Zesłańcy Sybiru mają szkołę swojego imienia [ZDJĘCIA/VIDEO]

Zesłańcy Sybiru mają szkołę swojego imienia [ZDJĘCIA/VIDEO] fot. Piotr Jędzura ŁZ
Dzisiaj (21.09) w Filharmonii Zielonogórskiej, Technikum nr 5 i Branżowa Szkoła nr 1 w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze, działająca przy ul. Botanicznej 66 otrzymała nazwę Zesłańców Sybiru.

 

 

 

 

Decyzję w sprawie nadania szkole imienia Zesłańców Sybiru, podjęła Rada Miasta Zielona Góra. Uchwałę rady uroczyście odczytał przewodniczący Piotr Barczak.

- Społeczność naszej szkoły po kilkuletnich dyskusjach i przygotowaniach zdecydowała się na nadanie imienia Zesłańców Sybiru dwóm naszym placówkom - mówiła Bożena Bogucka, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze. – Nie można budować przyszłości bez pamięci, prawdy i wybaczania. Pamięć o zesłańcach Sybiru jest jednym z ważniejszych elementów kształcenia naszej tożsamości narodowej i wychowania patriotycznego. Dzięki temu uczniowie mają możliwość wyboru autorytetu godnego naśladowania i popularyzacji ideałów, którym Sybiracy byli wierni. Już na stałe wpisali się do panteonu narodowych bohaterów.

 

Spełniły się nasze marzenia!

- Ta uroczystość ma dla Sybiraków charakter szczególny - przekonywał Wacław Mandryk, prezes Stowarzyszenia oddziału Związku Sybiraków w Zielonej Górze i wiceprezes zarządu głównego Sybiraków w Warszawie. – Spełnia się nasze wieloletnie marzenie, aby jedna z zielonogórskich szkół mogła być nazwana imieniem Zesłańców Sybiru. Termin uroczystości nie jest przypadkowy, zbiega się z 82. rocznicą napaści sowieckiej Rosji na wschodnie tereny Polski 17 września 1939 r. Pakt Ribbentrop-Mołotow o czwartym rozbiorze Polski stał się faktem. Polska jako państwo zniknęła z mapy Polski.

W. Mandryk podkreślał, że Syberia dla Polaków to nie nazwa geograficzna na mapie świata, a miejsce katorgi i tortur narodu polskiego już od XVI wieku, najpierw przez Rosję carską, potem sowiecką – Zsyłano setki tysięcy osób na nieludzką ziemię, często nazywanym białym krematorium. Szczególnych okrucieństw Polacy doświadczyli podczas drugiej wojny światowej. Zsyłki Polaków na Syberię do Kazachstanu i Syberię miały charakter masowy. Szacuje się, że latach 1939-1956 zesłano ok. 1,5 osób. Po wojnie ofiarą zbrodniczego reżimu stalinowskiego padli bohaterowie polskiego państwa podziemnego, Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych – przypominał W. Mandryk. – Uroczystość nadania imienia dla dwóch szkół, to dowód na to, że powstał trwały znak pamięci o tych tragicznych losach narodu polskiego.

Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych zwróciła się do Sybiraków. – Kochani, wiem, że dzisiaj jesteście bardzo szczęśliwi, bo spełniają się wasze oczekiwania. Od zawsze zabiegaliście o pamięć, byliście świadkami otwarcia muzeum w Białymstoku poświęcone wydarzeniom na wschodzie. To wy staraliście się kilka lat temu o postawienie pomnika Matki Sybiraczki.

W. Haręźlak mówiła, że od teraz to uczniowie będą musieli przypominać o tym, co wydarzyło się podczas drugiej wojny światowej.

Na uroczystość przybyli między innymi uczniowie i nauczyciele zielonogórskich szkół, Katarzyna Pernal-Wyderkiewicz, lubuska wicekurator oświaty, przedstawiciele wojewody lubuskiego i żołnierze.

 

fot. Piotr Jędzura ŁZ

 

rk

 

kwiecień 22, 2024

Zabraknie prądu w Zielonej Górze i okolicach

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
kwiecień 19, 2024

Fenomen zielonogórskich szóstek piłkarskich

W mieście, w którym futbol nie jest pierwszym wyborem ani…
kwiecień 19, 2024

Dołącz do „Zastalowców”

Kto czyta nuty, może dołączyć do muzyków Zastalu choćby dziś.…
kwiecień 18, 2024

W niedzielę spacer do Droszkowa

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (21.04) na kolejny spacer…
kwiecień 19, 2024

Tak steruje światłami, że autobus jedzie krócej

Inteligentny System Transportu (ITS) miał dać pierwszeństwo miejskim autobusom. Pierwsze…

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny,…

OFICJALNE WYNIKI wyborów prezydenckich: Pabierowski 57,45%, Kubicki 42,54%

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne rezultaty drugiej tury wyborów prezydenckich w Zielonej Górze.

J.Kubicki kończy kampanię: Dzisiaj mam dla Was zaproszenie do współrządzenia Zieloną Górą [WIDEO / ZDJĘCIA]

– To była intensywna, ale wspaniała kampania – powiedział dziś prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.…

Nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę [FELIETON]

Znam obu kandydatów na prezydenta - pisze felietonista Andrzej Brachmański. - Kubicki, człowiek z wadami.…

Mieć własne cztery kąty. Miasto buduje mieszkania

We wtorek w Planetarium Wenus ponad 100 zielonogórzan, którzy najdłużej czekają na przyznanie komunalnego lokalu,…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.