As w rękawie i nasz miejski, oryginalny skarb [ZDJĘCIA]

As w rękawie i nasz miejski, oryginalny skarb [ZDJĘCIA] fot. Bartosz Mirosławski
Jeszcze tam nie byliście? To wciąż macie szansę! Możecie wybrać się na nietypowe i bardzo zielonogórskie święto. Do niedzieli trwają Dni Otwartych Piwnic Winiarskich.

 

Obowiązuje jedna zasada: wstęp do wszystkich piwnic jest bezpłatny, ale za wino sami płacimy. - Część imprez towarzyszących jest biletowana, część jest za darmo. Jest ich bardzo dużo - mówi Bartłomiej Gruszka, prezes Fundacji Tłocznia, która jest organizatorem przedsięwzięcia. Dni są finansowane przez miasto w ramach obchodów jubileuszu 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich.

 

Spały tu koronowane głowy

- Otworzyliśmy 23 piwnice, w których swoje wyroby prezentują 32 winnice - wylicza B. Gruszka. - To rekord. Dotychczas nigdy tylu nie było. Z edycji na edycję jest ich coraz więcej. Z tego powodu do Zielonej Góry przyjeżdża coraz więcej turystów. Podziwiają to, co mamy najcenniejszego, czego gdzie indziej nie ma. Mam nadzieję, że za jakiś czas zielonogórskie piwnice będą rozpoznawalne nie tylko w Polsce, ale również w Europie.

Jedna z takich piwnic należy do Przemysława Karwowskiego, który odnowił ją z wielkim pietyzmem. Znajduje się w dawnym Domu Stanów Ziemskich przy ul. Sikorskiego 6. Budynek powstał w 1690 r.

- To miejsce z historią. Tutaj nocowały koronowane głowy: August II Mocny, Fryderyk Wilhelm czy Fryderyk II Wielki - opowiada P. Karwowski, pokazując piwnicę prezydentowi Januszowi Kubickiemu i Bachusowi. - Mogą państwo sami stwierdzić, jak wygląda po remoncie. Piwnice to nasz skarb. Wyróżnik miasta i nasz as w rękawie. Żadne inne miasto nie ma takiej historii i takiego asa. Mam nadzieję, że ta impreza wpisze się w kalendarz na zawsze.

 

Nie spacer, ale maraton

W tym czasie prezydent i Bachus zakładali sobie na szyję zawieszki. To torebka z kieliszkiem w środku, planem święta i kuponami na degustację wina. Takie pakiety kupują turyści (zielonogórzanie również) i wędrują z nimi od piwnicy do piwnicy degustując wino.

- Dni Otwartych Piwnic to taki moment, kiedy możemy się pochwalić owocami naszej ciężkiej pracy. W taki bardziej kameralny sposób. Mamy wtedy czas, żeby porozmawiać z gośćmi. Serdecznie państwa zapraszam - zachęca Katarzyna Żelazny z winnicy Żelazny. Jej stoisko znajduje się w Sali Szeptów przy ul. Sowińskiego.

To jest prawdziwe święto wina, bo każdy winiarz ma po kilka propozycji swoich wyrobów. W sumie do wyboru będzie może 200, może 300 różnych win.

- Tym razem ustaliśmy z Bachusem, że nie będzie to spacer, lecz maraton. Przejść przez wszystkie 23 piwnice i spróbować wyrobów z 32 winnic? Bez pomocy Bachusa nikt nie będzie w stanie tego zrobić - żartuje prezydent Kubicki.

- Nikt - Bachus zgadza się z prezydentem. - Pomogę. Damy radę.

- Zapraszamy wszystkich na maraton po naszych zielonogórskich piwnicach winiarskich. Gratuluję Fundacji Tłocznia wspaniałej inicjatywy, wspaniałego pomysłu - mówi J. Kubicki. Wspaniała impreza i fajnie się rozwija. Zielona Góra była, jest i będzie stolicą polskiego wina. Zapraszam do napełnienia pucharów i zwiedzania piwnic.

 

 

(tc)
wrzesień 22, 2023

W niedzielę spacer do Nowej Soli

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (24.09) na kolejny spacer…
wrzesień 22, 2023

Bez spektaklu i bez mandatów

Podczas spektaklu „Imię” na salę wkroczył… policjant. Rozpoczęło to lawinę…
wrzesień 22, 2023

Winobranie, Winobranie i po Winobraniu [FELIETON]

To było chyba najfajniejsze Winobranie od lat. Choć to zasługa…
wrzesień 22, 2023

Wycieczka śladami księżnej Dino

To już kolejna edycja wspólnych wyjazdów, podczas których dotykamy miejsc…
wrzesień 22, 2023

Włamywacz do aut zatrzymany! Kradł na terenie zielonogórskich osiedli!

Zielonogórscy policjanci służby kryminalnej zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne włamania…

Piękny jubileusz 50-lecia siedziby SP nr 1 - „Aby nie zatarły się wspomnienia!” [ZDJĘCIA]

Szkoła Podstawowa nr 1, czyli najstarsza szkoła w mieście, świętowała dzisiaj 50-lecie funkcjonowania w gmachu…

Tłumy na Dniu Otwartym MZK [ZDJĘCIA]

Dzień otwarty w Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze przyciągnął tłumy mieszkańców. To była prawdziwa…

Ponad tysiąc kiełbasek i największe dmuchańce na świecie! To było cudowne pożegnanie lata [ZDJĘCIA]

- Dzieci szaleją na dmuchańcach, my jemy ostatnie kiełbaski z grilla w tym sezonie. Fajnie…

Tor Spartakusa i Labirynt Minotaura w Dolinie Gęśnika

Jutro (23 września) w godz. 12-16 odbędzie Grillowane Party w Dolinie Gęśnika. Wstęp na wydarzenie,…

ZGK ogłasza konkurs! Ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście?

Zastanawiacie się ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście? Tego dowiemy się już w…

Dziś autobusami MZK jeździmy bez biletów. Co trzeba zrobić?

Weź ze sobą ważny dowód rejestracyjny swojego samochodu oraz prawo jazdy (dokument papierowy lub elektroniczny)…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.