Pan od szampana - Historia budynku przy ul.Moniuszki

Trzeba jednak pamiętać, że nazwa szampan zastrzeżona jest jedynie dla win musujących powstających we Francji, w Szampanii. Jednak 200 lat temu takimi zastrzeżeniami nikt się nie przejmował. To przy dzisiejszej ul. Moniuszki w 1826 r. Karl Samuel Häusler, Friedrich Gottlob Förster i August Grempler założyli winiarnię, w której produkowano wina musujące.
Do historii przeszła jako wytwórnia Gremplera.
Żeby poprawić jakość szampanów (przez Niemców nazywanych sektami), zaczęto sprowadzać surowiec z Francji. Z tego kraju ściągano również fachowców.
Jednym z nich był Jose Jourdan, który sprawował nadzór nad wyrobem trunku. Przedstawiano go nawet jako dyrektora wytwórni szampana. To prawdopodobnie jego umiejętnościom zielonogórzanie zawdzięczali międzynarodowe sukcesy.
Wprowadzono francuskie nazwy: Eperanay, Remis i Versaney. Wyroby Gremplera były nagradzane na targach w Paryżu (1855 r.), Londynie (1862 r.) i Wiedniu (1873 r.).
Jose Jourdan trafił do Zielonej Góry z Epernay we Francji. Tu ożenił się i miał sześcioro dzieci. W 1866 r. wybudował duży dom przy ul. Moniuszki 31 na wprost wejścia do winiarni. Potocznie nazywano go willą Jourdana. Wystarczyło dosłownie przejść przez ulicę, by znaleźć się na wewnętrznym dziedzińcu wytwórni win. Po śmierci Jourdana od 1877 r. dom należał do wdowy po nim. Teraz budynek ma zostać odnowiony.
Fot. Bartosz Mirosławski / ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej
https://wiadomoscizg.pl/informacje/pan-od-szampana-historia-budynku-przy-ul-moniuszki#sigProId80b871acbc
(tc)