Słupki na deptaku działają. Będzie przebudowa ważnej krzyżówki. ZGK wytworzy prąd i ciepło ze śmieci?

Na deptak wjadą mieszkańcy, którzy postarali się o niezbędne pozwolenia oraz służby ratownicze. Kurierzy i pojazdy z zaopatrzeniem przejadą w wyznaczonych godzinach. Po co instalowane są słupki ograniczające wjazd na starówkę? - Zapory w postaci słupków stałych i słupków opuszczanych mają za zadanie ograniczyć w tym miejscu ruch samochodowy - wyjaśnia Michał Bela z Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie. I dodaje: - Jeżdżących po deptaku jest sporo, niezależnie od pory dnia. Wielu kierowców nie stosuje się do obowiązujących znaków drogowych i wjeżdża na starówkę. Staramy się ograniczyć liczbę pojazdów do niezbędnego minimum. Nowy system ruchu umożliwi kontrolowanie wjeżdżających pojazdów i jednocześnie fizycznie uniemożliwi wjazd pojazdów nieuprawnionych.
Słupki na zielonogórskim deptaku zaczęły działać! [ZDJĘCIA / FILM] (wiadomoscizg.pl)
Ucieszą się kierowcy i rowerzyści, skorzystają piesi. Kożuchowska firma Bud-Dróg przerobi kolizyjne skrzyżowanie ulic Batorego, Rzeźniczaka i Zamoyskiego. Wybuduje też brakujące fragmenty ścieżek rowerowych. O zmiany od dawna prosili mieszkańcy. Czas na działanie! Koncepcję przebudowy skrzyżowania przygotowała firma Jaros Inżynieria Ruchu. Docelowy projekt budowlany wykonała firma projektowa Olpro. W ramach zadania powstaną też brakujące ścieżki rowerowe po obu stronach ulicy Batorego. Projekt nowych ścieżek dla cyklistów opiniował Robert Górski, radny i szef Stowarzyszenia Rowerem do Przodu. Do przetargu zgłosiły się dwie firmy. Najkorzystniejszą ofertą złożył Bud-Dróg, znany zielonogórzanom z ostatnich inwestycji: przebudowy odcinka Szosy Kisielińskiej oraz remontów ulic Osiedle Śląskie i Ludowej.
Od życzeń do działania - rusza przebudowa krzyżówki (wiadomoscizg.pl)
- Na moim biurku leży projekt budowy hali mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów. Będzie to obiekt wielkości balona piłkarskiego, który stanął przy ul. Sulechowskiej – powiedział na antenie Radia Index Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej. Dzięki wykorzystaniu hali hałdy odpadów w Raculi nie będą zalegały na zewnątrz i będą przetwarzane w nowoczesnych ekologicznych warunkach. –Planujemy też wybudować system, który umożliwi nam wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej z odpadów – wyjaśnił Sikora. Optymalne rozwiązanie zakłada, że ta energia wróci do mieszkańców.
wzg