Mamy wysyp parkingów w Zielonej Górze! [LISTA / ZDJĘCIA / VIDEO]

- Miejsc dla zmotoryzowanych przybywa - z parkingów powstających na osiedlach cieszą się radni Filip Gryko i Paweł Wysocki - Miejsc dla zmotoryzowanych przybywa - z parkingów powstających na osiedlach cieszą się radni Filip Gryko i Paweł Wysocki Fot. Piotr Jędzura
W Zielonej Górze przybyło blisko tysiąc miejsc postojowych na osiedlach. Do końca roku powstaną kolejne 234. Na osiedlach od lat funkcjonowała niepisana zasada - kto zaparkuje pierwszy, ten lepszy, zwłaszcza późnym popołudniem. Prezydent Janusz Kubicki wielokrotnie zapowiadał, że najwyższy czas ułatwić życie kierowcom. Nazwa programu „Parking 1000 plus”, który wystartował w 2019 r. nie była przypadkowa, przez kilka lat udało się przekroczyć barierę tysiąca miejsc postojowych - a konkretnie pod koniec 2022 r. będzie ich 1189. Inwestycje koordynują radni Filip Gryko, Paweł Wysocki i Grzegorz Hryniewicz (wszyscy Zielona Razem).

 

  

 

- Nasz program okazał się sukcesem, nie tylko dlatego, że wybudowaliśmy obiecane tysiąc miejsc postojowych, a nawet przekroczyliśmy tę liczbę. Miasto ma być przede wszystkim przyjazne do życia, a my położyliśmy ważną cegiełkę, aby tak się stało - ocenia F. Gryko.

- Bardzo się cieszę, że na os. Piastowskim powstało bardzo dużo miejsc parkingowych - To stare osiedle budowane w latach 70., kiedy na dwa mieszkania przypadał jeden samochód. Obecnie każde gospodarstwo domowe ma dwa albo trzy pojazdy i budowa parkingów to konieczność - mówi P. Wysocki. I przypomina: - Miejsca postojowe powstają nie tylko na osiedlach. W przyszłym roku zostanie otwarty parking wielopoziomowy przy Palmiarni.

G.Hryniewicz dodaje: - Cieszę się, że nasz program jest skuteczny. Dotrzymaliśmy słowa, na osiedlach jest łatwiej postawić samochód.

W ub. roku miasto przygotowało pozwolenie na budowę i projekty na 400 kolejnych miejsc postojowych. Zielonogórzanie wskazali 20 lokalizacji. Wybrano dziewięć, gdzie problemy z postawieniem auta były największe. Blisko końca są już prace przy ulicach: Ananasowej, Ptasiej, Pionierów Zielonej Góry, Żołnierzy II Armii (lokalizacja I) i Zamenhofa. Częściowo ułożono też nawierzchnię miejsc postojowych i chodników przy ul. Braci Gierymski, Żołnierzy II Armii (lokalizacja II) i Zdrojowej. Na swoją kolej czeka jeszcze ul. Cyryla i Metodego. Budowa wymienionych miejsc postojowych pochłonie ok. 2,5 mln zł. Jak zapowiada Krzysztof Jarosz, kierownik Biura Budowy Dróg w magistracie, będą gotowe do końca października.

W zeszłym roku powstały też miejsca postojowe przy ul. Reja (z tzw. ekokostki ażurowej, przez którą woda przesiąka i wnika w grunt) oraz w kwartale ulic: Ludowa, Harcerska, Obywatelska. Wspomniane lokalizacje wskazali zielonogórzanie, ale pieniądze nie pochodziły z budżetu miasta. Miasto dostało na to zadanie 1 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Co dalej z budową parkingów? F. Gryko wyjaśnia, że choć jest już ok. 500 kolejnych zgłoszeń do programu, trzeba będzie go zawiesić. - Miasto prowadzi obecnie wiele inwestycji, a czasy są trudne i musimy się wstrzymać z budową parkingów. Mogą one jednak powstać w wybranych lokalizacjach, gdzie sytuacja jest wyjątkowo trudna - kończy radny.

 

Nowe miejsca

* ul. Ananasowa (13)

* ul. Braci Gierymskich (58)

* ul. Pionierów Zielonej Góry (52)

* ul. Żołnierzy II Armii, lokalizacja I (30)

* ul. Ptasia (11)

* Żołnierzy II Armii, lokalizacja II (30)

* Zamenhofa (13)

* ul. Cyryla i Metodego (9)

* ul. Zdrojowa (18)

 

 

(rk) - łz
czerwiec 09, 2023

Wysyp ofert na odbudowę wiaduktu

Aż 15 firm chce „naprawić” wschodnią nitkę wiaduktu na ul.…
czerwiec 01, 2023

Najpierw wiadukty, później estakady. Miasto szykuje drogowe nowości

Najpierw budowa brakującego wiaduktu, później rozbiórka i odbudowa kolejnego. Prezydent…
maj 31, 2023

Wysocki chwycił za piłę. Radny mebluje domki dla zwierząt w minizoo [WIDEO]

Szykujcie popcorn i zajmujcie wygodne miejsca! Radny Paweł Wysocki zaprasza…
maj 31, 2023

Nowa hala na terenie ZGK w Raculi. „Cały czas się rozwijamy i inwestujemy” [ZDJĘCIA]

W ostatnich dniach informowaliśmy o tym, że Zakład Gospodarki Komunalnej…
maj 26, 2023

Paweł Wysocki z kamerą wśród zwierząt [WIDEO]

Radny Paweł Wysocki (Zielona Razem) zrzucił marynarkę, założył ogrodniczki, wziął…

As w rękawie i nasz miejski, oryginalny skarb [ZDJĘCIA]

Jeszcze tam nie byliście? To wciąż macie szansę! Możecie wybrać się na nietypowe i bardzo…

Przetarg rozstrzygnięty. Czas budować schronisko

Czworonożni mieszkańcy schroniska dla bezdomnych zwierząt wkrótce będą mieć nowy, piękny dom. Koszt inwestycji jest…

Wszyscy kręcimy dla Zielonej Góry. Stuknęło nam 100 tys. kilometrów!

Dla Zielonej Góry kręcą młodsi i starsi. Rowerzyści mkną przez miasto i nabijają cenne kilometry…

Wieńce wiszą na zielonogórskim ratuszu! Czas zejść do piwnic winiarskich! [ZDJĘCIA]

W środę rano przed ratuszem pojawili się alpiniści z zielonogórskiej firmy Alpinex. Zadanie mieli jasne:…

Jutro Boże Ciało. Sprawdźcie, którędy przejdzie procesja!

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt w…

W Boże Ciało autobusy MZK pojadą inaczej!

Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. informuje, że w dniu 8 czerwca 2023 r. w…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.