Mamy wysyp parkingów w Zielonej Górze! [LISTA / ZDJĘCIA / VIDEO]

- Miejsc dla zmotoryzowanych przybywa - z parkingów powstających na osiedlach cieszą się radni Filip Gryko i Paweł Wysocki - Miejsc dla zmotoryzowanych przybywa - z parkingów powstających na osiedlach cieszą się radni Filip Gryko i Paweł Wysocki Fot. Piotr Jędzura
W Zielonej Górze przybyło blisko tysiąc miejsc postojowych na osiedlach. Do końca roku powstaną kolejne 234. Na osiedlach od lat funkcjonowała niepisana zasada - kto zaparkuje pierwszy, ten lepszy, zwłaszcza późnym popołudniem. Prezydent Janusz Kubicki wielokrotnie zapowiadał, że najwyższy czas ułatwić życie kierowcom. Nazwa programu „Parking 1000 plus”, który wystartował w 2019 r. nie była przypadkowa, przez kilka lat udało się przekroczyć barierę tysiąca miejsc postojowych - a konkretnie pod koniec 2022 r. będzie ich 1189. Inwestycje koordynują radni Filip Gryko, Paweł Wysocki i Grzegorz Hryniewicz (wszyscy Zielona Razem).

 

  

 

- Nasz program okazał się sukcesem, nie tylko dlatego, że wybudowaliśmy obiecane tysiąc miejsc postojowych, a nawet przekroczyliśmy tę liczbę. Miasto ma być przede wszystkim przyjazne do życia, a my położyliśmy ważną cegiełkę, aby tak się stało - ocenia F. Gryko.

- Bardzo się cieszę, że na os. Piastowskim powstało bardzo dużo miejsc parkingowych - To stare osiedle budowane w latach 70., kiedy na dwa mieszkania przypadał jeden samochód. Obecnie każde gospodarstwo domowe ma dwa albo trzy pojazdy i budowa parkingów to konieczność - mówi P. Wysocki. I przypomina: - Miejsca postojowe powstają nie tylko na osiedlach. W przyszłym roku zostanie otwarty parking wielopoziomowy przy Palmiarni.

G.Hryniewicz dodaje: - Cieszę się, że nasz program jest skuteczny. Dotrzymaliśmy słowa, na osiedlach jest łatwiej postawić samochód.

W ub. roku miasto przygotowało pozwolenie na budowę i projekty na 400 kolejnych miejsc postojowych. Zielonogórzanie wskazali 20 lokalizacji. Wybrano dziewięć, gdzie problemy z postawieniem auta były największe. Blisko końca są już prace przy ulicach: Ananasowej, Ptasiej, Pionierów Zielonej Góry, Żołnierzy II Armii (lokalizacja I) i Zamenhofa. Częściowo ułożono też nawierzchnię miejsc postojowych i chodników przy ul. Braci Gierymski, Żołnierzy II Armii (lokalizacja II) i Zdrojowej. Na swoją kolej czeka jeszcze ul. Cyryla i Metodego. Budowa wymienionych miejsc postojowych pochłonie ok. 2,5 mln zł. Jak zapowiada Krzysztof Jarosz, kierownik Biura Budowy Dróg w magistracie, będą gotowe do końca października.

W zeszłym roku powstały też miejsca postojowe przy ul. Reja (z tzw. ekokostki ażurowej, przez którą woda przesiąka i wnika w grunt) oraz w kwartale ulic: Ludowa, Harcerska, Obywatelska. Wspomniane lokalizacje wskazali zielonogórzanie, ale pieniądze nie pochodziły z budżetu miasta. Miasto dostało na to zadanie 1 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Co dalej z budową parkingów? F. Gryko wyjaśnia, że choć jest już ok. 500 kolejnych zgłoszeń do programu, trzeba będzie go zawiesić. - Miasto prowadzi obecnie wiele inwestycji, a czasy są trudne i musimy się wstrzymać z budową parkingów. Mogą one jednak powstać w wybranych lokalizacjach, gdzie sytuacja jest wyjątkowo trudna - kończy radny.

 

Nowe miejsca

* ul. Ananasowa (13)

* ul. Braci Gierymskich (58)

* ul. Pionierów Zielonej Góry (52)

* ul. Żołnierzy II Armii, lokalizacja I (30)

* ul. Ptasia (11)

* Żołnierzy II Armii, lokalizacja II (30)

* Zamenhofa (13)

* ul. Cyryla i Metodego (9)

* ul. Zdrojowa (18)

 

 

(rk) - łz
sierpień 04, 2022

Magazyn żywności Caritasu prawie gotowy. Pomoże nawet 20 tys. osób! [ZDJĘCIA]

W Ochli przy ul. Zielonogórskiej trwa budowa nowego magazynu żywności…
lipiec 26, 2022

Racula z nową wiatą rekreacyjną

Mieszkańcy Raculi mogą już korzystać z nowej wiaty drewnianej, przydatnej…
lipiec 12, 2022

Wiecha na dachu – parking bez poślizgu

Na dachu budowanego parkingu wielopoziomowego u stóp Wzgórza Winnego zawisła…
lipiec 12, 2022

Porozmawiajmy o obwodnicy zachodniej - podsumowanie konsultacji

W najbliższą środę (13 lipca), o 17.30 w Planetarium Wenus …
lipiec 07, 2022

Zielonogórskie Ogrody Kieszonkowe – upodobali je sobie studenci architektury [ZDJĘCIA]

Wielką popularnością zielonogórzan cieszą się Ogrody Kieszonkowe. To małe oazy…

Słupy SOS podniosą poziom bezpieczeństwa w mieście [ZDJĘCIA]

W centrum parku Kolei Szprotawskiej przy ul. Jaskółczej przechodnie mogą napotkać tajemniczy pomarańczowy słup z…

Powraca Korowód Winobraniowy! Kiedy się odbędzie? Jaką przejdzie trasą?

Po dwóch latach do Zielonej Góry powraca korowód winobraniowy. Co ważne – tegoroczna edycja będzie…

Inflacja - Ile w tym roku z domowego budżetu „pochłonie” wyprawka szkolna?

Inflacja wpływa na ceny wszystkiego – przybory szkolne i podręczniki nie są wyjątkiem. Ile w…

Cuksy z torebki babci - zielonogórski Wedel [ZDJĘCIA]

Raczki, kukułki, iryski, koguciki – choć ich historia sięga kilkudziesięciu lat, ciągle mają swoich wiernych…

Zielona Góra pożegnała Zbyszka Piwońskiego [ZDJĘCIA]

Był honorowym obywatelem Zielonej Góry, senatorem i byłym wojewodą zielonogórskim. Przy ul. Wrocławskiej, na starej…

Afera WORD, miasto walczy o Centrum Elektromobilności, nowe czerwone pojemniki na elektrośmieci - podsumowanie minionego…

Miniony tydzień zdominowany został przez aferę WORD, którą Gazeta Lubuska od dłuższego czasu dość szczegółowo…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.