Zesłańcy Sybiru mają szkołę swojego imienia [ZDJĘCIA/VIDEO]

Zesłańcy Sybiru mają szkołę swojego imienia [ZDJĘCIA/VIDEO] fot. Piotr Jędzura ŁZ
Dzisiaj (21.09) w Filharmonii Zielonogórskiej, Technikum nr 5 i Branżowa Szkoła nr 1 w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze, działająca przy ul. Botanicznej 66 otrzymała nazwę Zesłańców Sybiru.

 

 

 

 

Decyzję w sprawie nadania szkole imienia Zesłańców Sybiru, podjęła Rada Miasta Zielona Góra. Uchwałę rady uroczyście odczytał przewodniczący Piotr Barczak.

- Społeczność naszej szkoły po kilkuletnich dyskusjach i przygotowaniach zdecydowała się na nadanie imienia Zesłańców Sybiru dwóm naszym placówkom - mówiła Bożena Bogucka, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze. – Nie można budować przyszłości bez pamięci, prawdy i wybaczania. Pamięć o zesłańcach Sybiru jest jednym z ważniejszych elementów kształcenia naszej tożsamości narodowej i wychowania patriotycznego. Dzięki temu uczniowie mają możliwość wyboru autorytetu godnego naśladowania i popularyzacji ideałów, którym Sybiracy byli wierni. Już na stałe wpisali się do panteonu narodowych bohaterów.

 

Spełniły się nasze marzenia!

- Ta uroczystość ma dla Sybiraków charakter szczególny - przekonywał Wacław Mandryk, prezes Stowarzyszenia oddziału Związku Sybiraków w Zielonej Górze i wiceprezes zarządu głównego Sybiraków w Warszawie. – Spełnia się nasze wieloletnie marzenie, aby jedna z zielonogórskich szkół mogła być nazwana imieniem Zesłańców Sybiru. Termin uroczystości nie jest przypadkowy, zbiega się z 82. rocznicą napaści sowieckiej Rosji na wschodnie tereny Polski 17 września 1939 r. Pakt Ribbentrop-Mołotow o czwartym rozbiorze Polski stał się faktem. Polska jako państwo zniknęła z mapy Polski.

W. Mandryk podkreślał, że Syberia dla Polaków to nie nazwa geograficzna na mapie świata, a miejsce katorgi i tortur narodu polskiego już od XVI wieku, najpierw przez Rosję carską, potem sowiecką – Zsyłano setki tysięcy osób na nieludzką ziemię, często nazywanym białym krematorium. Szczególnych okrucieństw Polacy doświadczyli podczas drugiej wojny światowej. Zsyłki Polaków na Syberię do Kazachstanu i Syberię miały charakter masowy. Szacuje się, że latach 1939-1956 zesłano ok. 1,5 osób. Po wojnie ofiarą zbrodniczego reżimu stalinowskiego padli bohaterowie polskiego państwa podziemnego, Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych – przypominał W. Mandryk. – Uroczystość nadania imienia dla dwóch szkół, to dowód na to, że powstał trwały znak pamięci o tych tragicznych losach narodu polskiego.

Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych zwróciła się do Sybiraków. – Kochani, wiem, że dzisiaj jesteście bardzo szczęśliwi, bo spełniają się wasze oczekiwania. Od zawsze zabiegaliście o pamięć, byliście świadkami otwarcia muzeum w Białymstoku poświęcone wydarzeniom na wschodzie. To wy staraliście się kilka lat temu o postawienie pomnika Matki Sybiraczki.

W. Haręźlak mówiła, że od teraz to uczniowie będą musieli przypominać o tym, co wydarzyło się podczas drugiej wojny światowej.

Na uroczystość przybyli między innymi uczniowie i nauczyciele zielonogórskich szkół, Katarzyna Pernal-Wyderkiewicz, lubuska wicekurator oświaty, przedstawiciele wojewody lubuskiego i żołnierze.

 

fot. Piotr Jędzura ŁZ

 

rk

 

październik 15, 2021

Tu możesz znaleźć skarby

Szperowisko to działająca od kilku miesięcy inicjatywa Zakładu Gospodarki Komunalnej.…
październik 15, 2021

Kiedy zielonogórzanie biorą najchętniej ślub?

Wciąż trwa sezon ślubny, który w tym roku wydłużył się…
październik 15, 2021

Wiemy co radni zaplanowali na Kaczym Dole! W sobotę konsultacje z mieszkańcami! [WIZUALIZACJE/PLANY]

Betonowa pustynia pomiędzy skateparkiem a placem zabaw na osiedlu Słonecznym…
październik 15, 2021

Tak wygląda zielonogórski prototyp roweru „HANDBIKE” dla osób niepełnosprawnych [ZDJĘCIA]

W piątek (15.10) w siedzibie Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył…
październik 15, 2021

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej powiesił domki dla wiewiórek

W czwartek (14 października), pracownicy Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej rozwiesili w…

Tusk i Sługocki [FELIETON]

Polityczna Polska żyła w minionych dniach protestami przeciwko wyrokowi Trybunału magister Przyłębskiej, odrzucającemu świętą zasadę…

Rowerowa Masa Krytyczna - najwięksi twardziele rowerowi jechali w deszczu [ZDJĘCIA]

W piątek (15 października) ulicami Zielonej Góry przejechała rowerowa Nocna Masa Krytyczna. – W tym…

Obwodnica Zachodnia - Konsultacje społeczne ruszą już niebawem!

Czas na wybranie najlepszego wariantu dla obwodnicy zachodniej. Jak powiedział w „Rozmowie na 96 FM”…

Mejza zostanie wiceministrem sportu

To już pewne Łukasz Mejza zostanie wiceministrem sportu. Informację potwierdził wczoraj wicepremier i prezes PiS…

Dzisiaj ujęcie z karuzelą - Myślicie, że była tu na stałe?

To miejsce prezentowałem już kilka razy, głównie pokazując huśtawki, zjeżdżalnie i zabawy sportowe. Dzisiaj inne…

Zielona Góra i gruzińskie Batumi zacieśniają współpracę

Delegacja urzędu miasta gości w gruzińskim Batumi. We wtorek (12 października) prezydent Janusz Kubicki podpisał…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.