Druga kondygnacja gotowa, za chwilę pora na dach [ZDJĘCIA]

Zakład przy ul. Prostej zyska kolejne 680 mkw. powierzchni użytkowej Zakład przy ul. Prostej zyska kolejne 680 mkw. powierzchni użytkowej fot. Piotr Jędzura
W błyskawicznym tempie rośnie nowe skrzydło zakładu pielęgnacyjno - opiekuńczego na Zaciszu. Zakład prowadzony jest przez Ośrodek Integracji Społecznej przy parafii św. Józefa Oblubieńca. O zamiarze jego kolejnej rozbudowy pisaliśmy w czerwcu. Prace ruszyły miesiąc później.

 

- I to od razu z kopyta - tryska entuzjazmem Sebastian Jagiełowicz, pracownik OIS. - Druga kondygnacja nowego skrzydła już jest gotowa i za chwilę będzie montowana konstrukcja dachowa!

Rzeczywiście, na budowie praca wre, budowlańcy krzątają się niczym mrówki. Wykonawcą robót jest Zakład Remontowo-Budowlany Maciej Jakuboszczak, ten sam, który cztery lata temu przy budynku ośrodka postawił pierwszą dobudówkę. Teraz zakład przy ul. Prostej zyska kolejne 680 mkw. powierzchni użytkowej, zamknięte w niemal bliźniaczym, dwukondygnacyjnym skrzydle.

 

Nowe skrzydło

Na parterze nowej dobudówki ma powstać osiem pokoi z 16 miejscami dla pacjentów wymagających całodobowej opieki medycznej (dziś zakład dysponuje 54 łóżkami, będzie miał 70), a na piętrze rehabilitacja, która zostanie wyprowadzona z przyziemia i powiększona. Nowe skrzydło, wzorem pierwszej dobudówki, zostanie zespolone łącznikiem z budynkiem głównym ośrodka, ale ze względu na planowaną na piętrze rehabilitację będzie miało windę. W ramach inwestycji powstaną również: droga wewnętrzna, parking z 11 miejscami postojowymi i podjazd z rampą dla karetek.

Pacjentami zakładu są osoby niesamodzielne ze względu na stan zdrowia, jednak niewymagające hospitalizacji, w większości seniorzy, dla których w Zielonej Górze i w całym Lubuskiem coraz dotkliwiej brakuje miejsc całodobowej opieki medycznej. Jego rozbudowy oczekują rodziny (w kolejce do przyjęcia oczekuje 80 ich bliskich, a ta liczba ciągle się zwiększa), ale tę potrzebę dostrzega również miasto, które już sfinansowało projekt techniczny, urząd wojewódzki oficjalnie uznając inwestycję za celową dla regionu i urząd marszałkowski, który dwa razy sypnął na nią unijną dotacją, w sumie 4,3 mln zł.

Jednak nowy budynek, który w celu obniżenia kosztów ogrzewania i prądu zostanie wyposażony w pompy ciepła i panele fotowoltaiczne, wraz z wyposażeniem w specjalistyczny sprzęt medyczny pochłonie około 7 mln zł.

 

Trudne czasy

- Nikt nie mógł przewidzieć, że tą inwestycją wstrzelimy się w tak trudne czasy, budowa poprzedniego skrzydła kosztowała o połowę mniej - przypomina S. Jagiełowicz i dodaje: - Prezydent Zielonej Góry zadeklarował, że te brakujące pieniądze postara się znaleźć, ale wiadomo, że sytuacja finansowa miasta jest w tej chwili napięta. Dlatego nie spoczywamy na laurach. W październiku poprzez portal stowarzyszenia „Warto jest Pomagać” uruchomimy zbiórkę pieniędzy, a gdy ruszy akcja podatkowa, poprosimy mieszkańców o przekazanie na nasze konto 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych.

OIS to organizacja pożytku publicznego. Świadoma społecznych potrzeb podjęła się bardzo trudnego zadania. - Czasy są trudne, ale Lubuszanie mają wielkie serca. Na ile będą mogli, pomogą - wierzą w ośrodku.

Finał budowy przewidziany jest na końcówkę czerwca przyszłego roku. - Jest jeszcze dużo do zrobienia. Do końca roku chcemy zamknąć stan surowy, by zimą móc pracować wewnątrz budynku - zdradza nasz rozmówca.

 

 

(el) - łz
grudzień 01, 2023

Miliony trafiły pod ziemię

Miasto teraz skutecznie obroni się przed deszczami. Zielonogórskie Wodociągi i…
listopad 24, 2023

„Inteligentne” światła usprawnią jazdę po mieście

Tego jeszcze nie było. Samochody i autobusy na kilku głównych…
listopad 24, 2023

Schronisko dla zwierząt nabiera kształtu. P. Wysocki: Oby pogoda pozwoliła nam dalej pracować [ZDJĘCIA]

Co się dzieje w schronisku dla bezdomnych zwierząt? – Mury…
listopad 21, 2023

Kolorowa fontanna, oświetlanie i teren rekreacyjny. Zmiany na skwerze przy ul. Obywatelskiej, Harcerskiej i Ludowej

Kolejna inwestycja z budżetu obywatelskiego do realizacji. Na dniach nastąpi…
listopad 17, 2023

Sołectwa inwestują w lampy, wiaty i place zabaw [ZDJĘCIA]

Na placu zabaw w Ochli staną zestawy do ćwiczeń i…

Światełka na zielonogórskim deptaku zapalone! [ZDJĘCIA / WIDEO]

Jak myślicie ile można iść spacerkiem z pl. Bohaterów pod ratusz? 10 minut? Kwadrans? W…

Kraj z dykty? [FELIETON]

Kiedy minister Bartłomiej Sienkiewicz powiedział, że Polska to kraj z dykty (użył słów ostrzejszych), wielu…

„Baśniowe Zatonie” zachwyca światełkami [ZDJĘCIA / WIDEO]

Powiedzieć, że w Zatoniu pojawił się dziki tłum zielonogórzan, to… nic nie powiedzieć. Więcej ludzi…

Rozświetlamy miasto! [ZDJĘCIA / HARMONOGRAM / MAPKA]

W świątecznym oświetleniu miasta wielkie zmiany! Nowa oprawa fontanny na pl. Bohaterów, ozdoby i girlandy…

Mikołaj na żużlu, renifery, choinki i upominki. Cudowne dekoracje na deptaku! [ZDJĘCIA]

Mikołaj na motorze żużlowym i renifer, który kopytami otwiera świąteczne prezenty, takie świąteczne dekoracje już…

Wystawa „Grudniowe Anioły” i rozświetlenie Parku Iluminacji w Zatoniu!

„Grudniowe Anioły” – tak nazywa się wystawa, którą dziś popołudniu będzie można oglądać w oranżerii…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.