W 2022 r. na lubuskich drogach zginęły 63 osoby

W 2022 r. na lubuskich drogach zginęły 63 osoby fot. poscigi.pl
Lubuscy policjanci nieustannie, każdego dnia toczą walkę z piratami drogowymi, którzy sieją nie tylko strach ale i stwarzają niebezpieczne sytuacje na drogach. Policjanci regularnie eliminują ich z dróg, jednak wciąż pojawiają się kolejni, którzy nie licząc się z czyimś życiem, pędzą na złamanie karku. Szaleńcze szarże tych nieodpowiedzialnych zmotoryzowanych coraz częściej nie uchodzą im płazem. Wszystko to za sprawą nagrań z prywatnych kamer samochodowych, które trafiają na skrzynkę Lubuskiej Policji. Ich właściciele byli świadkami mrożących krew w żyłach drogowych ekscesów, które o mało nie zakończyły się tragedią. Publikujemy je ku przestrodze ale i wysyłamy wyraźny sygnał, że lubuscy policjanci nie będą stosować taryfy ulgowej wobec tych zmotoryzowanych.

Jednym z priorytetów Lubuskiej Policji oraz czynnikiem, którego wyraźnie oczekuje społeczeństwo jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Właśnie dlatego tak wiele inicjatyw, działań i czynności wykonywanych z dużą intensywnością przez „drogówkę”. Ma to już swoje pozytywne efekty. Rok 2022 był przecież najbezpieczniejszym okresem w historii województwa lubuskiego (drugi raz z rzędu bowiem podobnie pisaliśmy o 2021 roku). W 499 wypadkach zginęło 63 osób, a 580 zostało rannych. Tak bezpiecznie nie było jeszcze nigdy. W 2003 roku na lubuskich arteriach komunikacyjnych życie traciło nawet 180 osób. To pokazuje jak służba policjantów ruchu drogowego, połączona z rozwojem infrastruktury drogowej, przekłada się na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Ale nie poprzestajemy na tym. Nadal bardzo aktywni jesteśmy w obszarze ruchu drogowego. W pierwszym kwartale 2022 roku, w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, na lubuskich arteriach komunikacyjnych zginęły o 8 osób mniej.

Ale jako stróże prawa nie popadamy w hurraoptymizm. Wciąż, choć zdecydowanie mniej licznie, na naszych drogach pojawiają się ci, którzy nie liczą się ze zdrowiem i życiem. Te nie mające nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem drogowe ekwilibrystyki są nadal obecne w naszym regionie. Szaleńcza jazda na złamanie karku, pod prąd, po chodniku, po przysłowiowych palcach przechodniów znajdujących się już na przejściu dla pieszych, pasami awaryjnymi dróg ekspresowych, na tzw. „czołówkę”, dramatyczne potrącenia, ucieczki przed policjantami, to tylko niektóre wybryki drogowych piratów, codziennie rejestrowane przez stróżów prawa. „Zero tolerancji dla drogowego bandytyzmu”- to maksyma, która przyświeca wszystkim lubuskim policjantom. Ci codziennie strzegą bezpieczeństwa na arteriach komunikacyjnych naszego regionu. Zdarzenia, które rejestrują każdego dnia świadczą o braku rozwagi niektórych kierowców i dziwią nawet najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy. Stąd ich stanowcza reakcja, której oczekuje przede wszystkim społeczeństwo- zwykli kierowcy, chcący mieć gwarancję, że z naprzeciwka nie będzie jechał drogowy pirat wykazujący się pełną ekwilibrystyką połączoną z cynizmem i nieodpowiedzialnością.

Ubiegły rok to aż 150 tysięcy skontrolowanych uczestników ruchu drogowego – kierowców, motocyklistów, rowerzystów czy pieszych. W 2022 roku lubuscy policjanci ruchu drogowego ujawnili aż 96500 wykroczeń. Aż 52450 ujawnionych wykroczeń dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości. Aż 1674 kierowców straciło prawo jazdy, w tym 748 za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. To niezwykle istotna sprawa - warto przypomnieć, że przekroczenie dopuszczalnej prędkości i niedostosowanie jej do warunków jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych. Wyższa prędkość wpływa na dłuższą drogę hamowania, a w przypadku występowania śliskiej, mokrej nawierzchni ta droga jeszcze niebezpiecznie się wydłuża. Zatrzymano  6703 dowodów rejestracyjnych – przede wszystkim za zły stan techniczny pojazdu lub brak badań technicznych. W trosce o to, aby na lubuskich drogach nie poruszali się pijani kierowcy policjanci przeprowadzili już blisko 238 tysięcy badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Ponad 2528 z nich złamało tę naczelną zasadę bezpieczeństwa, dotycząca trzeźwości za kierownicą.

Dlatego dla zwiększenia skuteczności walki z drogowym bandytyzmem przed niespełna czterema laty w całej Polsce utworzono grupy „SPEED”- składające się z najbardziej doświadczonych policjantów ruchu drogowego, którzy mają za zadanie eliminowanie najbardziej krewkich kierowców z naszych dróg. To skutecznie działająca grupa, która pod kątem aktywności  nie ma sobie równych. Ponad 65% restrykcji na drogowych piratów nakładają właśnie oni. To także dzięki nim bezpieczeństwo na lubuskich arteriach komunikacyjnych krystalizuje się na tak wysokim poziomie. Ale ta aktywność musi się utrzymać, aby nawiązać skuteczną walkę z drogowym piractwem.

Lubuscy policjanci ruchu drogowego już od blisko dekady analizują zapisy kamer samochodowych, które trafiają na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. To mrożące krew w żyłach sceny, które obnażają brak zdrowego rozsądku oraz pełną ignorancję już nie tylko do przepisów prawa, ale i do życia swojego oraz innych uczestników ruchu drogowego. Nie ma akceptacji dla takich zachowań. Dlatego drogowi piraci już dalej nie pojadą! Cieszy fakt, że mamy sojuszników wśród innych kierowców, którzy nie są obojętni na drogowy bandytyzm i coraz więcej zapisów z samochodowych kamer przesyła na naszą mailową skrzynkę. Skłania ich pewnie moment, kiedy w ułamku sekundy muszą zareagować zjeżdżając do przysłowiowego rowu, aby uniknąć czołowego zderzenia i śmierci, niesionej przez drogowych szaleńców. Taka trauma przelewa z reguły czarę goryczy i sprawia, że takie nagranie trafia pod właściwy adres. Razem z pewnością jeszcze skuteczniej wyeliminujemy skrajnie nieodpowiedzialne zachowania, które na drogach nigdy nie powinny mieć miejsca. Zero tolerancji dla drogowego piractwa.

Lubuska policja 
marzec 08, 2024

Rodzinne wypieki na słodko i wytrawnie

in Region

by user4

Rodzinna firma Motyka od lat słynęła z wyrobów masarniczych, ale…
luty 23, 2024

Uwaga! Duże utrudnienia w ruchu na autostradzie A2

in Region

by user3

Od dnia 25 lutego 2024 roku do 20 marca 2024…
luty 23, 2024

E. Fedko: Szybko, tanio i wygodnie. Kolej Aglomeracyjna to rozwój regionu

in Region

by user4

- Pracujemy nad trudnymi projektami, bo koncepcja Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej…
luty 19, 2024

Uwaga. Jutro rolnicza blokada S3

in Region

by user3

Kierowcy uwaga! We wtorek (20.02) droga ekspresowa S3 będzie zamknięta…
grudzień 12, 2023

Wielkopolskie niespodzianki dla Lubuszan. Brachmański i Fedko odznaczeni

in Region

by user4

Edward Fedko, radny sejmiku, prezes Lubuskiego Trójmiasta i wieloletni burmistrz…

Lubuscy liderzy biznesu wybrani! Kto wygrał w 2023 roku? [ZDJĘCIA]

W czwartek, 19 października, w Lubuskim Teatrze odbyła się uroczysta gala XIV edycji konkursu Lubuski…

Z 2,5 promilami zabiegał o względy partnerki - Alarm i akcja policji zakończona Izbą Wytrzeźwień

Czasami bywa też tak, że w wyniku zawodu miłosnego oraz aby wzbudzić zainteresowanie partnera czy…

Lubuskie się „wykoleiło”. Nie będzie bezpośredniego połączenia do Wrocławia

Najpierw lubuska marszałek przez ponad 3 lata remontowała tory między Zieloną Górą i Poznaniem -…

Edward Fedko: Lubuskie Trójmiasto ma pomysły i energię [ROZMOWA]

– Musimy tworzyć dobre warunki do inwestowania, równomiernego i dynamicznego rozwoju. Zakładamy, że w obecnej…

W naszym regionie działają trzy Centra Zdrowia Psychicznego. NFZ zachęca do badań! [VIDEO]

Choroby psychiczne są taką samą chorobą, jak każda inna niedyspozycja naszego ciała. I tak samo…

Pociągi w żółwim tempie - Jeszcze zatęsknimy za autobusami kwitują podróżni!

Na tory Zbąszynek-Czerwieńsk wracają pociągi. Po korekcie rozkładu jazdy PKP nowe utrapienie.

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.