Słupki na deptaku działają. Będzie przebudowa ważnej krzyżówki. ZGK wytworzy prąd i ciepło ze śmieci?

Słupki na deptaku działają. Będzie przebudowa ważnej krzyżówki. ZGK wytworzy prąd i ciepło ze śmieci? fot. wzg
W ubiegłym tygodniu deptak przestał być „trasą szybkiego ruchu”. Podsumowanie tygodnia rozpoczynamy od ważnej informacji nie tylko dla zmotoryzowanych zielonogórzan. Zapory, które ograniczają wjazd samochodów na deptak oficjalnie zostały uruchomione. Ten projekt ma ogromne znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa. Koncepcję słupków stworzyli radni Zielonej Razem: Andrzej Brachmański i Robert Górski. Zostajemy przy temacie inwestycji i dróg. Ucieszą się kierowcy i rowerzyści, skorzystają piesi. Kożuchowska firma Bud-Dróg przerobi kolizyjne skrzyżowanie ulic Batorego, Rzeźniczaka i Zamoyskiego. Wybuduje też brakujące fragmenty ścieżek rowerowych. O zmiany od dawna prosili mieszkańcy. Na koniec podsumowania tygodnia przypomnimy plany inwestycyjne Zakładu Gospodarki Komunalnej. - Na moim biurku leży projekt budowy hali mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów. Będzie to obiekt wielkości balona piłkarskiego, który stanął przy ul. Sulechowskiej – mówił Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej. W przyszłości ZGK planuje wytwarzać prąd i ciepło ze śmieci.

 

Na deptak wjadą mieszkańcy, którzy postarali się o niezbędne pozwolenia oraz służby ratownicze. Kurierzy i pojazdy z zaopatrzeniem przejadą w wyznaczonych godzinach.  Po co instalowane są słupki ograniczające wjazd na starówkę? - Zapory w postaci słupków stałych i słupków opuszczanych mają za zadanie ograniczyć w tym miejscu ruch samochodowy - wyjaśnia Michał Bela z Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie. I dodaje: - Jeżdżących po deptaku jest sporo, niezależnie od pory dnia. Wielu kierowców nie stosuje się do obowiązujących znaków drogowych i wjeżdża na starówkę. Staramy się ograniczyć liczbę pojazdów do niezbędnego minimum. Nowy system ruchu umożliwi kontrolowanie wjeżdżających pojazdów i jednocześnie fizycznie uniemożliwi wjazd pojazdów nieuprawnionych.

Słupki na zielonogórskim deptaku zaczęły działać! [ZDJĘCIA / FILM] (wiadomoscizg.pl)

 

Ucieszą się kierowcy i rowerzyści, skorzystają piesi. Kożuchowska firma Bud-Dróg przerobi kolizyjne skrzyżowanie ulic Batorego, Rzeźniczaka i Zamoyskiego. Wybuduje też brakujące fragmenty ścieżek rowerowych. O zmiany od dawna prosili mieszkańcy. Czas na działanie! Koncepcję przebudowy skrzyżowania przygotowała firma Jaros Inżynieria Ruchu. Docelowy projekt budowlany wykonała firma projektowa Olpro. W ramach zadania powstaną też brakujące ścieżki rowerowe po obu stronach ulicy Batorego. Projekt nowych ścieżek dla cyklistów opiniował Robert Górski, radny i szef Stowarzyszenia Rowerem do Przodu. Do przetargu zgłosiły się dwie firmy. Najkorzystniejszą ofertą złożył Bud-Dróg, znany zielonogórzanom z ostatnich inwestycji: przebudowy odcinka Szosy Kisielińskiej oraz remontów ulic Osiedle Śląskie i Ludowej.

Od życzeń do działania - rusza przebudowa krzyżówki (wiadomoscizg.pl)

 

- Na moim biurku leży projekt budowy hali mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów. Będzie to obiekt wielkości balona piłkarskiego, który stanął przy ul. Sulechowskiej – powiedział na antenie Radia Index Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej. Dzięki wykorzystaniu hali hałdy odpadów w Raculi nie będą zalegały na zewnątrz i będą przetwarzane w nowoczesnych ekologicznych warunkach. –Planujemy też wybudować system, który umożliwi nam wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej z odpadów – wyjaśnił Sikora. Optymalne rozwiązanie  zakłada, że ta energia wróci do mieszkańców.

 

Będzie nowa hala na odpady w Raculi. W przyszłości ze śmieci wytworzą ciepło i prąd dla miasta! (wiadomoscizg.pl)

 

 

 

wzg

 

 

listopad 30, 2022

Miasto w lesie. O plusach i minusach będą dyskutować naukowcy, leśnicy i samorządowcy [ANKIETA]

Zielona Góra otoczona jest pięknymi lasami. To daje ogromne szanse…
listopad 30, 2022

Ścinając ją w lesie możemy wrócić do domu z mandatem!

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a co za tym idzie…
listopad 30, 2022

Pijana, naćpana i z narkotykami przy sobie prowadziła auto w Zielonej Górze!

To czego dopuściła się 42-letnia zielonogórzanka zatrzymana przez policjantów ruchu…
listopad 30, 2022

„Warto jest pomagać” ufundowało nowoczesny sprzęt dla Centrum Zdrowia Matki i Dziecka [ZDJĘCIA / FILM]

Zielonogórskie stowarzyszenie „Warto jest pomagać” przeprowadziło zbiórkę pieniędzy dla małych…
listopad 30, 2022

Nie masz pomysłu na prezent. Wojsko przychodzi z odsieczą. Spraw bliskim ciepły sweter oficerski

To nie lada gratka nie tylko dla miłośników militariów. Z…

Janusz Kubicki: Oszczędzamy! Rezygnujemy z promocji, reklam i hucznych obchodów jubileuszu

- Popatrzmy z jakim pietyzmem zarząd województwa ogłasza budowę pałacu marszałkowskiego. W tym trudnym czasie…

To ostatni dzień na wypożyczenie Zielonogórskiego Roweru Miejskiego. Jutro jednoślady jadą do serwisu

Jutro (1.12) charakterystyczne zielone rowery znikną z ulic. Kończy się sezon Zielonogórskiego Roweru Miejskiego. Jednoślady…

Pojawiają się już świąteczne ozdoby w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

Kto po zmierzchu przejeżdżał ul. Bohaterów Westerplatte, z pewnością poczuł już świąteczną atmosferę. Nasłupowe dekoracje…

Janusz Kubicki: Lubuskie z UE dostanie więcej euro, więc dlaczego odbiera się pieniądze mieszkańcom Zielonej…

- Województwo lubuskie w nowej perspektywie ma dostać ok. miliard euro, region liczy ok. milion…

Kiedyś w Zielonej Górze – Powstaje Kino Zuch!

Ciekawe czy bez odwilży październikowej i dojścia do władzy Władysława Gomułki powstałoby w mieście kino…

„Robocza” sesja rady miasta - Na agendzie apteki, nowe pomniki przyrody i plany miejscowe

Ostatnia sesja rady miasta, 29 listopada, miała wyjątkowo spokojny przebieg. Radni zajęli się wieloma formalnymi…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.