Pojedziemy ścieżką z Zatonia do Nowej Soli – umowa na budowę podpisana! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Pojedziemy ścieżką z Zatonia do Nowej Soli – umowa na budowę podpisana! [ZDJĘCIA / VIDEO] fot. Piotr Jędzura
Dzisiaj (15.06) w Parku Książęcym w Zatoniu podpisano umowę na budowę ścieżki rowerowej z Nowej Soli, przez Otyń do Zielonej Góry-Zatonia. Liderem projektu jest powiat nowosolski, ale do inwestycji solidarnie dorzucą się inne samorządy Lubuskiego Trójmiasta. – Dobrze wiem jak pięknie wygląda most w Stanach i ścieżka rowerowa „Kolej na Rower”. Dzięki brakującemu kawałkowi trasy przez gminę Otyń dojedziemy do tych atrakcji po odpoczynku w pięknym Parku Książęcym w Zatoniu. Obecny fragment przez ruchliwą drogę w Niedoradzu jest bardzo niebezpieczny – mówił prezydent Janusz Kubicki.

 

  

 

W konferencji prasowej w Cafe Orangerie, w samym sercu odnowionego parku wzięli udział  Iwona Brzozowska, starosta powiatu nowosolskiego, prezydenci Zielonej Góry Janusz Kubicki i Nowej Soli Jacek Milewski oraz Jakub Głuchowski, dyrektor oddziału firmy Strabag. Mieli do przekazania tylko dobre wiadomości, bo planowana inwestycja rozwiązuje problem, który spędzał sen z powiek miłośnikom jazdy na dwóch kółkach. Trzeba mieć anielską cierpliwość i sporo odwagi, aby próbować przejechać rowerem odcinek z Nowej Soli przez Otyń do Zielonej Góry-Zatonia. Na przeszkodzie stoi stara „trójka” w Niedoradzu, gdzie nie brakuje ciężarówek i manewrowanie między pojazdami nie należy do łatwych i bezpiecznych. Tym bardziej, jeśli za towarzyszy podróży ma się dzieci lub młodzież. Na szczęście, już wkrótce taki obrazek przejdzie do historii.

 

Lubuskie Trójmiasto nie jest martwe!

Prezydent Janusz Kubicki do Zatonia przyjechał w rowerowej koszulce: „ Kręć dla Zielonej Góry, która nawiązuje do uczestnictwa miasta w konkursie o Rowerową Stolicę Polski.

- Wielokrotnie przyjeżdżałem na rowerze do Zatonia i miałem okazję się przekonać, że tu urywała się trasa rowerowa prowadząca do Nowej Soli – mówił prezydent. – A dobrze wiem jak pięknie wygląda most w Stanach i ścieżka rowerowa „Kolej na Rower”. Dzięki brakującemu kawałkowi trasy przez gminę Otyń dojedziemy do tych atrakcji po odpoczynku w pięknym Parku Książęcym w Zatoniu. Obecny fragment przez ruchliwą drogę w Niedoradzu jest bardzo niebezpieczny. Cieszę się, że kilka samorządów będzie współfinansować budowę ścieżki. Świadczy to o tym, że Lubuskie Trójmiasto nie jest martwe. Jestem przekonany, że wiele osób będzie korzystało z tej ścieżki – podkreślał Janusz Kubicki i dodawał: - Aby się o tym przekonać, wystarczy po południu przyjechać do Zatonia, zwłaszcza w sobotę i niedzielę. Głównie dlatego, że ścieżka z Zielonej Góry jest bardzo bezpieczna. A, że paliwo teraz drogie, to i rowerzystów będzie więcej – żartował prezydent.

Iwona Brzozowska, starosta powiatu nowosolskiego podziękowała za wsparcie i udział finansowy w projekcie, pozostałym partnerom samorządowym. – Drużynowo dobrnęliśmy do końca, dziękuję za determinację. Podpisujemy umowę na długo oczekiwaną inwestycję, ścieżkę rowerową Otyń-Zatonie – mówiła Brzozowska. –  W tej drużynowej grze pomogła nam Beata Kulczycka, radna sejmiku województwa lubuskiego, której bardzo za to dziękuję.

Satysfakcji nie ukrywała Barbara Wróblewska, burmistrz Otynia. -  Blisko siedem kilometrów trasy pobiegnie przez gminę Otyń. Bardzo dziękuję pani staroście, panom prezydentom i firmie, która wygrała przetarg na realizację inwestycji. Aż się nie chce wierzyć, że ta inwestycja dojdzie do skutku – mówiła pani burmistrz.

Jacek Milewski, prezydent Nowej Soli: - W samorządzie liczy się partnerstwo, drużynowość, konsekwencja i wspólne dążenie do celu – budowa ścieżki doskonale to pokazuje. Startując do tego zadania ok. 2,5 roku temu wydawało nam się, że ta ścieżka musi powstać, w końcu potencjał obu powiatów zielonogórskiego i nowosolskiego jest bardzo duży. Niestety nie wszyscy w Lubuskiem myślą tak samo, dlatego tak długo to trwało.

Zadanie będzie kosztować ok. 20 mln zł, wykona je firma Strabag.

- Nowosolanie i zielonogórzanie od dawna chcieli korzystać z sąsiednich systemów dróg dla rowerów, ale wiele osób zniechęcał brak trasy łączącej oba miasta oraz duży ruch pędzących samochodów na jezdni –  komentuje Robert Górski, szef Stowarzyszenia Rowerem do Przodu i dodaje: - Sam z dziećmi i rowerem wsiadałem do pociągu, aby dojechać do Nowej Soli i skorzystać tam z rowerostrady „Kolej na rower”. Budowa łącznika rozwiąże ten problem.

 

Samorządy złożyły się na ścieżkę

Nie ma co ukrywać, pozyskanie pieniędzy na to zadanie to była wspinaczka pod wysoką górę. Powiat nowosolski, lider projektu, dostał jednak 11 mln 700 tys. zł na około 11 km ścieżki, która poprawi bezpieczeństwo rowerzystów. O wkład własny zadbały zainteresowane samorządy: miasto Zielona Góra - 2 mln zł, miasto Nowa Sól - 1 mln zł, gmina Otyń - 700 tys. zł i powiat nowosolski - 300 tys. zł. Po przetargu wyszło, że ścieżka będzie aż o 7 mln zł droższa. Partnerzy samorządowi postanowili dołożyć się do zadania. W porozumieniu uwzględniono m.in. takie czynniki jak liczba mieszkańców z danego samorządu, którzy potencjalnie skorzystają z trasy łączącej ścieżkę „Kolej na Rower” z siecią ścieżek zielonogórskich. Ostatecznie miasto Zielona Góra powiększyło swój wkład do 5,5 mln zł, Nowa Sól do 3 mln zł, gmina Otyń do 1,5 mln zł i powiat nowosolski do 1 mln zł. Te zmiany zatwierdziły w maju rady miast Zielona Góry, Nowej Soli i Otynia oraz rada powiatu nowosolskiego.

 

 

 (rk)
wrzesień 26, 2023

Dach kamienicy przy ul. Żeromskiego jak nowy! [ZDJĘCIA]

Każda rewitalizacja zabytkowej kamienicy zaczyna się od dachu. Tak było…
wrzesień 26, 2023

Zielonogórskie kamienice pięknieją z roku na rok [ZDJĘCIA]

Tym razem prezentujemy budynek przy ul. Drzewnej 17, który zyskał…
wrzesień 26, 2023

R. Górski: Dzieje się na budowie drogi dla rowerów przy ul. Nowej [ZDJĘCIA]

Rowerzyści trzymają rękę na pulsie i monitorują postęp pracy przy…
wrzesień 13, 2023

W Suchej otwarto nowy plac zabaw [ZDJĘCIA]

W sołectwie Sucha był jeden plac zabaw (za kościołem), ale…
wrzesień 12, 2023

Na ul. Wrocławskiej spore zmiany. Już niebawem koniec utrudnień

Dodatkowy pas ruchu, mniejsze wysepki i przeniesione przejście dla pieszych.…

Wiemy jakie będą opłaty za parking przy Palmiarni! [ZDJĘCIA]

Jak informuje Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej, w połowie października ruszy system poboru opłat…

KASZA z ogórkiem kiszonym od mamy, zamiast kiełbasy wyborczej [FILM / ZDJĘCIA]

We wtorek, 3 października, Zielona Górą odwiedził Szymon Hołownia. Ze smakiem zjadł kaszę od Rafała…

Zderzenie hulajnogi z osobówką w Zielonej Górze! [FILM Z MONITORINGU]

W poniedziałek (2 października) około godziny 15 na ulicy Zjednoczenia, na wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów,…

Rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg! [RAPORT]

- Jesteście ciekawi ile butelek wina sprzedali winiarze podczas tegorocznego Winobrania? – zapytał w mediach…

23. rok na zielonogórskiej uczelni [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (2.10) na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024. Na zielonogórskiej uczelni…

Renowacja zielonogórskiego ratusza. Obiekt zyska nowe okna! [ZDJĘCIA]

Nowy tydzień zaczął się dla zielonogórzan dobrymi informacjami. Jak w mediach społecznościowych poinformował prezydent Janusz…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.