mają plany i marzenia. 12 miesięcy po tym, jak Władimir Putin rozpętał największy konflikt w Europie od czasu II wojny światowej, uchodźcy z Ukrainy stali się ważną częścią naszej społeczności. Ale na początku nie było łatwo i bez dwóch zdań podziękowania należą się mieszkańcom, którzy wzięli udział w „wielkim zrywie”. Ile serca wykazali ci, którzy spontanicznie organizowali zbiórki darów dla Ukrainy, m.in. na parkingu przy dawnym Tesco. A później przyszedł drugi etap, gdy uchodźcy zaczęli docierać do Zielonej Góry, gdy trzeba było zapewnić im schronienie, dokumenty, pracę. Łączna kwota wypłaconych dla nich zasiłków to 17 mln złotych.

Wszyscy staraliśmy się pomóc, miasto zorganizowało również tymczasowe miejsca dyslokacyjne m.in. w hali akrobatycznej przy ul. Urszuli. Widok ciągnących się łóżek polowych, walizek, zwierząt i dobytku, który można było zabrać uciekając przed bombardowaniem, pozostanie z nami na zawsze - przez ten jeden punkt przewinęło się łącznie 1.040 osób kobiet, mężczyzn i dzieci. Część z nich już opuściła Zieloną Górę, ale część została, nie mogąc wrócić do ojczyzny.

 

24 lutego, o godz. 18:00, na placu przed Filharmonią Zielonogórską o odbędzie się „Milczący protest w obronie niewinnych zabijanych przez zbrodniarza Putina”. - Nie będzie przemówień ani okrzyków. To będzie wyraz Solidarności z Ukrainą oraz uczczenie pamięci niewinnych dzieci, które zginęły z rąk rosyjskich bandytów – czytamy na stronie wydarzenia. Podczas tego protestu organizatorzy zapalą 500 zniczy, które będą symbolem niemal 500 niewinnych dzieci zabitych na wojnie.

 

24 lutego 2022 roku krwią zapisał się na kartach współczesnej historii. Tego dnia rozpoczął się brutalny atak Rosji na Ukrainę. Według oficjalnych informacji od początku wojny w Ukrainie armia rosyjska zamordowała ponad 9 tys. cywilów (poinformował 17.01.2023 r. szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak). Pozarządowe organizacje działające na Ukrainie podają, że zabito ponad 16 tys. cywilów, natomiast z nieoficjalnych szacunków opublikowanych przez sztab generalny armii USA wynika, że Rosjanie wymordowali nawet 40 tys. niewinnych Ukraińców. Ukraińskie miasta po bombardowaniach zniknęły z powierzchni ziemi, a w lasach, na polach i w ruinach budynków odnajdywane są masowe groby i sale tortur, w których dochodziło do gwałtów.

Rosjanie zabili blisko 500 dzieci, a niemal 1000 innych zostało rannych – to dane podawane przez informacyjną agencję Ukrinform, która powołuje się na dane Prokuratury Generalnej Ukrainy. Według ukraińskich urzędników najwięcej dzieci zostało rannych w obwodach donieckim, charkowskim i kijowskim. Natomiast bombardowania i ostrzały prowadzone przez rosyjskie siły zbrojne na Ukrainie dotknęły ponad 3 tys. szkół, z których ponad 330 zostało całkowicie zniszczonych.

Milczący protest będzie wyrazem Solidarności z Ukrainą oraz uczczeniem pamięci cywilów, bestialsko wymordowanych na rozkaz zbrodniarza Wladimira Putina. Podczas tego wydarzenia nie będzie przemówień ani okrzyków. Przynieście ze sobą zdjęcia, plakaty i grafiki ukazujące rosyjską zbrodnię. Zapalimy też 500 zniczy, które będą symbolem niemal 500 niewinnych dzieci zabitych na wojnie.

24 lutego 2023 r. o godz. 18:00 spotkajmy się przed Filharmonią i wyraźmy nasz sprzeciw wobec bestialskich działań rosyjskich zbrodniarzy.

 

 

(md)
styczeń 17, 2024

Otwarto nowe Centrum Integracyjne dla Uchodźców z Ukrainy

in Ukraina

by user1

Przy ul. Batorego 33 otwarto nowe Centrum Integracyjne dla Uchodźców…
sierpień 14, 2023

„Bajka-Poczytajka” czyli studenckie wsparcie lokalnej społeczności

in Ukraina

by user1

„Bajka-Poczytajka” to jeden z Projektów Solidarności (realizowany w ramach programu…
maj 10, 2023

Zielonogórzanin stracił nogę na wojnie w Ukrainie. Potrzebna pomoc!

in Ukraina

by user1

Uwaga! Pilnie potrzebna pomoc dla Aleksandra Pawlaka, mieszkańca Zielonej Góry,…
marzec 17, 2023

Zielonogórzanie zrobili świece okopowe dla ukraińskich żołnierzy na froncie [ZDJĘCIA]

in Ukraina

by user4

W Krzywym Kominie przy ul. Fabrycznej zielonogórzanie, a także sami…
marzec 10, 2023

Ukraina czeka na świece. Pomóż je przygotować!

in Ukraina

by user1

- Zielonogórzanie, pomóżcie nam stworzyć świece okopowe dla ukraińskich żołnierzy.…

Milczący protest i symboliczne znicze w rocznicę agresji Putina na Ukrainę [ZDJĘCIA / FILM]

- Ten tłum stojący w milczeniu ze zniczami zrobił na mnie ogromne wrażanie – mówi…

Solidarni z Ukrainą - Dziś Milczący protest

W piątek, 24 lutego, mija rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Przez ten czas do…

Będzie „Milczący protest” w Zielonej Górze. Dość mordowania niewinnych ludzi przez Putina!

24 lutego, o godz. 18:00, na placu przed Filharmonią Zielonogórską o odbędzie się „Milczący protest…

Wojna w Ukrainie. Druga fala uchodźców. Jak jest przygotowana Zielona Góra?

W jaki sposób wojna w Ukrainie wpłynęła na życie mieszkańców Zielonej Góry i poszczególnych jednostek…

Kolejna fala uchodzców z Ukrainy? Czy lubuskie jest na to przygotowane?

Czy województwo lubuskie przygotowane jest na kolejną falę uchodźców zza naszej wschodniej granicy? Takie pytanie…

1,5 mln tabletek jodku potasu - To na wypadek uszkodzenia elektrowni w Ukrainie!

Wczoraj wojewoda lubuski spotkał się z prezydentami największych lubuskich miast, aby przedyskutować ewentualną dystrybucję tabletek…

 

Na skróty
Do góry

 

WOŚP Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone