System działa, koniec z kolejkami [ZDJĘCIA]

- Kiedy ma się u boku siostrę, która od czterech lat mieszka w Zielonej Górze, wypełnienie wniosku w alfabecie łacińskim nie stanowi większego problemu – mówi pani Tatiana, która po numer PESEL przyszła z panią Natalią. - Kiedy ma się u boku siostrę, która od czterech lat mieszka w Zielonej Górze, wypełnienie wniosku w alfabecie łacińskim nie stanowi większego problemu – mówi pani Tatiana, która po numer PESEL przyszła z panią Natalią. fot. Bartosz Mirosławski UM
W zielonogórskim Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Długiej praca wre na okrągło – od rana do wieczora, siedem dni w tygodniu. To tu uchodźcom wojennym z Ukrainy są nadawane numery PESEL. Każdego dnia do wydziału spraw obywatelskich trafia 120 wniosków.

 

Pani Tatiana z ukraińskiego Żytomierza nie ma problemów z komunikacją. W zielonogórskim urzędzie jej osobistą tłumaczką jest siostra – pani Natalia, która mieszka u nas od czterech lat. Wspólnie wypełniają wniosek wielkimi literami w alfabecie łacińskim.

- To nie takie trudne – komentuje pani Tatiana. – I nie zajmuje dużo czasu.

- Na załatwienie sprawy trzeba poświęcić około 30-40 minut – uzupełnia Agnieszka Gnyp, która na co dzień pracuje w administracji celnej, a przy ul. Długiej pomaga uchodźcom wojennym z Ukrainy wypełniać wnioski o nadanie numeru PESEL. Proces ruszył 16 marca. – Na miejscu jest tłumacz oraz fotograf, pobierany jest również odcisk palca. Można również uzyskać pomoc w stworzeniu profilu zaufanego.

PESEL to pierwszy krok, by otrzymać pomoc medyczną, socjalną, skorzystać z systemu edukacji, podjąć legalną pracę czy rozpocząć działalność gospodarczą.

- W sali są również stanowiska przedstawicieli ZUSu, Urzędu Pracy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, gdzie można zasięgnąć informacji co do dalszych kroków działania – mówi Małgorzata Ostrowska, naczelnik wydziału spraw obywatelskich UM.

Wydział przy pracuje od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-20.00, w soboty i niedziele od 8.00 do 20.00. Pracownicy się rotują. Na kolejki nie można narzekać. Po fali, która pojawiła się przy ul. Długiej pierwszego dnia, przyjął się „system biletowy”. – W piątki wydawane są numerki na cały tydzień. Dzięki temu interesanci przychodzą w wyznaczony wcześniej dzień i nie są narażeni na czekanie godzinami w kolejce – tłumaczy M. Ostrowska. – Kumulacja interesantów występuje jedynie w piątki, kiedy są wydawane bilety. W pozostałe dni nie ma tłoku, wszyscy są przyjmowani w wyznaczonym terminie. Staramy się, by załatwienie formalności przebiegało w możliwie jak najbardziej komfortowych warunkach.

- W Zielonej Górze utworzono jeden z najlepiej działających punktów nadawania numerów PESEL na zachodzie Polski – komentuje Krzysztof Kaliszuk, zastępca prezydenta Zielonej Góry.

Sporo kobiet przychodzi z dziećmi. Dla najmłodszych jest przygotowany kącik, gdzie mogą pobawić się czy porysować, gdy mamy załatwiają formalności. Do wydziału przy ul. Długiej codziennie trafia 120 wniosków o nadanie numeru PESEL. – Kiedy trafią do nas kolejne czytniki linii papilarnych, będziemy nadawać ponad 200 numerów PESEL dziennie – dodaje K. Kaliszuk.

Obywatele Polski, jak do tej pory, wnioski składają w siedzibie wydziału spraw obywatelskich przy ul. Grottgera 7. O nadanie numeru PESEL ubiegają się rodzice dzieci urodzonych poza granicami kraju. Mają do dyspozycji dwa stanowiska. Nie widać wzmożonego ruchu. Rodzice dzieci urodzonych w Polsce, tak jak dotychczas, wszystkie formalności załatwią w Urzędzie Stanu Cywilnego, również przy ul. Grottgera 7.

 

 

(ah) - łz
styczeń 17, 2024

Otwarto nowe Centrum Integracyjne dla Uchodźców z Ukrainy

in Ukraina

by user1

Przy ul. Batorego 33 otwarto nowe Centrum Integracyjne dla Uchodźców…
sierpień 14, 2023

„Bajka-Poczytajka” czyli studenckie wsparcie lokalnej społeczności

in Ukraina

by user1

„Bajka-Poczytajka” to jeden z Projektów Solidarności (realizowany w ramach programu…
maj 10, 2023

Zielonogórzanin stracił nogę na wojnie w Ukrainie. Potrzebna pomoc!

in Ukraina

by user1

Uwaga! Pilnie potrzebna pomoc dla Aleksandra Pawlaka, mieszkańca Zielonej Góry,…
marzec 17, 2023

Zielonogórzanie zrobili świece okopowe dla ukraińskich żołnierzy na froncie [ZDJĘCIA]

in Ukraina

by user4

W Krzywym Kominie przy ul. Fabrycznej zielonogórzanie, a także sami…
marzec 10, 2023

Ukraina czeka na świece. Pomóż je przygotować!

in Ukraina

by user1

- Zielonogórzanie, pomóżcie nam stworzyć świece okopowe dla ukraińskich żołnierzy.…

Milczący protest i symboliczne znicze w rocznicę agresji Putina na Ukrainę [ZDJĘCIA / FILM]

- Ten tłum stojący w milczeniu ze zniczami zrobił na mnie ogromne wrażanie – mówi…

Solidarni z Ukrainą - Dziś Milczący protest

W piątek, 24 lutego, mija rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Przez ten czas do…

Będzie „Milczący protest” w Zielonej Górze. Dość mordowania niewinnych ludzi przez Putina!

24 lutego, o godz. 18:00, na placu przed Filharmonią Zielonogórską o odbędzie się „Milczący protest…

Wojna w Ukrainie. Druga fala uchodźców. Jak jest przygotowana Zielona Góra?

W jaki sposób wojna w Ukrainie wpłynęła na życie mieszkańców Zielonej Góry i poszczególnych jednostek…

Kolejna fala uchodzców z Ukrainy? Czy lubuskie jest na to przygotowane?

Czy województwo lubuskie przygotowane jest na kolejną falę uchodźców zza naszej wschodniej granicy? Takie pytanie…

1,5 mln tabletek jodku potasu - To na wypadek uszkodzenia elektrowni w Ukrainie!

Wczoraj wojewoda lubuski spotkał się z prezydentami największych lubuskich miast, aby przedyskutować ewentualną dystrybucję tabletek…

 

Na skróty
Do góry

 

WOŚP Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone